نمایندگی ایران در اتحادیه‌اروپا خواستار موضع فعالانه‌تر جامعه‌بین‌الملل شد

تهران – ایرنا - نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا روز یکشنبه در پیامی توئیتری در واکنش به ادعای بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا، از جامعه بین‌الملل خواست برای محافظت از نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون، از حالت انفعال خارج و موضع فعالانه‌تری اتخاذ کند.

به گزارش ایرنا، نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: جامعه بین الملل باید موضع خود را از امتناع و خودداری به نافرمانی فعالانه ای در زمینه محافظت از نظم بین المللی مبتنی بر قانون تغییر دهد.

در ادامه این توئیت آمده است: در برابر زورگویی که از گفته های خود با اعمال سرکشانه حمایت می کند، صرف کلمات کافی نیست. همه کشورها در برابر محافظت از حکومت قانون مسئولیت دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت تحریم های ضد ایرانی سازمان ملل است و حال آنکه آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده است به دلیل "عدم قطعیت"، نمی‌تواند در زمینه تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ضد ایرانی سازمان ملل اقدامی انجام دهد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به ‌وقت ‌تهران با صدور بیانیه‌ای یک‌جانبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته ‌شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در حالی مدعی ازسرگیری تحریم‌ها ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و به‌جز آمریکا، تنها دومینیکن به آن رأی مثبت داد.

همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌جز دومینیکن، به همراه ریاست این شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند و شورای امنیت هیچ اقدامی در این خصوص نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =