۴۰ هزار نفر در ۷ استان ویزیت رایگان می شوند

تهران- ایرنا- رئیس بسیج جامعه پزشکی گفت: همزمان با هفته دفاع مقدس ۴۰ هزار نفر در ۷ استان مرزی و محروم کشور به صورت رایگان ویزیت می شوند و خدمات درمانی دریافت می کنند.

به گزارش ایرنا، شاهین محمدصادقی روز یکشنبه در نشست آنلاین از وزارت بهداشت، افزود: در هفته دفاع مقدس با همکاری وزارت بهداشت، دانشگاههای علوم پزشکی، بخش خصوصی و استانداری های استانهای مرزی در استانهای خوزستان ایلام، کردستان آذربایجان غربی، کرمانشاه و استانهای محروم مثل سیستان و بلوچستان و هرمزگان برنامه های مفصلی داریم و حداقل ۴۰ هزار بیمار را ظرف دو هفته معاینه و درمان می کنیم.

وی گفت: این کار جدید و بزرگی است که با همکاری واحدهای محرومیت زدایی سپاه و بسیج، دانشگاههای علوم پزشکی، بنیاد مستضعفان و استانداری ها انجام می شود، علاوه بر آن تا جایی که در توانمان باشد برای توزیع ماسک و اقلام بهداشتی در مناطق محروم اقدام می کنیم، در این زمینه البته از ۷ ماه پیش اقدامات زیادی انجام شده است و همچنان با تمرکز و اولویت بر مناطق محروم ادامه دارد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی افزود: بناست به همه کسانی که توسط شبکه های بهداشت و درمان استانهای مرزی شناسایی شده اند کارت سلامت داده شود و در زمان مشخص و با رعایت پروتکل های بهداشتی و درمانی و ضوابط اعلامی ستاد ملی کرونا  توسط تیم های تخصی معایه شوند.

وی گفت: بسیج جامعه پزشکی بازوی اجرایی وزارت بهداشت و حدود ۱۸۰ هزار عضو رسمی بسیج جامعه پزشکی داریم که همگی آماده جانفشانی برای ملت هستند، البته در بسیج اعتقاد داریم همه ملت ایران بسیجی هستند و همه اعضای جامعه پزشکی عضو بسیج جامعه پزشکی هستند و در بسیج جامعه پشکی به روی همه پزشکان و پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی باز است.

محمد صادقی افزود: تاکنون در زمینه کارهای تحقیقاتی در خصوص واکسن و تولید کیت ها نیز کارهای بزرگی انجام شده اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. در زمینه اعزام تیم هایی برای کمک به کادر بهداشت و درمان و برپایی قرنطینه بیماران بعد از ترخیص از بیمارستانها کارهای زیادی انجام شده است اما هنوز به میزانی که حق مردم است، حق مردم را ادا نکرده ایم و کارهای بر زمین مانده زیادی باقیمانده است.

وی گفت: امیدواریم بعد از محرمیت زدایی از این ۷ استان در مراحل بعدی محرومان استانهای دیگر را در سراسر کشور پوشش می دهیم و بنا داریم برخی تیم ها را در یکی دو هفته آینده به آی سی یو های مناطق قرمز اعزام کنیم. امیدوایم بتوانیم در مناطق محروم به زودی خدمات بیشتری از جمله خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی، طب اطفال و جراحی نیز ارائه کنیم. ضمن اینکه تیم هایی برای آموزش نیروهای مورد نیاز در آی سی یو ها و بخش های بیمارستانی به استانهای مختلف اعزام می شوند تا در صورتی که با موج شدید کرونا مواجه شدیم نیروهای بیشتری در اختیار بیمارستانها باشد.

محمد صادقی در پاسخ به پرسشی درباره اعزام نیرو به خارج از کشور گفت: از گذشته تیم های پزشکی برای کمک به مدافعان حرم در سوریه و عراق اعزام می  شدند اما از زمان شروع اپیدمی کرونا اولویت بسیج کمک و درمان مردم کشور خودمان بوده است و در این مدت هیچ موردی از اعزام نیرو به کشورهای همسایه نداشته ایم اما در  آینده اگر وضعیت اپیدمی کرونا در کشور بهبود پیدا کند در این زمینه نیز آمادگی کمک وجود دارد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی در پاسخ به پرسشی درباره همکاری این سازمان با وزارت بهداشت گفت: اولین نهادی که در ابتدای شروع کرونا با وزارت بهداشت تفاهمنامه همکاری امضا کرد، سازمان بسیج و سپاه پاسداران بود، در این زمینه در ارائه خدمات بهدشاتی و درمانی، تولید ماسک، و اقلام بهداشتی، برپایی قرنطینه ها و کمک های انسان دوستانه و مومنانه اقدامات زیادی انجام شده و همچنان هم ادامه دارد و تمام این فعالیت ها نیز با همکاری و زیر نظر وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی بوده است.

احتمال حمله بیولوژیک بودن کرونا وجود دارد

وی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره احتمال حمله بیولوژیک بودن اپیدمی کرونا گفت: هنوز نمی شود به صراحت جواب این پرسش را داد ، مقالات متعددی در این زمینه در مورد دستکاری ویروس کرونا در مجله نیچر در سال ۲۰۱۵ چاپ شده که ترکیبی از موش و خفاش بوده، دانشگاه کالیفرنیای شمالی نیز تحقیقاتی در ووهان چین انجام داده است اما هنوز سند معتبری نداریم با این حال برخی شواهد و قرائن وجود دارد و بسیاری از عقلا به نوعی احتمال حمله بیولوژیک را می دهند.

محمد صادقی درباره عملکرد دستگاههای اجرای در مدیریت کرونا گفت: هیچ اقدامی در هیچ زمینه ای بدون عیب و نقص نیست، حتما اگر تجربه و هماهنگی بیشتری وجود دارد، بهتر می توانستیم عمل کنیم ، در این مورد بیش از وزارت بهداشت به دستگاههای اقتصادی و سیاسی ایراد وارد و عملکرد وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی در مجموع قابل دفاع است.

مدیریت کرونا در وزارت بهداشت قابل دفاع است

وی افزود: وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی گاهی نظراتی داشتند که مورد توجه قرار نمی گرفت، اگر به نظرات وزارت بهداشت توجه می شد، مدیریت بهتری صورت می گرفت، همچنین اگر به مقامات استانی اعم دانشگاههای علوم پزشکی، استانداری ها و حتی امامان جمعه اختیارات لازم تفویض می شد، خودشان بهتر می توانستند تصمیم بگیرند.

محمد صادقی گفت: گاهی ستاد کرونا راسا تصمیم می گیرد و مقامات محلی در اجرای دستورات دچار مشکل می شوند شاید اگر تفویض اختیار کنیم برخی اشکالات را می توان از بین برد. در مورد وزارت بهداشت هم ایراداتی در مورد نفود برخی داروها و تجهیزات وجود دارد اما در مجموع عملکرد قابل دفاعی دارد.

تامین واکسن آنفلوانزا برای حاشیه نشینان محروم

رئیس بسیج جامعه پزشکی درباره تامین واکسن آنفلوانزا گفت: تاکید بسیج بر تامین واکسن برای افراد محروم و کسانی که توان مالی خرید آن را ندارند، در این زمینه برای تامین واکسن در مناطق محروم و حاشیه شهرها تفاهمنامه های را تدوین کرده ایم که با امضای آن با برخی بخش های دولت اقدام می شود و تلاش می کنیم مقدار واکسن برای مناطق محروم از جمله مناطق حاشیه ای تهران تهیه کنیم.

وی افزود: خدمات ویزیت رایگان بسیج جامعه پزشکی به مردم قبل و بعد از کرونا همیشه ادامه داشته و هم اکنون نیز تیم هایی در ارومیه و اردبیل در حال خدمت رسانی هستند، تعداد زیادی از همکاران ما در بسیج جامعه پزشکی در این مدت به کرونا مبتلا شدند و تعدادی نیز شهید شدند، خود من هم به کرونا مبتلا شدم و مدتی در آی سی یو بستری بودیم.

محمد صادقی گفت: خدمات بهداشتی بسیج جامعه پزشکی بعد از هفته دفاع مقدس نیز در شهرهای دیگر و حاشیه شهرهای بزرگ ادامه خواهد داشت. با اورژانس و ارتش نیز برای رسیدگی به مناطق صعب العبور هماهنگ کردیم تا جایی که می شود از آمبولانس های زمینی استفاده می کنیم و اگر نشد از هلی کوپترهای اورژانس و نیروهای مسلح برای کمک به مردم ساکن این مناطق استفاده می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وجود یک بیماری خطرناکتر از کرونا در کشورهای همسایه گفت: شایعات همیشه وجود دارد برخی بمیاری های جدید ممکن است وجود داشته باشد اما تاکنون خبری مستندی از منابع رسمی در این مورد نشنیده ایم، رئیس جمهوری که در این زمینه صحبت کرده اند، حتما منابعی دارند که حتما اعلام می کنند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره نقش سپاه و بسج در واردات ماسک و کیت گفت: در مورد واردات این اقلام اطلاعی ندارم اما اولین کسانی که شروع به تولید ماسک کردند و به کمک وزارت بهداشت آمدند، سپاه و بسیج بودند.

وی افزود:  در مساجد واحدهای درمانی بسیج و سپاه از همان اوایل اپیدمی مستقر شدند، تولید ماسک نیز اولین بار ر کارخانه های سپاه شروع شد. بخش قابل توجهی از نیازی کشور با روحیه بسیجی تامین شد. امروز هم واحدهایی از نیروهای مسلح در تهیه، توزیع و تولید ماسک و لوازم بهداشتی برای مبارزه با این بیماری فعال هستند.

محمد صادقی افزود: بسیج در همه کشور در هر جایی که توانسته خدمت کرده است و اگر نتوانستیم در جایی خدمت کنیم، شرمنده ایم، در مورد تعداد ماسک های توزیع شده آمار دقیق نداریم اما هر چقدر در توانمان بوده انجام داده ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =