روحیه ایثار و شهادت انقلاب اسلامی را به شکوهمندی رسانده است

کرج - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز گفت: اگر روحیه مجاهدت و ایثارگری در جامعه نبود انقلاب اسلامی به این شکوهمندی و عظمت نمی رسید.

سلیمان رستمیان روز یکشنبه در نشستی که با موضوع هفته دفاع مقدس و اعلام برنامه های این هفته در استان البرز با حضور خبرنگاران برگزار شد، به نقش نقش شهیدان و ایثارگران در شکل گیری، تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی به عنوان یک اصل اشاره کرد و افزود: اگر این روحیه نبود، جنگ را به دفاع مقدس تبدیل نمی کردیم.

وی اظهار داشت: امروز با اقتدار خود را پیروز جنگ هشت ساله می دانیم که منشاء اصلی آن ایثار و از خودگذشتگی جوانان کشور بود.

این رزمنده دفاع مقدس گفت:‌ متاسفانه نتوانسته ایم آنچه که اتفاق افتاد و واقعیت های دفاع مقدس را به نسل جوان و کنونی جامعه منتقل کنیم.

رستمیان ادامه داد: ابزار و امکاناتی  که آن زمان در اختیار رسانه ها بود خیلی ابتدایی و محدود بود ولی از میان قشر رسانه افرادی همچون شهید باقری را داریم که خود یکی از طراحان اصلی جنگ شد.

وی افزود: در زمان دفاع مقدس ۹ میلیون نفر از پشتیبانی تا مناطق عملیاتی درگیر جنگ بودند که گنجینه های دفاع مقدس به شمارمی روند ولی هنوز پس از ۴۰ سال نتوانسته ایم محصولی را از بطن دفاع مقدس که باعث شد پیروز شویم و مولفه اصلی آن از خودگذشتگی و دگرخواهی بود را به جامعه معرفی کنیم.

وی گفت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم یک اثر هنری و فیلم فاخر در موضوع دفاع مقدس با برد جهانی تولید کنیم در حالیکه انقلاب اسلامی در زمان دفاع مقدس یک انقلاب نوپا بود که بدون هیچگونه امکانات نظامی جلوگیری کرد از تفکری که امروز در جامعه درگیر آن شده ایم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز افزود: برای ثبت و انتقال این داشته ها و ایثارگری ها باید هم اکنون تلاش کنیم زیرا ۲۰ سال دیگر دیر است ولی اکنون می توانیم رزمنده ای را پیدا کنیم که خاطرات آن دوران را از سینه اش بیرون بکشیم.

رفع مشکلات جامعه با انتقال روحیه ایثار و مجاهدت

وی بیان داشت: اگر روحیه ایثار و مجاهدت را به نسل حاضر منتقل می کردیم مشکلات جامعه ما حل می شد.

رستمیان گفت: باید تلاش کنیم تا با هر ابزاری در عرصه ایثار و شهادت این روحیه را منتقل کنیم زیرا جامعه ما به عنوان پرچمدار تشیع یک اندیشه سیاسی داردکه دفاع از مظلومان جهان و مقابله با استکبار است و امام حسین (ع)‌نیز در این راه به شهادت رسید.

وی افزود: هفته دفاع مقدس فرصتی است که ما را مکلف می کند تا کسانی که آن روحیه را خلق کردند و به منصه ظهور گذاشتند به جامعه و نسل های جوان و نوجوان معرفی کنیم.

وی این دوران را سرمایه ای برای نسل های آتی برشمرد و اظهار داشت: ایثار نه به معنای جنگ بلکه احترام به حقوق دیگران است و در این دوران نیز جلوه های مختلف ایثار را مشاهده می کنیم که ایثار پزشکان و پرستاران مدافع سلامت نمونه ای از آن است.

حرکت کاروان نیروهای مسلح و مدافعان سلامت

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز نیز در ادامه این نشست به اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در روز سوم مهرماه که با عنوان روز شهدا نامگذاری شده، نیروهای لشکر ۲۳ نیروی مخصوص ارتش جمهوری اسلامی ایران و لشکر عملیاتی ۱۰ سیدالشهدا (ع) استان البرز کاروان نمادینی را حرکت می دهند.

امیرحسین دانش کهن افزود: این کاروان از ساعت ۹ صبح به صورت پیاده از مقابل تالار شهیدان نژادفلاح کرج حرکت و در میدان شهدا جانبازان و مدافعان سلامت به آن ها می پیوندند و سپس در میدان کرج سوار ۸ دستگاه اتوبوس بازمانده از زمان جنگ شده و در نهایت با حضور در آستان مقدس امامزاده محمد(ع) مزار شهدا را گلباران می کنند.

وی اظهار داشت: آیین میهمانی لاله ها ساعت ۱۵ روز پنجشنبه به صورت سراسری کشوری و با پیام مقام معظم رهبری برگزار می شود.

وی گفت: آیین تجلیل از خانواده شهدای منا نیز در این هفته با نام «لاله های سفید» به صورت ملی و ویدئوکنفرانسی تجلیل می شود.

دانش کهن بیان داشت: همچنین در همان روز یک برنامه فرهنگی هنری در پارک تنیس پیش بینی شده است.

وی افزود: از فردا نیز در پارک تنیس نمایشگاهی به مدت یک هفته توسط فرزندان شهدا برگزار می شود که در کنار آن تجهیزات نظامی لشکر ۱۰ نیز به نمایش گذاشته می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =