۳۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۲
کد خبرنگار: 979
کد خبر: 84047866
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۷ هکتار از مراتع خراسان شمالی در آتش سوخت

بجنورد- ایرنا- وقوع آتش‌سوزی در شبانه‌روز گذشته ۷.۷ هکتار از مراتع شمال‌شرق استان خراسان شمالی در شهرستان‌های شیروان و فاروج را خاکستر کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی یکشنبه شب به خبرنگار ایرنا گفت: امروز حدود ۱.۲ هکتار از عرصه های مرتعی منطقه حفاظت شده گلیل، واقع در بخش سرحد شهرستان شیروان طعمه حریق شد در آتش سوخت.

مهدی اله پور با اشاره به مهار آتش تا ظهر امروز، اظهار داشت: بررسی ها مشخص کرد که این آتش سوزی به وسیله یکی از عشایر منطقه گلیل به صورت عمدی صورت گرفته است که وی شناسایی شده و در این خصوص پرونده ای تشکیل و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی نیز از بروز آتش سوزی در سطح ۶.۵ هکتار از پهنه‌های طبیعی محدوده روستای چوکانلوی فاروج خبر داد و گفت: این حادثه آتش سوزی نیمه شب گذشته روی داد که با تلاش شبانه نیروهای حفاظتی منابع طبیعی فاروج و شیروان و نیروهای مردمی مهار شد.

سرهنگ موسی الرضا حیاتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، علت وقوع این آتش سوزی را نامعلوم دانست و اظهار داشت: این آتش سوزی سه ساعت به طول انجامید که کارشناسان منابع طبیعی در حال برآورد میزان خسارات وارده هستند.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با ۱۸ هزار هکتار وسعت در شمال شهرستان شیروان و مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.

این منطقه در ۸۵ کیلومتری شهر شیروان قرار دارد که با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه ارس و گوناگونی پوشش گیاهی و نیز زیست خالص ترین قوچ اوریال، در ۲۷ تیرماه ۱۳۵۰ به عنوان منطقه حفاظت شده زیست محیطی اعلام شده است.

منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته کوه های موسوم به کپه داغ را تشکیل می دهد و از مناظر زیبایی برخوردار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha