قطر: موضع ما در قبال فلسطین ثابت است

تهران-ایرنا-وزارت امورخارجه قطر یکشنبه شب در بیانیه‌ای بر پایبندی به موضع خود در قبال مساله فلسطین مبتنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی و پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه قطر یکشنبه شب در بیانیه‌ای تاکید کرد که موضع این کشور مبنی بر پایان اشغال فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس بر اساس قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی و تحقق حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود ثابت است.

در این بیانیه آمده است که قطر این را تنها راه حل ریشه‌ای و پایدار برای منازعه بیش از ۷۰ ساله در فلسطین می‌داند.

وزارت امور خارجه قطر نسبت به هجمه برخی طرف‌ها علیه قطر که قصد تخریب وجهه این کشور و زیر سوال بردن حمایت‌های آن از ملت فلسطین و حقوق مشروع آن را دارند، ابراز تاسف کرد.

در پایان این بیانیه آمده است که دوحه از هیچ تلاشی برای کاهش رنج و محنت‌های فلسطینیان و رسیدن آنان به حقوق مشروع خود دریغ نخواهد کرد.

بیانیه وزارت امورخارجه قطر چند روز پس از آن مطرح می‌شود که تیموثی لندرکینگ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای حاشیه خلیج فارس مدعی شده بود: قطر سابقه همکاری با اسرائیل را دارد و فکر می‌کنیم، می توانیم در نهایت زمینه دستیابی به توافق گسترده‌تر آنها با اسرائیلی‌ها را فراهم کنیم.

آمریکا در تلاش است که در راستای تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری، کشورهای بیشتر عربی و اسلامی را به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سوق دهد.

در راستای کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه ۹۹، امارات ۲۳ مردادماه و بحرین ۲۱ شهریورماه با نظارت دولت آمریکا روابط خود با رژیم صهیونیستی را عادی کردند.

پس از آن مراسم امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو با منامه از یک طرف و پیمان صلح رژیم صهیونیستی با امارات نیز سه‌شنبه هفته گذشته (۱۵ سپتامبر/ ۲۵ شهریور) در کاخ سفید و در حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست‌ها آشکار و رسمی کردند.

بحرین و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده بودند که با روی کار آمدن ترامپ» در سال ۲۰۱۵ میلادی، این روند سرعت بیشتری به خود گرفت.

به دنبال آغاز روابط رسمی میان ابوظبی و منامه با تل‌آویو، تماس‌ها و دیدارهایی در روزهای اخیر میان دو طرف انجام شد که واکنش شدید مردم برخی کشورهای منطقه از جمله فلسطینی‌ها را به دنبال داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =