۲ میلیارد ریال برای مرمت چهار اثر تاریخی شیروان پیشنهاد شد

بجنورد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: با اولویت‌بندی مرمت چهار اثر تاریخی شیروان تا پایان امسال، ۲ میلیارد ریال اعتبار به این منظور پیشنهاد شده است.

علی مستوفیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهارتاقی تیموری در شهر زیارت، حمام پیرشهید، قلعه تیموری و ارگ نادری شیروان را چهار اثری است که برای مرمت در سال جاری در برنامه است و اعتبار مزبور تنها برای انجام بخشی از عملیات مورد نیاز لازم است.

وی افزود: سال گذشته مرمت آثار تاریخی چهارتاقی تیموری و حمام پیرشهید شیروان آغاز شد که برای بخشی از مرمت این ۲ اثر ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شد و این کار به میزان ۷۰ و ۹۰ درصد پیش رفت.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: برای حمام پیرشهید، ساماندهی کف بنا و تاسیسات باید عملیاتی شود و دهیاری برنامه ریزی کرده با توجه به استقبال خوب گردشگران از این اثر، مواردی از جمله ایجاد دهکده چرم، فضای پذیرایی و غیره نیز در محوطه آن گنجانده شود.

مستوفیان افزود: با تخصیص به موقع اعتبارات مرمت دو اثر تاریخی در دست اقدام تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

بنای تاریخی و کهن چهارتاقی تیموری که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در نوشته برخی مورخان به عنوان بنای چهارتاقی یا مقبره تیموری، مربوط به اوایل دوره تیموریان دانسته شده که در سنگ نبشته قبر داخل مقبره نیز تاریخ بنای این اثر تاریخی ۷۸۵ هجری قمری عنوان شده است.
براساس نوشته های تاریخی، این مقبره متعلق به یکی از سرداران معروف تیمور گورگانی به نام «عید خواجه» است که بارزترین خصوصیت ویژگی این بنا استفاده از خشت و تزیینات آن بوده و کتیبه هایی که در قسمت فوقانی داخل بنا نقش شده از جمله دیگر ویژگی های این بنای مهم تاریخی است.
بنای چهارتاقی تیموری در بخش شمال شرقی مقبره امام زاده حمزه رضا(ع)  و حدود پنج کیلومتری جاده اصلی بجنورد به شیروان قرار دارد.
فاصله بنای چهار طاقی تیموری یا بنای امام زاده حمزه رضا در حدود ۵۰ متر بوده که مقبره در جهت شمال شرقی آن واقع شده است.
حمام خزینه روستای پیرشهید شهرستان شیروان بنای تاریخی دوره قاجاریه که به ثبت ملی رسیده، با معماری ویژه اسلامی ایرانی ساخته شده و از سه بخش اصلی شامل رختکن، گرمخانه و خزینه آب سرد و گرم تشکیل شده است.

روستای پیر شهید در فاصله‌ پنج کیلومتری جنوب شرقی شیروان واقع است که ۳۲۰ خانوار مشتمل بر هزار و ۴۱۶ نفر جمعیت در آن سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =