تظاهرات گسترده یمنی‌ها علیه عادی‌سازی روابط برخی دولت های عربی با رژیم صهیونیستی

تهران-ایرنا- ساکنان استان سُقطری در جنوب شرق یمن روزی شنبه در اعتراض به عادی‌سازی روابط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی تظاهرات گسترده برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی،‌ صدها یمنی در استان ارخبیل سقطری در این تظاهرات، همچنین مخالفت خود را با سیطره شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات، بر این جزیره اعلام کردند.

تظاهرکنندگان در حالی که پرچم‌های یمن را به دست داشتند،‌ پارچه‌ نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود: فلسطین مساله اول ماست و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها غیرقابول قبول است. 

یمنی‌های معترض همچنین خواستار بازگشت دوباره ارگان‌های غیرنظامی،‌ امنیتی و نظامی دولت عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی کشور در این منطقه شدند.

نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات با بستن راه‌ها سعی در متفرق کردن معترضان یمنی داشتند.

طی چند هفته اخیر امارات و بحرین روابط خود را به طور کامل با اسرائیل عادی‌ کردند.

سه‌شنبه گذشته نیز ابوظبی و منامه در کاخ سفید و با نظارت آمریکا،‌ بدون توجه به خشم مردمی، دو توافق با اسرائیل امضا کردند.

تظاهرکنندگان در بیانیه پایانی این تظاهرات، هر گونه به حاشیه کشاندن سقطری و محرومیت و تجزیه این منطقه را رد کردند.

یمنی‌ها خواستار بازگشت مسئولان محلی به استان و به کنترل درآوردن همه ارگان‌ها و پایان دادن به حکومت نظامی شدند.

این بیانه همچنین بر اجرای هرچه سریعتر توافق ریاض بین دولت و شورای انتقالی تاکید کرد.

مناطق جنوبی یمن از جمله استان ابین و جزیره سقطری به تازگی شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای منصور هادی رییس جمهوری مستعفی این کشور (مورد حمایت عربستان) و شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) بوده ‌است. درگیری‌هایی که با کنترل این مناطق از سوی شورای انتقالی همراه بود. 

امارات به دلیل اهمیت جغرافیای استراتژیک جزیره سقطری در اقیانوس هند از زمان آغاز تجاوز به یمن برای ایجاد پایگاه نظامی و تشکیل شبه‌نظامیان برای بر هم زدن امنیت و ثبات این جزیره تلاش می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha