ژاپن رکورددار تعداد سالمندان جهان؛ افزایش امید به زندگی به ۸۴ سالگی

پکن- ایرنا- وزارت امور داخلی ژاپن اعلام کرد این کشور با پشت سر گذاشتن ایتالیا رکورددار جهان از نظر تعداد سالمند نسبت به جمعیت، در جهان شده است.

به گزارش ایرنا، تلویزیون دولتی ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد طبق این گزارش تعداد افراد ۶۵ سال و بالاتر تا سه شنبه گذشته ۳۶ میلیون  و ۱۷۰ هزار نفر بوده است این تعداد نسبت به سال گذشته ۳۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.

نسبت سالمندان در ژاپن به کل جمعیت با رکورد ۲۸.۷  درصد نسبت به سال گذشته ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است این افزایش تا حدی به علت کاهش ۲۹۰ هزار نفری جمعیت در ژاپن است.

داده های سازمان ملل همچنین نشان می دهد نسبت سالمندان در ژاپن در جهان بالاترین و بیش از ۵ واحد درصد بیشتر از ایتالیا است.

گزارش ها حاکی است روند پیری سریع در ژاپن که به دلیل سرعت بالای رشد اقتصادی و تغییر در ساختارهای خانوادگی و اجتماعی در دوره پس از جنگ بسیار چشمگیر است به نظر می رسد در دوران پساکرونا هم افزایش خواهد یافت.

کاهش نرخ باروری در ژاپن به عوامل مختلفی از جمله تغییر سبک زندگی، ازدواج افراد در سن بالا و موارد دیگر نسبت داده شده است. افزایش امید به زندگی یکی دیگر از نیروهای محرک روند پیری است ۵۰ سال پیش، امید به زندگی در این کشور حدود ۷۲ سال بود اما اکنون این رقم به ۸۴ سال صعود کرده است.

آمارها نشان می دهد جمعیت کودکان ژاپن برای سی و هشتمین سال متوالی در پایان سال ۲۰۱۹ نیز کاهش یافته است یکی از دلایل این کاهش، پایین رفتن آمار ازدواج است. دولت ژاپن در سال های اخیر برای افزایش جمعیت، تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته  اما به باور کارشناسان این تسهیلات نیز نتوانسته است جلو رشد منفی جمعیت را بگیرد.

با این حال دولت ژاپن با هدف جبران نیروی کار از ابتدای سال گذشته میلادی اقدام به اجرای قانون جدید مهاجرت کرد. بر اساس این طرح، توکیو به خارجیانی که مهارت های فنی آنها مشمول ۱۴ زمینه تعیین شده از جمله پرستاری، ساختمان سازی و کشاورزی است اجازه می دهد که تا پنج سال در ژاپن اقامت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha