شخصیت‌های کلاه‌قرمزی مستقل از ما زندگی می‌کنند

تهران- ایرنا- «محمد بحرانی» صداپیشۀ مجموعه کلاه قرمزی گفت: لذت می‌برم شخصیت‌های کلاه قرمزی مستقل از من و دیگر صداپیشگان، عروسک‌گردانان و تیم تهیه، در فضای مجازی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در تشریح فعالیت‌های این روزهای خویش، گفت: در حال حاضر مشغول کار خاصی نیستم؛ در این مدت (پس از شیوع کرونا) چند پیشنهاد کار سریال و فیلم سینمایی (۵ فیلم سینمایی و ۲ سریال که یکی در حال تولید است و دیگری برای نوروز بعدی است) داشتم که متاسفانه به دلیل تداخل با برخی مسائل شخصی نتوانستم قبول کنم.

پیشنهادهای خوبی بود چنان که فیلم آقای رافعی بود، یا از دفتر آقای مهام با من تماس گرفتند و بسیار دوست داشتم بروم یا کار آقای نجف زاده  بود که نتوانستم در آن حضور پیدا کنم چون برخی با برنامه هایی که در ذهن دارم تداخل داشت یا مثلا فیلمبرداری در شمال بود اما من به دلیل کارهایم باید در تهران باشم و ...

وی افزود: در ایام کرونا کار نوشتنی انجام دادم اما بازی نداشتم.

بحرانی با اشاره به فعالیت‌های تازه‌اش، بیان کرد: در حال حاضر یک کار سریال هست که با یک تیم مشغول نوشتن فیلمنامۀ آن برای شبکه نمایش خانگی هستیم و من جزو نویسندگان هستم؛ یک مسابقه هم هست که در حال طراحی آن هستیم که چندوچون آن بعد از ماه‌های محرم و صفر مشخص خواهد شد.

ضمن این که مشغول یک کار عروسکی (کار دوستم آقای امیر سلطان احمدی) برای شبکه دو در سمت مشاور هستم که کار عروسکی بسیار بزرگی به تهیه کنندگی آقای صفری است؛ الان دوماهی هست که متن های آن نوشته و کارهایش انجام می شود و این بخشی از زمان من را می گیرد.

از پارسال خانواده‌ام را ندیده‌ام

این بازیگر سینما در اشاره به شرایط پیش آمده پس از شیوع ویروس کووید ۱۹، تصریح کرد: دو ماه اول را در خانه ماندیم و قرنطینه بودیم اما همه ماهایی که پولدار نیستیم این گیر را داریم که باید کار کنیم؛ ضمن این که بخش زیادی از کار من هم دیگر قابلیت در خانه ماندن نداشته است.

من چون در حوزه های مختلفی فعال هستم (فیلم‌نامه، ترانه، بازی می کنم و گاهی کارگردانی یا عروسک‌گردانی و ...) و زمان هایی که نشود کار اجرایی کرد، معمولا شروع به طراحی می کنم یا نوشتن چیزهایی را از سر می گذرانم.

وی افزود: ما قشر متوسط هستیم و باز شرایط بهتری داریم اما قشر زیادی از مردم کشور در واقع روزمزد هستند و این شعار که در خانه بمانیم تعریفی ندارد؛ می شود گفت مسافرت نروید، دورهمی نگیرید یا در جمع ها موارد بهداشتی را رعایت کنید اما سطح اقتصادی عمومی کشور این اجازه را نمی دهد که در خانه بمانیم.

کار من این گونه است که اگر درگیر کار اجرایی نباشم در خانه می نشینم و می نویسم و باز امکان انجام کارهایی هست؛ اما بسیاری مشاغل در ایران رسما از بین رفته‌اند؛ من با تاکسی اینترنتی زیاد این طرف و آن طرف می روم و خیلی از آین رانندگان اینترنتی پیشتر شغل دیگری داشتند که دیگر ندارند؛ مثلا دوستی گفت تالار عروسی داشته است که از پس اجاره آن برنیامده و کارش تعطیل شده است. صداپیشۀ عروسک جناب خان یادآور شد: تا امروز واقعا شیوه‌نامه‌های بهداشتی را تا جایی که می شده رعایت و تلاش کردم این مدت به اصول پایبند باشم؛ رفت و آمدهای خانه ما بسیارمحدود شده است.

پدر  و مادرم در شیراز ساکن هستند و از پارسال نتوانسته ام آنها را ببینم و اصلا به دیدنشان نرفته ام چون ترسیدم نکند حتی یک سفر هوایی من به شیراز فاجعه‌ای برای خانواده ام باشد. به همین دلیل در تمام این مدت اصلا آنها را ندیده ام و البته که بسیار سخت است.

این وضعیت برای آقوی همساده جدید نیست

بحرانی در پرسش به این سوال که از آقوی همساده چه خبری دارد، گفت: آقوی همساده همیشه در شرایطی مثل امروز ما بوده است و این وضعیت برای او چیز جدیدی نیست.

صداپیشۀ آقوی همساده و ببعی در مجموعه کلاه قرمزی در توضیح خبری که مبنی بر ادامه این مجموعه باشد، خاطرنشان کرد: ما معمولا هرسال خبر می شدیم که برویم کار کنیم اما فعلا که خبری نیست؛ ضمن این که اطلاعاتی در مورد صدا و سیما و بحث تهیه کنندگان و .... نداریم.

بحرانی با اشاره به احتمال ساخته شدن کلاه قرمزی در سال‌های بعد، بیان کرد: کلاه قرمزی پس از سال‌ها دوباره در سال ۸۸ کار شد و ممکن است باز هم پس از سال ها دوباره این اتفاق برایش بیفتد، ساخته شود و آن تیم دوباره دور هم جمع شوند.

ازمجموعه کلاه قرمزی خاطره ای ندارم اما کیف می کنم که شخصیت ها مستقل از من و دیگر صداپیشگان، عروسک گردانان و تیم تهیه، در فضای مجازی به زندگی خودشان ادامه می دهند؛ حتی دیده ام که کاراکترهای ما دوبله می شوند، صداهایی از اتفاقات روز روی اینها حرف می زنند و این بامزه است و کیف دارد.

بحرانی در انتها و در پاسخ به این پرسش که از بین کارهای خود، کدام یک را بیش از سایرین دوست دارد، گفت: عروسکی داشتم به اسم استاد همه‌چی‌دون که سال‌ها با آن در شبکه دو کار کردم؛ این اواخر پستی در فضای مجازی از آن گذاشتم و بسیاری از آدم هایی که وقتی آن را می دیدند کودک بودند و امروز دانشجو هستند، برایش کامنت گذاشته بودند؛ آن شخصیت همچنان برای من بسیار خاطره انگیز و دوست داشتنی است..

از استاد همه‌چی‌دون تا جناب خان

بحرانی شخصیت‌پردازی عروسک محبوب جناب‌خان را محصول تجربه زیسته‌اش می‌داند؛ از کودکیش در شیراز در همسایگی بچه‌های جنگ‌زدهٔ خوزستان گرفته تا تجربیات دوران خوابگاه دانشجویی‌اش در تهران. از دیگر کارهای عروسکی بحرانی به عنوان صداپیشه، پیش از ورود به مجموعهٔ کلاه‌قرمزی، می‌توان مجموعه‌های «استاد همه چی دون» و «شهر کودکان» و مجموعهٔ با «ما کاش باشی» (صداپیشه آقاشجاع) را ذکر کرد.محمد بحرانی متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.

بحرانی فعالیت هنری خود را با تئاتر دانشگاهی و نمایش عروسکی آغاز کرد. در سال ۱۳۸۰ کار او مورد پسند مریم سعادت (داور یکی از جشنواره‌های دانشجویی) واقع شد و سعادت از او برای کار در مجموعهٔ تلویزیونی عروسکی زنده نی‌نی‌مون به کارگردانی بهرام شاه‌محمدلو دعوت کرد.

او که از سال ۱۳۸۰ وارد تلویزیون شده تا امروز در پروژه‌های عروسکی کودک و بزرگسال فعال بوده‌است. صداپیشگی عروسک مشهور جناب خان از کارهای متاخر او است که برای ایرانیان به شخصیتی آشنا و محبوب بدل شده است.او در فیلم رفیق بد با ایرج طهماسب و حمید جبلی همکار بود و در نقشی کوتاه در کنارشان بازی کرد اما همکاری‌اش با مجموعهٔ کلاه‌قرمزی از سال ۱۳۹۰ آغاز شد؛ یعنی زمانی که آنها برای شخصیتی جدید دنبال صداپیشه بودند. آشنایی او با این گروه توسط دوستش امیر سلطان‌احمدی (عروسک‌گردان پسرعمه زا) ممکن شد؛ نتیجه این همکاری شکل‌گیری دو عروسک و شخصیت آقای هم ساده و ببعی هستند.

بازیگری و کارگردانی تئاتر نیز بخش مهمی از فعالیت‌های بحرانی است؛ از جمله فعالیت‌های وی در این حوزه می‌توان به نقش او به عنوان بازیگر در فیلم‌هایی مانند مارموز، طبقه هساث، فرار از اردو و رفیق بد و همین‌طور در سریال‌های هیولا، گلشیفته و دوپینگ اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =