ماسک بزنید ، کرونا پشت دروازه‌های فارس است

شیراز - ایرنا- افزایش آلودگی ویروس کرونا در استان های همجوار با فارس خطر فراگیری بیشتری این بیماری در پهنه های مختلف فارس را نیز افزایش داده است ، توصیه و اندرز کارشناسان و کارگزاران بهداشتی همچنان زدن ماسک و به جا آوردن آموزه های بهداشتی و رعایت شیوه نامه ها است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده  در هفته گذشته در شهرستان کازرون ۱۲۸ بیمار مثبت قطعی، در شهرستان کوار ۵۹ مورد، شهرستان آباده ۵۴ مورد و در مرودشت ۵۳ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده اند.

ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا نیز روز یکشنبه بر تلاش دسته جمعی برای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک و تشویق مردم به رعایت دستورات بهداشتی تاکید کرد ، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در  این نشست با توجه به موارد بالای ابتلا به کرونا  در برخی از شهرستان های استان، تقویت هماهنگی بین بخشی را در این زمینه راهگشا خواند و افزود: با گذشت هفت ماه از شیوع کرونا ، متاسفانه برخی کماکان استفاده از ماسک به عنوان راهکار محافظتی مهم را جدی نمی گیرند و در این زمینه لازم است آگاهی بخشی و مشارکت عمومی صورت گیرد.

مهرزاد لطفی با اشاره به همکاری امام جمعه شیراز ، استاندار فارس و مجموعه استانداری، دستگاه های نظامی و انتظامی، شهرداری، رسانه ها ، بیمارستان های خصوصی، روسای سازمان ها و کارکنان بهداشت و درمان گفت: این همکاری و همدلی بین بخشی در استان باعث مدیریت موفق در بحران کرونا شده، تا جایی که کمترین مرگ و میر ناشی از ابتلا به کروناو بیشترین انجام آزمایش کرونا در کشور به استان فارس اختصاص دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با تقدیر از مسوولان بیمارستان بعثت به پاس همکاری ویژه در بحران کرونا اظهار کرد: با توجه به شیوع کروناویروس و لزوم استفاده از تمام ظرفیت های دانشگاه در راه خدمت به بیماران مبتلا، بخش های خصوصی نیز با تجهیزات کامل در این امر مهم به یاری مجموعه دانشگاه شتافتند.

دکتر لطفی در این نشست ضمن بررسی وضعیت آمار مبتلایان به کرونا  و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام آزمایش ها  در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کرونا ، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کرونا  را ارزیابی کرد. 

وی ضمن بررسی اجرای مصوبات قبلی و ارزیابی میزان اشغال تخت های بیمارستان ها، بر حفظ سلامت کارکنان به ویژه تیم های درمانی تاکید کرد و ارایه خدمت بهینه و باکیفیت به بیماران را مستلزم این امر عنوان کرد.

در این نشست معاونان و مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در خصوص فعالیت حوزه های مختلف مانند توسعه تجهیزات و امکانات، روند پذیرش بیماران عادی و مشکوک به کرونا ، فرآیندهای مراقبت بهتر از بیماران، نقاهتگاه، وضعیت بیماران بستری کرونا ، اقدامات کارگروه های مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، درصد اشغال تخت های عادی و ویژه، وضعیت ابتلا در شهرستان های مختلف استان و روند انجام تست های تشخیصی توضیحاتی ارائه کردند.

علی اکبری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این نشست با اشاره به افزایش شیوع بیماری در استان های همجوار با استان فارس تاکید کرد: مردم باید توصیه های بهداشتی و ایمنی را جدی بگیرند.

این مقام مسوول در دانشگاه با بیان اینکه در استان هایی که با فارس هم مرز هستند، بیماری کرونا با شدت بیشتری ادامه دارد، هشدار داد: در برخی مناطق و شهرستان های استان نیز، این وضعیت بیشتر از مناطق دیگر شدت گرفته است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در هفته گذشته در شهرستان کازرون ۱۲۸ بیمار مثبت قطعی، در شهرستان کوار ۵۹ مورد، شهرستان آباده ۵۴ مورد و در مرودشت ۵۳ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده اند.

معاون درمان دانشگاه از هم استانی های فرهیخته فارس خواست تا استفاده از ماسک را در اولویت حفظ مراقبت شخصی خود قرار دهند و ضمن شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها، پرهیز از حضور در تجمعات و رعایت فاصله فیزیکی را جدی بگیرند.

از دیروز تا امروز ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۹۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کرونا  در کشور به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر رسید.متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۳ بیمار   جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر رسیده است .

اخبار مرتبط