شعر هرچه به دور از تعلقات باشد، ماندگارتر است

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان گفت: شعر هرچه فراگیرتر، بی‌رنگ‌تر و به دور از تعلقات باشد و جامعه مخاطب بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد، ماندگارتر و مؤثرتر خواهد بود.

حجت الاسلام محمد ذاکری روز یک‌شنبه در ویژه برنامه بزرگداشت روز شعر و ادب پارسی که به صورت مجازی با حضور شاعران محفل ادبی صبا در بندرعباس برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن روز شعر و ادب پارسی، سالروز آسمانی شدن استاد شهریار را فرصت و بهانه‌ای برای ارج نهادن به جایگاه شعر و ادب و شاعران دانست و افزود: شاعران سرمایه اجتماعی جامعه هستند و همیشه ماندگار خواهند ماند.

وی ادامه داد: ادب، دو کاربرد دارد؛ یکی کاربرد گفتاری که همان ادبیات است و دیگری کاربرد رفتاری که همان اخلاق است و اگر هر دو کاربرد ادب با هم تلفیق شود، بهترین، زیباترین و شیواترین گونه شعری خلق خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان بیان داشت: شعر به بیان حوادث، وقایع و موضوعات درونی و بیرونی افراد به زیباترین شکل می‌پردازد و شاعران انسان‌های باادب، بااخلاق و فروتنی هستند که دارای رفتار تأثیرگذاری بر جامعه می‌باشند و اینجاست که شعر بر اخلاق شعرا نیز تأثیر می‌گذارد.

شاعران مانند انبیا، زبده عالم وجود هستند

شاعر و نویسنده هرمزگانی نیز با استناد به شعری از نظامی در کتاب مخزن الاسرار، شعرا را همچون انبیاء، زبده‌های عالم وجود دانست؛ چراکه درک حساسیت، رشته تخیلات و شادمانی روزگار به دست آنهاست.

منصور نعیمی ضمن اشاره به شعرای معروف و مطرح ایرانی که در قرن‌های مختلف می‌زیسته‌اند، ادامه داد: چندتن از بزرگان شاعر، آسمان ادبیات کشور را منور ساخته‌اند که در رأس آنها فردوسی، خیام، نظامی، سنایی، مولوی، سعدی و حافظ هستند که هریک به تنهایی منظومه‌ای را تشکیل داده‌اند که خود در مرکز آن مستقر هستند و به دور آنها، سیارات در حرکت هستند.

وی افزود: شعر گسترده و پرشاخ و برگ فارسی با ۱۲۰۰ سال پیشینه، یکی از بزرگترین میراث‌های ماندگار در ایران است و در طول قرنهای متمادی، چه بسیاری از بزرگان و شاعران در این سرزمین زیسته‌اند و حس، بینش، درک و هنر خود را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

به گفته این پژوهشگر و نوینسده کتاب "فرهنگ جامع هرمزگان، برخی از آثار این شاعران بزرگ، قله گاه اندیشه و احساس بشر هستند و شهرتی جهانی دارند.

نعیمی عنوان کرد: برخی از آنان به خاطر سبک زندگی خاص و فکر بلندشان، شایسته تقدیر هستند و برخی همچون نیما یوشیج و صائب تبریزی، سبکی نو و شیوه‌ای تازه در سخن فارسی آورده‌اند.

وی بیان داشت: رودکی که در قرن ۴ می‌زیسته است را پدر شعر فارسی می‌نامند؛ هرچند که پیش از وی نیز شاعرانی بوده‌اند ولی رودکی، نخستین شاعری است که شعرهای خوب بسیاری گفته و شعر و ادب فارسی را به کمال رسانده است.

شعر نوگرای دهه ۴۰ هرمزگان به شعر تعهدمدار ایران نزدیک است

یدالله شهرجو، دیگر شاعر و منتقد ادبی هرمزگانی نیز شروع جریان نوگرایی در شعر هرمزگان را از اواخر دهه ۴۰ دانست و بیان کرد: شعر نوگرای دهه ۴۰ هرمزگان به شعر تعهد مدار ایران بسیار نزدیک است و این جریان با حضور شاعرانی همچون مرحوم حسن کرمی، مرحوم ابراهیم منصفی، م. پگاه، محمدحسن جمشیدی، ناصر زمانی و منصور نعیمی شکل گرفت.

وی افزود: همگرایی عاطفی که بین این حلقه شاعران وجود داشت از ویژگیهای بارز و مثبت شاعران نوگراست که با صمیمیت و همکاری با یکدیگر باعث تحول در شعر هرمزگان شدند ولی متاسفانه، با وجود اینکه آثار این شاعران نسل اول، می‌توانست بسیار درخشان و ماندگار باشد اما آثاری از آنها در زمان حیاتشان به جای نماند و تنها آثار برخی از این شاعران، پس از مرگشان منتشر شد.

این منتقد ادبی دهه ۵۰ و ۶۰ را دوره افول شعر در ایران و همچنین هرمزگان دانست و افزود: شعر این دو دهه، شور و هیجان شعر دهه ۴۰ را نداشت ولی شعر در دهه ۷۰ در هرمزگان مجددا اوج گرفت و شاعران این دهه، آثار بسیار ارزشمندی به رشته تألیف درآورده‌اند.

در این ویژه برنامه، شاعران مطرح محفل ادبی صبا همچون کبری فدوی حکمی، راضیه حیدری، شیوا شاکری، فریبا حمزه‌ای، ایرج انصاری و مسعود بذرکار به خوانش اشعاری زیبا پرداختند.

ویژه برنامه روز شعر و ادب پارسی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به سرپرستی مهرنوش منصوری عضو هیات علمی و استاد ادبیات زبان فارسی دانشگاه‌های هرمزگان برگزار شد.

محفل ادبی صبا ۱۵ مرداماه امسال در استان هرمزگان با هدف ارتباط با بزرگان شعر استان، حمایت از چهره‌های جدید و نوقلمان و در راستای اجرای عدالت فرهنگی در نقاط دورافتاده، فعالیت خود را آغاز کرده و مهرنوش منصوری، دبیر این محفل و نسیمه بلندآبادی، مسئول این محفل ادبی هستند.

در ایام ماه محرم نیز سلسله نشست های سوگواره مجازی «ده شب ده محفل» به میزبانی محفل ادبی صبا استان هرمزگان با حضور شاعران آیینی مطرح هرمزگانی همچون عبدالحسین انصاری، امیرحسین والا، فرزانه فرخی نژاد و جمعی از فرهیختگان و فرهنگ دوستان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =