پنج هزار میلیارد ریال برای اجرای شبکه‌های پایاب سدهای کردستان هزینه شد

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: تاکنون برای اجرای ۹ شبکه پایاب سدهای این استان پنج هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

کامران خرم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کل اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای شبکه‌های پایاب سدهای استان ۱۲ هزار و ۶۰ میلیارد ریال است و برای بهره‌برداری از آنها ۶ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال دیگر در سال‌های بعد تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برای اجرای شبکه پایاب سد گاران سه هزار و ۳۷۵ میلیارد ریال هزینه شده است، افزود: اعتبار مورد نیاز سال‌های بعد این پروژه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و کل اعتبار اختصاص یافته ۴ هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: برای اجرای شبکه پایاب سد سیازاخ دیواندره ۲ هزار و ۲۶۶ میلیارد ریال اختصاص یافته که تاکنون ۸۶۶ میلیارد ریال آن تخصیص یافته و یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز سال‌های آینده است.

خرم اعتبار مورد نظر برای اجرای شبکه پایاب سد چراغ ویس سقز را ۲ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: تاکنون برای انجام این طرح ۱۹۹ میلیارد ریال هزینه شده است و ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال دیگر در سال‌های بعد نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه در سد سورال نیز برای انجام شبکه پایاب ۲۵۱ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: از این رقم ۱۹۱ میلیارد ریال آن تخصیص یافته و ۶۰ میلیارد ریال دیگر برای اتمام آن مورد نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: اعتبار اختصاص یافته برای اجرای شبکه پایاب سد زیویه ۴۶۴ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۴۴۴ میلیارد ریال آن هزینه شده و ۲۰ میلیارد ریال دیگر باقی مانده است، ضمن اینکه تاکنون برای انجام شبکه پایاب سدهای امیرآباد- رمشت ۳۰۶ میلیارد ریال در نظر گرفته شده و ۲۵۶ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.

خرم اعتبار هزینه شده در سد سنگ سیاه را ۲۹۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: کل اعتبار اختصاص یافته به این پروژه ۴۰۰ میلیارد ریال است و برای بهره‌برداری و تکمیل آن ۱۱۰ میلیارد ریال دیگر باید هزینه شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای شبکه پایاب سد تلوار ۸۴۹ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است، یادآور شد: برای این پروژه طی سال‌های گذشته ۹۹ میلیارد ریال هزینه شده است و برای تکمیل آن ۷۵۰ میلیارد ریال دیگر باید تخصیص یابد.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه،  دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =