کیودو: جهان از ادعای آمریکا برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران حمایت نکرد

پکن- ایرنا- «کیودو» خبرگزاری رسمی ژاپن در گزارشی با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران نوشت: جامعه جهانی از این اقدام ادعایی آمریکا حمایت نکرده است.

به گزارش ایرنا کیودو روز یکشنبه در مطلبی نوشت: ایالات متحده آمریکا ادعا کرده است برای بازگشت تحریم های ایران به مکانیسم ماشه متوسل شده است که در قالب توافقنامه سال ۲۰۱۵ برجام گنجانده شده است این در حالی است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سال ۲۰۱۸ میلادی این توافقنامه را ناقض دانست و از آن خارج شد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به وقت تهران با صدور بیانیه‌ای و به رغم مخالفت جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا درحالی مدعی از سرگیری تحریم‌ها از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و بجز آمریکا، تنها کشور دومنیکن به آن رای مثبت داد.

همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به جز دومینیکن، به همراه ریاست این شورا اعلام کرده‌اند که آمریکا به دلیل خروج از برجام در جایگاهی نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند و شورای امنیت هیچ اقدامی در این خصوص نخواهد کرد.

سه کشور اروپایی روز جمعه نیز در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل مخالفت خود را با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعلام و تاکید کردند که آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.

خبرگزاری ژاپن در ادامه آورده است: دولت ترامپ به جای برجام، برای مذاکره در مورد توافق سخت تری در مورد فعالیت های هسته ای و برنامه موشکی ایران، تهران را تحت فشار قرار داده است.

گزارش می افزاید: از زمانی که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را در عراق شهید کرد تنش بین دو کشور عمیق تر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =