درباره شهید حسین فرهادی کوهپایی

تهران-ایرنا-حسین فرهادی کوهپایی یکی از بزرگمردان ایثارگر عرصه رسانه و گزارشگر خبرگزاری جمهوری اسلامی به شمار می‌رود که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به سبب فعالیت‌های سیاسی بر ضد رژیم پهلوی بارها توسط ساواک دستگیر و با انواع شکنجه‌ها روبرو شد و در دوران جنگ تحمیلی بعد از یک عمر تجربه و مبارزه مداوم در راه انقلاب اسلامی به درجه رفیع شهادت رسید.

با پیروزی انقلاب اسلامی عرصه خبر نیز دچار تحول شد اما در روزهای دفاع مقدس این عرصه دچار تحول جدی تری شد در آن روزها خبرنگاران برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش مضاعفی می کردند، آنها در حفظ منافع و امنیت ملی همانند سربازان مقدم جبهه در مصاف با دشمنان به مبارزه می پرداختند و دغدغه ای جز دفاع از میهن و ایستادگی و استقامت مقابل دشمنان نداشتند و در این راه جانشان را فدای ثبت و ماندگار کردن لحظات پرشکوه مقاومت کردند.

در آن دوران تنها خبرگزاری رسمی و فعال در کشور خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود که با وجود تمامی حساسیت ها حقایق را از طریق مردانی که جان خود در قلم و دوربین خود نهان کرده بودند و به قلب دشمن هجوم می بردند و آنچه را در جبهه ها جریان داشت در اختیار عموم مردم می گذاشتند تا تمام دنیا بدانند هر فردی که قصد دست اندازی به ذره ای از خاک ایران را داشته باشد چه سرنوشتی را پیش روی خود خواهد داشت. در واقع از میان رسانه‌های خبری، نام خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) بیش از همه بر سر زبان‌ها بود و تنها رسانه‌ای بود که اخبار جنگ و دفاع مقدس را از ستاد تبلیغات به گوش مردم می‌رساند. بدین ترتیب ایرنا به عنوان تنها منبع خبری کمیته انتشارات و اطلاع رسانی ستاد پشتیبانی جنگ از نخستین روز دفاع در میدان نبرد حضوری چشمگیر داشت. بسیاری از روزنامه‌های بین‌المللی انگلیسی و عربی زبان، اخبار مورد نیاز خود را در تلکس خبرگزاری جمهوری اسلامی  ایران جست و جو می‌کردند. از طرف دیگر مقاومت هم جانبه ایران در این جنگ تحمیلی نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق، شفاف و مستند بود، از این رو خبرنگاران ایرنا با حفظ ارزش‌های ناب خبری، لحظه‌های دفاع را ثانیه به ثانیه با تمام توان مخابره می‌کردند. در حال حاضر روایت‌ها و عکس‌های ایرنا از هشت سال دفاع مقدس گنجینه‌ای است از انعکاس رشادت های رزمندگان ایران در برابر جبهه کفر و رژیم بعث، که می‌تواند برای نسل جوان روایت گر رسانه‌ای یک دفاع بزرگ باشد. عده ای از این مردان و خبرنگاران ایثارگر مانند حسین فرهادی کوهپایی برای تحقق رسالت خویش از جان مایه گذاشتند و نام بلند شهادت را بر جان خریدند و امروز یاد و خاطر، روش و منششان الگویی برای ادامه راه اهالی خبر و اطلاع رسانی است.

حسین فرهادی کوهپایی در ۲۰ آبان ۱۳۳۱ در خانواده‌ای متدین در تهران دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش به پایان رساند، سپس دوره متوسطه را همزمان با خدمت در نیروی هوایی ارتش در ۱۳۵۸خورشیدی در رشته ادبیات به پایان برد. این شهید والا مقام به خدمت در نظام علاقه بسیاری داشت و مدتی در ارتش به عنوان همافر مشغول فعالیت بود اما پس از مدتی به سبب عرق مذهبی و روحیات ظلم ستیزی و انقلابی به تدریج درگیر فعالیت های سیاسی بر ضد رژیم پهلوی شد و به همین سبب بارها توسط ساواک دستگیر و با انواع شکنجه ها روبرو شد که آثار این زخم ها تا زمان شهادت بر بدن وی وجود داشت. شهید فرهادی به دلیل ادامه مبارزات به هفت سال تبعید به بندرعباس محکوم شد که پس از مدتی موفق به فرار شد.

مقابله با آشوبگران در کردستان

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مرحله جدیدی از زندگی شهید فرهادی آغاز شد. دشمنان اسلام کشور را به آشوب کشانده بودند، بنابراین وی تصمیم گرفت که برای مقابله با این بحران به کردستان برود. در واقع وی در مهر ۱۳۵۷خورشیدی از نیروی هوایی ارتش استعفا داد و در ۱۳۵۹ خورشیدی پس از گذشت سه ماه از آغاز زندگی مشترک، برای مقابله با شورش و شرارت ضد انقلاب داخلی عازم جبهه کردستان شد. برادر شهید فرهادی در خصوص فعالیت های وی در کردستان و روحیه ایشان می گوید:شهادت برادرم حسین برای من بیشتر انتظاری بود تا اتفاقی، چراکه من خودم تقریباً هم‌رزم شهید در منطقه کردستان بودم و با شور و شوقی که در او سراغ داشتم احساس می‌کردم که وی سرانجام به خیل عظیم شهدا خواهد پیوست. حال در کجا و کدام سنگر؟ مهم نبود! همچنین باید گفت حضور در درگیری ها و پاکسازی شهرهای کردستان از وجود ضد انقلاب برای شهید فرهادی تنها ظاهر جهاد بود به همین دلیل به دنبال تأثیرگذاری بیشتر در جامعه بود از این رو تصمیم گرفت، وارد عرصه خبرنگاری شود.

ورود به عرصه خبرنگاری

این مبارز پرشور در ۱۰ شهریور ۱۳۵۹خورشیدی همکاری با سازمان خبرگزاری را در مقام خبرنگار آغاز کرد. وی به خدمت در این سازمان علاقمند بود و با عشق و شوری وصف ناپذیر انجام وظیفه می‌کرد، بدین ترتیب پس از مدتی برای راه‌اندازی دفتر خبرگزاری به ایلام اعزام شد و به مدت ۲ماه در آنجا همراه همرزمان خود به فعالیت پرداخت این در حالی بود که در همان زمان هواپیماهای عراق، شهرهای ایلام و دهلران را مورد هدف بمب‌های خوشه‌ای قرار می‌دادند. این خبرنگار سخت کوش با داشتن روحیه ایثار و از خود گذشتگی با به خطر انداختن جان خود سعی در بیداری و شناساندن راه روشن به مردم را داشت. در واقع یکی از اهداف، ماموریت ها و رسالت خبرنگاران، تنویر افکار عمومی، آگاهی بخشی به جامعه و انعکاس مشکلات و صدای مردم در جامعه حتی در بحبوحه جنگ به گوش مسوولان و جهانیان است.

شهادت تولد من است

سرانجام این رادمرد حماسه ساز در مهر ۱۳۵۹خورشیدی  پس از ۲ ماه حضور در منطقه موسیان هنگامی که به همراه چند تَن از همرزمانش در حال خنثی کردن تله انفجاری بود، مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به فیض عظیم شهادت نائل آمد. در قسمتی از وصیت نامه وی خطاب به همسرش آمده است: میدانم با شهادتم پیروزی اسلام را تسریع خواهم نمود و خون سرخمان بر باطل پیروز خواهد شد. در قسمتی دیگر از وصیت نامه وی آمده است با دلی لبریز از عشق امام و کوله‌باری که حاصل یک عمر تجربه و مبارزه مداوم در راه انقلاب اسلامی است به مزار شهدا آمدم تا جای خود را میان آنها باز کنم. اگر شهید شدم جز برای اسلام و تداوم انقلاب نبوده و به خانواده‌ام بگویید که شهادت تولد من است و باید خوشحال باشند. پیکر مطهر وی در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تهران به خاک سپرده شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =