۳۰ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 84047215
۱ نفر

برچسب‌ها

عمل کاشت سمعک بر روی جمجمه در مشهد انجام شد

مشهد- ایرنا- عمل کاشت سمعک بر روی استخوان جمجمه در بیمارستان قائم (عج) مشهد با موفقیت انجام شد.

دانشیار گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که این عمل جراحی را انجام داده روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: در این عمل جراحی که برای نخستین بار انجام شده است سمعک بر روی استخوان جمجمه کودک ۱۱ ساله که به دلیل مشکلات تکاملی در شکل‌گیری لاله و مجرای گوش دچار ناشنوایی بدو تولد بود، پیوند زده شد.

دکتر محسن رجعتی افزود: در این عمل جراحی یک بخش از سمعک بر روی استخوان جمجمه کودک نصب شد و پس از بهبودی بخش دیگر دستگاه نیز روی پوست سر کودک قرار داده می‌شود.

وی ادامه داد: برای درمان بیمارانی که دچار اختلال شنوایی یا مشکلات تکاملی در سیستم شنوایی هستند از انواع سمعک‌ها استفاده می‌شود.

دانشیار گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سمعک‌های رایج صدا را از راه هوا به فرد منتقل می‌کنند که این بیمار به دلیل نداشتن گوش و پرده گوش، کیفیت صدا را به خوبی دریافت نمی‌کرد و به این دلیل عمل کاشت سمعک بر روی استخوان جمجمه وی انجام شد.
وی افزود: بررسی‌های علمی و تحقیقات در این زمینه نشان داد که انتقال صدا به طور مستقیم از طریق استخوان به حلزون گوش کودک می‌تواند نتایج بسیار بهتری در دریافت صدا داشته باشد.
رجعتی ادامه داد: عمل کاشت سمعک در کشور به طور محدود انجام می‌شود و علت محدود بودن این عمل جراحی هزینه‌ بسیار اینگونه سمعک‌هاست که در صورت ایجاد شرایط مناسب در کشور با توجه به توانمندی علمی و فناوری موجود تعداد بسیاری از اینگونه بیماران را می‌توان درمان کرد.
متخصص شنوایی سنجی و مدیر مرکز کاشت حلزون شنوایی خراسان نیز در این خصوص گفت: کودکی که عمل کاشت سمعک داشته است از سالهای پیش از سمعک‌هایی که فقط بر روی پوست قرار می‌گیرد، استفاده می‌کرد که به دلیل ناهنجاری‌های سیستم شنوایی، دریافت صدا برایش با مشکل همراه بود.
محمد رضا طالع افزود: سمعک دارای دو بخش است که بخشی از آن بر روی جمجمه نصب می‌شود و یک قسمت دیگر آن روی پوست سر قرار می‌گیرد که این پروتز صدا را از بیرون دریافت می‌کند و توسط القای مغناطیسی به پروتز داخلی انتقال می‌دهد.
وی ادامه داد: این پروتز با ارتعاشی که در استخوان جمجمه ایجاد می‌کند صدا را به حلزون گوش و عصب شنوایی می‌رساند و چون این پروتز به طور مستقیم بر روی استخوان کاشته شده است، صدا خیلی بیشتر و بهتر انتقال داده می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیش از ۹ هزار دانشجو و افزون بر ۲۳ هزار کارمند بهداشتی و درمانی به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =