شهدا با خون خود دفاع از قرآن را به منصه ظهور رساندند

تهران- ایرنا- نویسنده کتاب «آخرین تلاوت» از شهید احمد انصاری اصیل به عنوان اولین شهید قرآنی یاد کرد که همچون دیگر شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، با خون خود دفاع از قرآن را به منصه ظهور رساندند.

رضا کریمی واقف به مناسبت رونمایی از کتاب آخرین تلاوت ضمن بیان خاطراتی از شهید احمد انصاری اصل که به عنوان اولین شهید قرآنی معرفی شده، به خبرنگار معارف ایرنا گفت: شهید انصاری اصل به معنای واقعی به قرآن عمل کرد و با شهادتش، عامل بودن خود به قرآن را امضا کرد و دفاع از قرآن را به منصه ظهور رساند و نشان داد که فقط قاری قرآن نیست بلکه عامل واقعی قرآن است.

وی از شهید انصاری اصل به عنوان معلم قرآن یاد کرد و گفت: ما شهدای قرآنی بسیاری داریم که اینگونه بودند ولی انصاری از قاریان تراز اول بود که به صورت ناشناخته فعالیت می کرد. چون وی با بسیاری از قاریان درجه یک کشور مانند سید محسن موسوی بلده، محمدرضا صلحجو، سیدمحسن خدام حسینی، شهریار پرهیزکار و دیگر اساتید قرآنی هم کلاس و هم دوره بود.

کریمی واقف افزود: من از دوران کودکی با شهید انصاری دوست و همبازی بودم و در دوران نوجوانی با هم در هیئت های قرآنی شرکت می کردیم و می دیدم که وی استعداد عجیبی در قرائت قرآن داشت و با صدای زیبا و صوت و لحن خود به سرعت در دل اساتید آن زمان مانند مرحوم محمدتقی مروت جای خود را باز کرد.

وی افزود: این شهید بیشتر به سبک مرحوم محمد رفعت اولین قاری نابینایی بود که نوارهایش به ایران رسید و در آن زمان کمتر کسی به سراغ چنین تلاوت هایی می رفت، ولی توانایی شهید انصاری اصل به گونه ای بود که به خوبی توانست به سبک رفعت تلاوت کند و سپس سبک مصطفی اسماعیل قاری معروف مصری را آغاز کرد که تلاوت های این قاری ماهی یک شب در مسجد راس الحسین اجرا می شد و ما این تلاوت ها را به سختی از رادیو قاهره گوش می کردیم و شهید انصاری اصل به سرعت نوارها را ضبط می کرد.

کریمی واقف ادامه داد: وی در نهایت روشی زیبا در تلاوت قرآن ابداع کرد به گونه ای که قرآن را با آهنگ های ایرانی به صورت دلنشین می خواند و استاد مروت توجه ویژه ای به این قاری داشت و او را همواره تشویق می کرد.

وی با اشاره به سایر فعالیت های این شهید گفت: وی به کتاب و کتابخوانی علاقه بسیاری داشت به گونه ای که در دوره نوجوانی حتی با پول تو جیبی خود کتاب می خرید و بیشتر کتاب های مرجع دینی مانند وسایل الشیعه را تهیه می کرد که ۳۰ جلد است. گاهی شهید انصاری اصل کتاب هایی را خریداری و به دوستان و اهالی محل اهدا می کرد. فراموش نمی کنم یک بار در کوچه که نوجوانان مشغول بازی بودند، چند کتاب به آنان اهدا کرد و یکی از این افراد هنوز کتاب را که به نام ارمیای نبی بود، به عنوان یادگاری نگه داشته است. 

وی افزود: این شهید به کتاب های سیاسی نیز علاقه نشان داد و کتاب ولایت فقیه را که در آن زمان بدون نام منتشر می شد، تهیه کرده و به دوستان خود هدیه می داد. البته به مرور زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با همکاری چند نفر از دوستانش یک دفتر انتشاراتی به نام نجم تاسیس کرد و موفق به چاپ چند کتاب شد.

کریمی واقف با اشاره به این که شهید انصاری اصل ۶ ماه بعد از پیروزی انقلاب به شهادت رسید، اظهار کرد: وی همواره در فعالیت های اجتماعی شرکت و ضمن جمع آوری پول در هیئت ها به نیازمندان کمک می کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فرصت کوتاهی بود و شهید انصاری اصل به حوزه علمیه رفت تا در کنار قرائت قرآن به فهم آیات نیز بپردازد. زبان عربی را آموخت و به راحتی کتاب های عربی را ترجمه می کرد.

نویسنده کتاب آخرین تلاوت گفت: در غائله کردستان زمانی که شهید انصاری اصل شنید پاوه در محاصره دشمن است در ۲۲ سالگی با طی کردن یک آموزش کوتاه نظامی خود را به پاوه رساند و در قالب نیروهای جنگ های نامنظم شهید چمران شرکت کرد.

کریمی واقف افزود: او با همرزمان خود پاسداری از بیمارستان پاوه را به عهده گرفت که در ۲۶ مرداد ۵۸ این بیمارستان از سوی ضد انقلاب محاصره شد و مدافعان بیمارستان پاوه در فردای آن روز یعنی پس از احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که ضد انقلاب به سمت بیمارستان پیشروی کرده بود، تا آخرین لحظه از بیمارستان دفاع کردند ولی دشمن وارد بیمارستان شده و بسیاری از مجروحان را بر روی تخت بیمارستان به شهادت رسانده و پاسداران را دستگیر می کنند و شهید انصاری را به شکل دلخراشی به شهادت می رسانند.

وی ادامه داد: پیکر این شهیدان دو روز بر روی زمین بود تا این که محاصره پاوه به فرمان امام خمینی(ره) شکسته شد و نیروهای کمکی و مردم پیکر این عزیزان را که به دلیل مثله شدن امکان انتقال به تهران نداشت، در کنار بیمارستان دفن می کنند و آنجا مشهدی برای این عزیزان می شود که در راه دفاع از انقلاب و مردم پاوه به شهادت رسیدند.

این فعال قرآنی افزود: مردم پاوه یادمانی برای آنان ساختند و در سال های اخیر نیز کاروان های راهیان نور برای زیارت این شهدا به پاوه می آیند و رهبر معظم انقلاب در سفری که سال ۹۱ به کرمانشاه داشتند، مزار شهدای پاوه را زیارت کرده و بر سر قبر شهید انصاری چند جمله ای بیان کردند. 

وی درباره انگیزه نگارش کتاب آخرین تلاوت گفت: در اولین سالگرد شهید انصاری اصل در سال ۵۰ جزوه ای تهیه شد و شهید مصطفی چمران نیز در این مراسم حضور داشت. از طرف دیگر بخش قرآن سپاه محمد رسول الله (ص) دو کلیپ از شهید انصاری اصل به عنوان اولین شهید قرآنی تهیه کرد که از تلویزیون نیز پخش شد و این کلیپ و جزوه انگیزه ای شد تا وظیفه خود بدانم آنچه از اخلاق و مجاهدت های شهید انصاری اصل می دانم به رشته تحریر درآورم و این کتاب با کمک برخی اساتید قرآنی و مرکز قرآنی سازمان اوقاف به چاپ رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =