۲۲ میلیارد تومان در بخش راه‌ روستایی کردستان سرمایه‌گذاری شد

سنندج - ایرنا - معاون فنی مدیر کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: با استفاده از اعتبارات دولتی طی یکسال گذشته، ۲۲ میلیارد تومان طرح ملی اقدام برای احداث و آسفالت ریزی راه‌های اولویت دار روستایی موسوم به ابرار در این استان سرمایه‌گذاری شد.

صلاح الدین محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح ابرار از پاییز سال گذشته در کشور به تبع آن در کردستان آغاز شده است، اظهار داشت: تاکنون این طرح در ۷۳ کیلومتر از راه‌های روستایی استان به اجرا در آمده است.

وی اضافه کرد: تمام این راه‌ها از محل اعتبارات سال ۱۳۹۸ آسفالت شده که ۳۳ کیلومتر از آن میزان در نیمه دوم سال گذشته و ۴۰ کیلومتر نیز در نیمه اول امسال بوده و پیش بینی می‌شود تا شروع بارش‌ها، حدود ۱۰ کیلومتر راه دیگر نیز آسفالت شود.

معاون فنی مدیرکل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان افزود: این طرح از محل اعتبارات استانی سال ۱۳۹۸ حدود ۵۶ میلیارد تومان تخصیص گرفته بود که تاکنون ۱۱ میلیارد تومان آن جذب شده و همچنین از محل اعتبارات ملی نیز ۱۱ میلیارد تومان برای این اقدام در کردستان جذب شده است.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش هزینه تمام شده و استفاده مطلوب از منابع و نیروی انسانی در اختیار دولت از سال گذشته توسعه راه‌های آسفالت روستایی را به سازمان راهداری واگذار کرده است، یادآور شد: در این راستا استان کردستان از طرح ملی ابرار سهم ۲۰۰ کیلومتری دارد که در ۲ سال از محل منابع اعتباری ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ اجرا خواهد شد.

اقدام برای آسفالت ریزی راه‌های اولویت‌دار روستایی از طرح های وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان طرح ابرار در ۲ مرحله با افق آسفالت ریزی پنج هزار کیلومتر تا پایان دولت دوازدهم است اجرا می‌شود،  مقرر شده در مرحله اول این طرح ۲ هزار کیلومتر و در مرحله دوم نیز سه هزار کیلومتر از راههای اولویت دار روستایی کشور آسفالت ریزی شود.

۲ هزار کیلومتر راه روستایی در کردستان هنوز آسفالت نشده که بسیاری از این راه ها در قالب طرح ابرار نمی گنجد و تنها ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی در قالب طرح ابرار قابلیت آسفالت شدن دارد که ۲۰۰ کیلومتر از این راه ها تا سال آینده آماده اجرای طرح می‌شود.

استان کردستان داری هشت هزار و هشت کیلومتر راه شریانی، غیرشریانی و روستایی بوده که شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر بین شهری (شریانی و غیرشریانی) و ۶ هزار و ۱۹۰ کیلومتر روستایی است.

هم اکنون از ۶ هزار و ۱۹۰ کیلومتر راه روستایی ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر آسفالته، ۶۳۵ کیلومتر شنی و ۲ هزار و ۶۵۵ کیلومتر خاکی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =