نشست سالانه مجمع عمومی آژانس در وین آغاز شد

لندن – ایرنا – شصت‌وچهارمین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ در مرکز بین‌المللی وین با رعایت پرتوکل‌های بهداشتی گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، در این نشست که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت نمایندگان، سفرا و مقامات ارشد ۱۷۱ کشور عضو آژانس به صورت فیزیکی و فضای مجازی حضور دارند.

بررسی راهکارهای تقویت فعالیت‌های آژانس در حوزه علوم و ایمنی هسته‌ای و کاربرد موافقت‌نامه جامع پادمانی در خاورمیانه از موضوعاتی است که در دستور کار این نشست قرار دارد. 

شرکت کنندگان همچنین قرار است درباره گزارش سال ۲۰۱۹ آژانس در خصوص همکاری‌های فنی، بودجه و تراز مالی این نهاد بین‌المللی بحث و تبادل نظر کنند.

بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی دولت اتریش، تنها دو نفر از هر هیات می‌توانند در این نشست بصورت حضوری شرکت کنند. 

بر همین اساس و برابر با اعلام دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی  کشورمان به صورت مجازی در این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد.

در همین حال، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه برگزاری این نشست در اظهار نظری که در تارنمای آژانس منتشر یافت به مهمانان خوشامدگویی گفت و یادآور شد که امسال آژانس با توجه به فراگیری ویروس کرونا، مقدماتی را برای حفاظت از سلامتی شرکت کنندگان در نظر گرفته است.

مدیر کل آژانس که ماه گذشته به ایران سفر کرد تا درباره مسائل پادمانی با مقامات کشورمان رایزنی کند، هفته پیش، از توافق به دست آمده حاصل از این سفر به نیکی یاد کرد.

گروسی دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ در افتتاحیه نشست شورای حکام گفت: ماه گذشته با رئیس جمهوری و سایر مقامات ارشد ایران برای پرداختن به پرسش‌های باقی‌مانده و به ویژه حل مساله دسترسی به دو مکان در ایران، رایزنی کردم.

وی با بیان اینکه «ما درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر به توافق رسیدیم» افزود: آژانس سپس طبق پروتکل الحاقی به یکی از دو مکان دسترسی و بازرسان از محیط نمونه برداری کردند که متعاقبا بررسی خواهد شد. وی افزود که دسترسی به مکان دوم نیز برای این ماه برنامه ریزی شده است.

مدیرکل آژانس بر همین اساس تصریح کرد که این سازمان به راستی‌آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می‌دهد. همچنین ارزیابی‌ها درباره عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده ادامه دارد.

آژانس پیش تر ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده بود.   با این حال دو طرف، دو هفته پیش در پایان سفر مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.  

گروسی می‌گوید که فعالیت‌های ایران و آژانس روی ریل همکاری قرار دارد و طبق توافق انجام شده، بازرسان این نهاد بین‌المللی پس از نمونه برداری از نخستین مکان، در روزهای آینده از مکان دوم در ایران بازدید خواهند کرد.

او پنجشنبه گذشته در گفت‌وگو با بخش هارد تاک شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که آیا سطح همکاری آژانس با تهران را متفاوت از زمان انجام توافق هسته‌ای در نظر می‌گیرد، گفت: اکنون در سطح همکاری مورد نیاز آژانس قرار دارم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =