۵ مهر ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۰
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 84047263
۰ نفر

برچسب‌ها

میدان داری کرونا در کرمان

کرمان - ایرنا - استان کرمان این روزها بسان دیگر استان های کشور در وضعیت قرمز به لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و افزایش بی‌توجهی ها نسبت به پروتکل های بهداشتی نشان از پاییز سخت و یکه تازی همچنان این ویروس در دیار کریمان می‌دهد.

 گرچه پی در پی از سوی ستاد مبارزه با ویروس کرونا و مدیران ارشد استانی بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید شده و ضرورت مقابله با این بیماری گوشزد می شود ولی عادی شدن  نگاه مردم در قبال شیوع بیماری نگران کننده است .

این روزها برغم هشدارهای لازم و قرارگرفتن استان کرمان در شرایط قرمز هنوز صنوف و شهروندانی یافت می شوند که با قانون گریزی  و فرار از حس مسئولیت پذیری نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و مقابله با شیوع ویروس کرونا بیتفاوت هستند.

تشدید کنترل‌ها برای مقابله با کرونا در کرمان ادامه دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: آمارها نشان می‌دهد رعایت نکردن و یا سهل‌انگاری موجب افزایش بیماری کرونا می‌شود که برای رعایت پروتکل های بهداشتی تشدید کنترل ها ادامه دارد.

محمد صادق بصیری افزود: با وجود اینکه وضعیت ابتلا به بیماری کرونا در  کرمان نسبت به دیگر استان‌ها بدتر نیست، اما همچنان در وضعیت قرمز هستیم و باید کنترل موارد دنبال شود.

وی تصریح کرد: در حوزه مدارس،  استان کرمان با ۸۳ درصد، وضعیت بهتری به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به سایر نقاط دارد در حالی که این میانگین در کشور ۷۷ درصد است،  

موارد مثبت ابتلا به کرونا در کرمان افزایش داشته است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: طی هفته گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش موارد بستری در بیمارستان و موارد مثبت ابتلا به کرونا نسبت به هفته قبل از آن افزایش داشتیم.

حمید رضا رشیدی نژاد افزود: دیگر رنگ بندی وضعیت کرونا نداریم و باید کلمه را تغییر داده و در بیان وضعیت شیوع بیماری، از کلماتی مانند هشدار یا در معرض خطر اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: وضعیت دسترسی به ماسک در سطح استان و مراکز توزیع خیلی بهتر از قبل شده و ماسک در دسترس مردم نسبت به قبل بیشتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: در ابتدای کار در تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده  سوء استفاده هایی توسط برخی صورت گرفته بود که اگر در حال حاضر استانداردهای فنی و بهداشتی رعایت شود، روند کار را تسهیل می کنیم و با متقاضیان تولید همکاری داریم.

رشیدی نژاد با اشاره به سفر برخی افراد از کرمان به استان هرمزگان در هفته گذشته افزود: روند بیماری در استان هرمزگان مجددا صعودی شده که  باید رعایت و مراقبت کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز واکسن آنفولانزا وارد کشور نشده است، تاکید کرد: واکسن پس از اینکه وارد کشور شد، در اختیار استان ها قرار میگیرد و توزیع می شود.

هشدار نسبت به در راه بودن موج سوم اپیدمی کرونا 

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گرچه طی دو هفته گذشته روند ثابت و کاهشی در ابتلا به بیماری کرونا در استان داشته ایم و عملا به نظر آمد  که موج دوم کنترل شده و در حال کم شدن موارد بیماری هستیم اما افزایش هفته قبل نشانچر این وضعیت است  که احتمالا اپیدمی به سمتی می رود که موج سوم را در استان تجربه کنیم.

مهدی شفیعی افزود: با رصد بیماران بستری در هفته گذشته و اوایل هفته جاری به نظر میآید افزایشی را در روند بیماران بستری و موارد مثبت ابتلا به کرونا در سطح استان کرمان شاهد هستیم که باید برای جلوگیری از پیشروی این ویروس اقدامات عملی از سوی آحاد جامعه انجام گیرد.

نظارت  و ارزیابی سختگیرانه بر روند اجرای شیوه‌نامه بهداشتی مدارس کرمان 

 مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان  با توجه به شرایط قرمز کرونا در این استان گفت: نظارت و ارزیابی سختگیرانه بر روند اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس اولویت اصلی این اداره کل است و این روند همچنان با قوت ادامه خواهد داشت.

احمداسکندری نسب با اشاره به اینکه چندمین هفته بازگشایی مدارس را آغاز کرده ایم افزود: نظارت و ارزیابی از مدارس در شرایط فعلی، اهمیت و ضرورت بیشتری دارد و باید نظارتی اجماعی و اجمالی صورت گیرد و همه مدارس بازدید شود.

وی اظهار داشت: با تاکید صاحب نظران در نهاد ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی مقابله با کرونا اصل بر آموزش حضوری با رعایت کامل بهداشت در مدارس است، از آن جا که مدرسه محل تردد اولیا، معلمان و دانش آموزان است باید محیطی عاری از هرگونه عیب و نقص به ویژه در زمینه بهداشت و سلامت باشد و نظارت های سخت گیرانه ای اعمال شود.

اسکندری نسب افزود: چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان سرانه به مدارس واریز و چند روز قبل نیز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان لوازم بهداشتی و ورزشی به مدارس استان ارسال شده است.

انجام فعالیت‌های جمعی دانش‌آموزان در زنگ ورزش ممنوع است

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: انجام حرکات ورزشی در زنگ ورزش در مدارس به صورت انفرادی و با حفظ فاصله انجام می‌شود و فعالیت جمعی و پربرخورد ممنوع است.

ماشاالله میرزاحسینی افزود: تمهیدات لازم برای رعایت تمام مقررات بهداشتی مدنظر وزارت بهداشت و متخصصان بهداشتی در مدارس استان کرمان به کار گرفته شده و مشکل خاصی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی ضدعفونی هر روزه مدارس و کلاس‌ها، رعایت فاصله فیزیکی مناسب دانش آموزان و استفاده همیشگی از ماسک در مدارس را از جمله این موارد مد نظر در مدارس ذکر و بیان کرد: کاروان وسایل ورزشی و بهداشتی (به ویژه صابون مایع و محلول‌های ضدعفونی دست و سطوح) به ارزش یک و نیم میلیارد تومان به شهرستان‌ها اعزام شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان ادامه داد: در حال حاضر زنگ ورزش در مدارس برگزار می‌شود اما فعالیت‌ها به صورت انفرادی و با حفظ فاصله است.

 نظارت برای پیشگیری از کرونا فعال‌تر ‌شود

 استاندار کرمان  با اشاره به وضعیت قرمز استان کرمان گفت: برای قطع زنجیره انتقال کرونا، پیشگیری از تجمعات باید ادامه پیدا کند و در حال حاضر مهم ترین مساله نظارت است که کارگروه نظارت باید فعال‌تر عمل کند.

محمد جواد فدایی  افزود: گروههای۲۰گانه نظارتی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اصناف، ادارات و غیره نظارت می کنند اما گشت ویژه بهداشتی کرونا برای مکان هایی مانند تچمعات و مراسم در منازل مردم که امکان ورود را ندارند، پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهوری در ستاد ملی کرونا اعلام کردند که باید تاب آوری ملی را در جامعه در بحث سلامت و اقتصاد افزایش بدهیم و ما هم بر این مساله تاکید داریم.

فدایی ادامه داد: در حوزه سلامت نیز مهم ترین بخشی که درگیر هستند، کادر درمان هستند و باید مراقبت و محافظت شوند تا تاب آوری جامعه در بخش سلامت محقق شود.

استاندار کرمان تصریح کرد: تاکید رییس جمهوری بر این است تا زمانی که برای کرونا واکسن ساخته شود، باید به دنبال قطع زنجیره بیماری باشیم و از شیوع آن جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه ۵۰ درصد مبتلایان به کرونا بدون علامت هستند تاکید کرد: رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک مساله مهمی است و برای کاهش شیوع بیماری، فرمولی که باید رعایت کنیم این است که همه ما فرض کنیم خودمان و طرف مقابلمان به این بیماری مبتلا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =