برنامه ۵ ساله شهر و روستای بدون دخانیات اجرا می‌شود

تهران - ایرنا - رییس دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات گفت: ابتکار شهر و روستای بدون دخانیات بر اساس ماده ۸ کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت به منظور محافظت از مردم در مواجهه با دود دست دوم دخانیات و کاهش عوارض آن از سال ۱۳۹۸ به صورت پایلوت در شهر مقدس قم ‌کلید خورد و از مرداد سال جاری هماهنگی های لازم جهت اجرای آن در ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور انجام شده است. 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وبدا، مهندس بهزاد ولی زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: این برنامه یک برنامه پنج ساله است که تا سال ۱۴۰۴ ادامه خواهد یافت و در نهایت ۶۳ شهر و ۶۳ روستای منتخب کشور عاری از دخانیات خواهند شد. بدیهی است امکان توسعه این برنامه در سایر شهر و روستاهای کشور وجود خواهد داشت.

وی افزود: شهرو روستای بدون دخانیات، عبارت از شهرو روستایی که در آن فروش، عرضه و استعمال محصولات دخانی ضابطه مندشده به نحوی که مردم از مواجهه با دود دست دوم محافظت شوند، تبلیغات و ساز و کارهای تشویقی مستقیم و غیرمستقیم آن محدود شده، مصرف کنندگان دخانیات به ترک آن تشویق شوند؛ در مجموع بر هر دو راهبرد کاهش تقاضا و کاهش عرضه تمرکز نموده، انتظار می رود به تدریج شیوع استعمال دخانیات در آن مناطق کاهش یابد.

رییس دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات ادامه داد: در فاز نخست این برنامه که به مدت یک سال از شروع طرح ادامه خواهد یافت، با بسیج اطلاع‌رسانی و اقدامات مشترک دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط ازجمله سازمان‌های مردم ‌نهاد، تلاش می‌ شود تا الزامات تعریف‌شده در این برنامه در شهرو روستای منتخب و معرفی‌شده توسط دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور اجرا و ضمن بررسی وضعیت موجود متغیرهای مورد نظر در شهرو روستای منتخب ،نحوه اجرا در طول دوره پایش و نتایج آن درحین انجام طرح و پایان دوره، ارزشیابی شود.

ولی زاده خاطرنشان کرد: مطالبه مردم از حقوق خود که عدم مواجهه با دود دست دوم برای دور بودن از آسیب ها و بیماری های ناشی از مصرف دخانیات است بسیار با اهمیت بوده و عموم را به مشارکت با وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در اجرای این برنامه ترغیب می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =