مقام روس: آمریکا با اقدامات غیرقانونی علیه ایران خود را منزوی کرده است

مسکو – ایرنا- عضو شورای روابط بین اقوام روسیه که زیر نظر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور فعالیت می‌کند، گفت: اقدامات غیرقانونی آمریکا در شورای امنیت برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، واشنگتن را منزوی و رسوا کرده است.

«اسماعیل شعبانف» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در مورد تحریم ایران اظهار داشت: مقامهای آمریکایی، کشور خود را ناقض ترین کشور قوانین و معیارهای بین المللی کرده اند.  

وی افزود: آمریکا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره ایران را نقض کرده و تمام تلاش های خود را از ماه می سال ۲۰۱۸ برای ضربه زدن به برجام بکار بسته و کشورهای دیگر را با تهدید و فشار از اجرای این توافق بازداشته و همینک به این توافق و قطعنامه تایید کننده آن استناد می کند که یاغی گری بیش نیست.  

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به وقت تهران با صدور بیانیه‌ای و به رغم مخالفت جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است. وزیر امور خارجه آمریکا درحالی مدعی از سرگیری تحریم‌ها از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و بجز آمریکا، تنها کشور دومنیکن به آن رای مثبت داد.

شعبانف در ادامه مصاحبه خاطرنشان کرد که این گونه رفتار آمریکا در عرصه بین المللی سبب شده است که حتی نزدیک ترین متحدان از واشنگتن روی گردان شوند.

مقام روس در این رابطه گفت: حتی انگلیس که در هر مساله ای از آمریکا پیروی می کند از حمایت از این کشور در بکارگیری مکانیسم ماشه خودداری کرده است.

وی افزود: اما مقامهای آمریکایی از این وضعیت نمی خواهند درس عبرت بگیرند و همچنان اقداماتی می کنند که مایه شرمساری آمریکا محسوب می شود.  

به گفته شعبانف، سران آمریکا این واقعیت را نمی توانند بپذیرند که دوره قلدری بپایان رسیده است و نظام تک قطبی ادعایی آمریکا از بین رفته و جای آن را نظامی با چندین قطب قدرت گرفته است.

وی ادامه داد: وضعیت پیرامون برجام یک بار دیگر این واقعیت ناخوشایند برای آمریکا را به وضوح نشان داد که به رغم تلاش های این کشور، سیر اوضاع به گونه ای دیگر و مخالف تمایل واشنگتن پیش می رود.  

آمریکا باتوجه به منافع خود کشورهای دیگر را تحریم می کند  

عضو شورای روابط بین اقوام تحت نظارت ریاست جمهوری روسیه در ادامه مصاحبه خاطرنشان کرد که آمریکا باتوجه به منافع سیاسی و اقتصادی خود علیه ایران، چین، ونزوئلا و برخی کشورهای دیگر تحریم های اقتصادی وضع می کند.

وی افزود: این گونه اقدامات غیرقانونی آمریکا هیچ ارتباطی با قوانین بین المللی ندارد. من این گونه رفتار آمریکا را شانتاژ و فشار علیه رقیبان آمریکا می دانم.

شعبانف تصریح کرد: آنها (مقامهای آمریکایی) از این راه تلاش می کنند مانع توسعه و پیشرفت کشورهای مخالف سیاست های خود و رقبای در سطح بین المللی می شوند تا بقیه قدرت های جهانی ازنظر سیاسی و اقتصادی به آمریکا وابسته باشند.

مقام روس گفت: استفاده آمریکا از ابزارهای اقتصادی در مورد کشورهای دیگر ازجمله بکارگیری تحریم ها می تواند پیامدهای سیاسشی بسیار منفی برای واشنگتن به همراه داشته باشد.  

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم که آمریکا نمی تواند از این راه مانع توسعه و پیشرفت کشورهای دیگر شود که در مسیر پیشرفت تکنولوژیکی حرکت می کنند و در آینده منجر به منزوی شدن آمریکا و کشورهای وابسته و اقمار آن می شود.  

همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به جز دومینیکن، به همراه ریاست این شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند و شورای امنیت هیچ اقدامی در این خصوص نخواهد کرد.

سه کشور اروپایی روز جمعه نیز در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل مخالفت خود را با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعلام و تاکید کردند که آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.  

همچنین جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام روز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ با انتشار بیانیه‌ای ادعای آمریکا مبنی بر از سرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را رد و تصریح کرد که تعهدات طرف‌های باقی‌مانده در این توافق به رفع تحریم‌ها ادامه دارد.

به گزارش ایرنا از تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوسپ بورل با اشاره به بیانیه ۳۰ مرداد اتحادیه اروپا در همین رابطه یادآور شد که با صدور فرمان رئیس جمهوری آمریکا در ۸ «می» سال ۲۰۱۸میلادی، این کشور به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و متعاقبا در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با این توافق مشارکت نکرد.

وی بر همین اساس تصریح کرد: آمریکا نمی‌تواند به عنوان عضو مشارکت کننده برجام تلقی شود و قادر به فعال کردن سازوکار بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل [علیه ایران] ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =