رسانه‌های اسپانیایی، اقدام آمریکا علیه ایران را غیرقانونی خواندند

تهران - ایرنا - رسانه های اسپانیایی زبان از جمله ال موندو، افه، اروپا پرس، تله سور، اینفوبائه و لا وانگواردیا با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر از سرگیری تحریم های سازمان ملل علیه ایران تاکید کردند که شورای امنیت هیچ حقی برای آمریکا در این زمینه قائل نیست و این اقدام غیرقانونی است.

به گزارش ایرنا، تصویر پمپئو در حالی به تصویر اصلی خبر از سرگیری تحریم‌های ضد ایرانی در روزنامه‌ها، تارنمای خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی همچون ال موندو، افه، اروپا پرس، تله سور، اینفوبائه، لا وانگواردیا و بسیاری رسانه های اسپانیولی دیگر تبدیل شد که عبارت «آمریکا یکجانبه از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران خبر داد» تیتر مشترک اکثر این رسانه‌ها قرار گرفت.

روزنامه ال موندو اسپانیا نوشت: آمریکا در حالی خبر از بازگشت تحریم‌ها می‌دهد که اکثریت اعضای شورای امنیت به دلیل خروج این کشور از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی، هیچ حقی برای کاخ سفید قائل نبوده و بر خلاف نظر دولتمردان آمریکایی، سازمان ملل در این مسیر هیچ اقدامی نکرده است.      

خبرگزاری افه نیز با اشاره به غیر قانونی خواندن اقدام آمریکا نوشت: فرانسه، آلمان و انگلیس روز جمعه اعلام کردند تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از جانب آمریکا بی نتیجه خواهد بود؛ پاریس، برلین و لندن در نامه‌ای به شورای امنیت ضمن غیر قانونی خواندن اقدام آمریکا، این عمل را بی اثر دانستند.  

نشریه اینفوبائه آرژانتین نیز با تیتر «بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران» به این موضوع پرداخت و نوشت: پمپئو از اعمال تدابیر جدید ضد ایرانی علیه ایران در روزهای آینده خبر داد.

گذشته از خبر واهی بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، تهدید صریح اعضای سازمان ملل در صورت عدم تمکین از این اقدام فاقد مشروعیت، دیگر محور مورد توجه رسانه های اسپانیولی زبان بود.

تارنمای شبکه تلویزیونی تله سور با تیتر «آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و در صورت عدم اجرا دیگران را به عواقب سخت تهدید می‌کند» در گزارشی به این خبر بامداد یکشنبه پرداخت و نوشت: آمریکا در حالی خبر از بازگشت تحریم‌ها می‌دهد که تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران در شورای امنیت رد شد.

خبرگزاری اروپا پرس اینطور نوشت: ایران، اتحادیه اروپا و سایر اعضای شورای امنیت ثابت کردند که واشنگتن برای طرح چنین درخواست‌هایی فاقد مشروعیت است. اگرچه آمریکا در سال ۲۰۱۸میلادی از برجام خارج شد اما سایر امضا کنندگان، ایران، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان همچنان این توافق را حفظ کرده اند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به وقت تهران با صدور بیانیه ای و به رغم مخالفت جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شد که تمام تحریم های سازمان ملل از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در حالی مدعی ازسرگیری تحریم‌ها ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و به‌جز آمریکا، تنها دومینیکن به آن رأی مثبت داد.

همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌جز دومینیکن، به همراه ریاست این شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند و شورای امنیت هیچ اقدامی در این خصوص نخواهد کرد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =