ساوت چاینا: اقدامات آمریکا علیه ایران واشنگتن را منزوی تر می کند

پکن-ایرنا- روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین نوشت که آمریکا می گوید به دنبال اعمال تحریم ها و بازگرداندن آنها علیه ایران است، اما این اقدام علاوه بر مخالفت جهانی باعث انزوای بیشتر واشنگتن خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ساوت چاینا روز دوشنبه در گزارشی راجع به اقدامات آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران و تهدید کشورهایی که این تحریم هارا نقض می کنند،  نوشت: از هم اکنون چین، روسیه و همچنین متحدان اروپایی خود آمریکا این ادعا را به چالش کشیده اند.

روزنامه چینی می نویسد: بازگرداندن تحریم ها علیه ایران،  اقدامی است که بقیه جهان آن را غیرقانونی می دانند و آن را حرکتی زشت قلمداد می کنند که قبل از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل از سوی آمریکا شروع شده است.  

ساوت چاینا تصریح کرد که کاخ سفید بی توجه به این مخالفت ها بر یکجانبه گرایی خود تاکید می کند و می خواهد از وزارت خارجه و وزارت خزانه داری برای مجازات کشورها و افرادی که تحریم ها را اعمال نمی کنند، بهره بگیرد اما حتی سازمان ملل متحد هم حاضر به همراهی با واشنگتن نشده است و کشورهای دیگر بر این باورند آمریکا که دیگر عضوی از برجام نیست وجهه و شرایط حقوقی چنین اقدامی را دارا نیست.  

روزنامه ادامه می دهد که از دیدگاه کشورها همان روزی که آمریکا از برجام خارج شد، صلاحیت حقوقی و قانونی خود را برای چنین تحرکاتی از دست داد. چین و روسیه خیلی زود سرسختانه با اقدامات آمریکا علیه ایران مخالفت ورزیدند و کشورهای اروپایی نیز به آنها محلق شدند و افزودند که این کار غیرقانونی است و نمی توان این تحریم ها را اعمال و اجرا کرد.  

نشریه به مواضع ایران اشاره می کرد که در نامه روز شنبه به شورای امنیت،  این اقدام ایالات متحده را پوچ و بی اعتبار دانسته و افزوده است که آمریکا هیچ جایگاه قانونی ندارد و اقداماتش دربازگرداندن تحریم ها کاملاً غیرقابل قبول است.

ساوت چاینا اضافه کرده است پافشاری آمریکا بر این تحرکاتش باعث انزوای بیشتر برای واشنگتن خواهد بود و این کشور که پیشتر از چندین توافق بین المللی خارج شده است حالا بتدریج ممکن است به دلیل این یکجانبه گری از آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل و معاهدات دیگر این سازمان نیز فاصله بگیرد و از جامعه بین المللی دورتر شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =