دادمان: به دنبال کاهش تصدی‌گری در مراکز استانی هستیم

تهران - ایرنا - رئیس حوزه هنری در آیین معارفه معاون راهبری استان‌های حوزه هنری، گفت: ماموریت اصلی حوزه در امور استانها کاهش تصدی گری و تمرکز بر راهبری مراکز استانی در نقشه راهبردی مصوب حوزه هنری است.

محمدمهدی دادمان با اشاره به ماموریت اصلی حوزه هنری گفت: ماموریت اصلی حوزه هنری شکل دادن یک بستر عقلانی برای رشد هنر انقلاب اسلامی است. و قوام هنر هم وابسته به عنصر انسانی آن است که این موضوع اهمیت کم نظیر و جایگاه راهبردی مراکز استانها را ثابت می کند. 

رئیس حوزه هنری در آیین تکریم مدیرکل سابق و معارفه معاون راهبری امور استانهای حوزه هنری که امروز یکشنبه ۳۰ شهریور برگزار شد، با اشاره به اهمیت مراکز استانی حوزه هنری در دوران مدیریتی جدید، ارتقای سازمانی این مجموعه از اداره کل به معاونت را نشانه ای از این اهمیت دانست و گفت: توجه به مراکز استانی یکی از سیاست های اصلی و غیرقابل تغییر مدیریت جدید حوزه خواهد بود و از معاونت استانها انتظار داریم که مسیر رو به رشدی مراکز استانها در دوره مدیران پیشین مجموعه آغاز شد را با قدرت ادامه دهند.

در این مراسم که با حضور مدیران ستادی و استانی حوزه هنری در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، رئیس حوزه هنری در تشریح ماموریت های معاون راهبری استانها گفت: تحول هویتی حوزه از طریق رشد و بازیابی مراکز استعدادیابی این مجموعه رخ می‌دهد. ضمن آن که ارتباط مستمر و موثر با هنرمندان استانی، روایت تاریخ شفاهی استانها ناظر بر مزیت های بومی هر منطقه و توسعه مخاطبان هنر انقلاب اسلامی از طریق تقویت شبکه توزیع استانی از دیگر ماموریت های مهم این معاونت خواهد بود که این اتفاقات در کنار اصلاحات ساختاری و بهره مندی از یک هیئت اندیشه ورز جدی و موثر اجرا خواهد شد.

دادمان تصریح کرد: آقای مصلحی به معنای واقعی «بسیجی» بودند و رشد مراکز استانی در دوره ۱۵ ساله مسئولیت، مرهون زحمات ایشان و همکاران شان بوده است. البته ایشان به عنوان مشاور عالی در کنار ما خواهند بود و امیدواریم آقای مرادی بوانند این مسیر رو به رشد را ادامه دهند.

در این مراسم محسن مومنی شریف نیز با اشاره به عمکلرد مراکز استانها در دوران مدیریت پیشین حوزه هنری گفت: در زمان مسئولیت بنده مراکز استانی به طور جدی به تربیت نیرو اهتمام داشتند و مراکز استانی امروز حوزه هنری گنجینه ای از نیروهای شایسته است که این اتفاق مرهون زحمات آقای مصلحی است. 

رئیس سابق حوزه هنری با اشاره به خاطره ای از رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت جوانگرایی گفت: در سال ۹۵ در یکی از دیدارهایی که رهبر انقلاب با هنرمندان داشتند، یکی از هنرمندان پیشکسوت تجسمی از ما گلایه کردند که حوزه هنری جوانگرایی کرده و توجه زیادی به پیشکسوتان ندارد. من هم آماده بودم که پاسخ این گلایه را در حضور رهبر انقلاب بدهم ولی خود ایشان از این موضوع به طور جدی دفاع کردند و فرمودند جوان‌ها پیشران هستند، موتور محرک هستند، و روحیه جوان ها مانند موتور است، این به معنای بی ارزش بودن سایر بخش ها نیست، ولی این جوان ها هستند که در حرکتند و اگر جوان ها نباشند جامعه میل به رکود می کند.

مومنی شریف ادامه داد: مراکز استانی ما با مشکلات خاصی درگیر هستند که منحصر در بافت فرهنگی و جغرافیایی خود ایشان است. مثلا ممکن است گلایه هایی از یک اتفاق یا یک نیرو از سوی کسانی از مسئولان استان بشود ولی وقتی ما بازرس های ویژه خودمان را برای بررسی موضوع اعزام می کردیم متوجه می شدیم که این موضوع ریشه در اختلافات عشیره ای، سیاسی و یا مسائلی از این دست دارد که منحصر به آن استان و منطقه است. استانها عموما در ستاد مرکزی دیده نمی شوند و این باعث می شود که قضاوت های غیرمنصفانه ای درباره ایشان بشود ولی انصافا آقای مصلحی اهتمام جدی در پیشبرد امور داشتند و منشا برکات بودند. 

رئیس سابق حوزه هنری در پایان با اشاره به جانبازی مدیرکل سابق امور استانهای حوزه گفت: آقای مصلحی سالها است که درگیر جراحت های یادگاری دفاع مقدس است که این عوارض در ماه های اخیر شدیدتر هم شده و امیدواریم خداوند متعال به ایشان سلامتی و توفیق عطا بکند.

در بخش دیگری از آیین تکریم و معارفه معاون امور استانهای حوزه هنری، حبیب احمدزاده با اشاره به ماموریت های مراکز استانی حوزه گفت: به نظرم اصلی ترین نقطه نجات حوزه هنری مراکز استانها هستند. و کار مراکز استان ها به نوعی مانند رساندن آب گوارا به شهرستان های بزرگ و کوچک تا مناطق دورافتاده مرزی است که امیدواریم آقای مرادی بتوانند در این امر موفق باشند.

احمدزاده با اشاره به خاطره ای از حاج قاسم سلیمانی گفت: در سیل خوزستان هنگامی که ما در شادگان بودیم ابومهدی المهندس و حاج قاسم از مرز شلمچه با ماشینی به این شهر آمدند که پرچم عراق داشت. همین موضوع دستمایه هجمه رسانه های ضدانقلاب شد که شایعه کنند عراق به دنبال نفوذ و تصرف شادگان است و چند تن از هنرمندان کشور هم با من تماس گرفتند و از صحت و سقم ماجرا جویا شدند. هرچند که این شایعه بسیار دور از واقعیت و مضحک بود ولی وقتی ابومهدی المهندس و حاج قاسم متوجه این ماجرا شدند تصمیم گرفتند برای ختم این ماجرا به جمع مردم بروند و هدایای مشترکی با پرچم دو کشور به کودکان منطقه سیل زده بدهند و فردای آن شب ابومهدی المهندس و حاج قاسم ماشین را پر از عروسک و هدیه های کودکانه با پرچم دو کشور کردند و بلافاصله بعد از این ابتکار هم آن شایعه از بین رفت که این موضوع نشان دهنده اهمیت شناخت مخاطب و برخورد درست با او است.

نویسنده دفاع مقدس در پایان با اشاره به خدمات آقای مصلحی گفت: انصافا آقای مصلحی در دوران مسئولیت شان منشا برکات و خدمات بسیاری بودند و یاد ندارم که درباره موضوعی از ایشان کمکی بخواهیم و ایشان تسهیل نکرده باشند. بسیاری از اتفاقات فرهنگی و جشنواره ها و رویدادهای مختلف استانی با کمک های ایشان به سامان می رسید و امیدواریم این مسیر در آینده هم ادامه یابد.
 
هم‌چنین دکتر مصلحی نیز در صحبت هایی کوتاه با اشاره به جایگاه والای حوزه هنری در هنرانقلاب اسلامی گفت: من مدیون حوزه هنری هستم و افتخار میکنم که نیمی از دوران خدمتم را در حوزه هنری سپری کرده ام.

مدیرکل سابق امور استانهای حوزه هنری گفت: در این مدت تلاش کردیم کارهای قابل دفاعی انجام بدهیم و کارهای بسیاری هم باقی مانده که ان‌شاءالله دوستان آن را ادامه خواهند داد. اما من با کمال افتخار دوست دارم همکاری ام را با حوزه هنری ادامه دهم و تا سنگر خدمت در این مجموعه باقی باشد دوست ندارم به ارگان دیگری برای مسئولیت بروم. 

در پایان این مراسم از خدمات دکتر مصلحی مدیرکل سابق امور استانها و مجلس حوزه هنری در دوره ۱۵ ساله مسئولیت تقدیر شده و میثم مرادی به عنوان معاون راهبری امور استانهای حوزه هنری معارفه شد. مرادی سابقه مدیریت حوزه هنری در استانهای خراسان شمالی و خراسان رضوی را در کارنامه دارد.

این نخستین تغییر در سطح مدیریتی حوزه هنری انقلاب اسلامی از زمان حضور محمدمهدی دادمان در این مجموعه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =