نیمی از مزارع شهرستان سامان با آب قنات آبیاری می‌شود

شهرکرد- ایرنا- رییس جهادکشاورزی سامان گفت: نیمی از ۵۰۰ هکتار اراضی زراعی و بخشی از باغات این شهرستان توسط حدود ۱۸۰ رشته قنات آبیاری می‌شود.

یزدان احمدزاده روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، میزان تولیدات باغی این شهرستان در سال زراعی جاری را ۶۵ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت:میزان تولید میوه‌های خشکبار و تره‌بار در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با توجه که کاهش سرمازدگی به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافت.

وی بخش عمده تولید را شامل گردو، بادام و هلو اعلام کرد و گفت: امسال از ۹۰۰ هکتار باغ گردو حدود یکهزار و ۴۰۰ تن محصول و از یک هزار و ۲۰۰ هکتار باغ هلو حدود ۳۵ هزار تن محصول برداشت شد.

رییس جهادکشاورزی سامان سطح باغات بادام شهرستان را حدود ۹ هزار هکتار برآورد و تصریح کرد: از این میزان باغ بارور  افزون بر ۱۳ هزار تن بادام با ارقام مختلف تولید شده است.  

احمدزاده تاکید کرد: بخش عمده تولیدات زراعی شهرستان محصول جو و گندم تشکیل می‌دهد که ۷۰ درصد آن را زراعت دیم کشت می‌شود.

وی از تامین و آماده توزیع بذر اصلاح شده گندم و جو برای کشت پاییزی در مزارع شهرستان خبر داد و گفت: در تامین بذر گواهی شده و سازگار با اقلیم برای تحویل به بهره‌برداران متقاضی محدودیتی وجود ندارد.

به گفته احمدزاده، اجرای طرح آبیاری نوین در بیش از ۸۵ درصد از اراضی باغی و زراعی شهرستان در دولت تدبیر و امید انجام شده که در مصرف و مدیریت مصرف آب کشاورزی نسبت به سایر نقاط استان و کشور سرآمد است.

شهرستان سامان که در ساحل زاینده‌رود قرار دارد، با داشتن بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نفر بهره‌بردار در ۳۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری به عنوان قطب تولید بادام و هلو استان و کشور محسوب می‌شود.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =