سد نعمت‌آباد با حضور وزیر نیرو در اسدآباد بهره‌برداری شد

همدان- ایرنا- سد خاکی نعمت‌آباد اسدآباد در ادامه پویش سراسری هر هفته_الف_ب_ایران امروز/یکشنبه/ با حضور وزیر نیرو بهره‌برداری شد تا وضعیت آبیاری اراضی کشاوری و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی را در این منطقه بهبود ببخشد.

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز یکشنبه به همدان سفر کرد و سد نعمت آباد را که ۷۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احداث آن هزینه شده را بهره‌برداری کرد.

سد نعمت‌آباد از نوع خاکی محسوب می‌شود که ۲۱ متر ارتفاع، ۵۶۶ متر طول تاج و ۶ متر عرض تاج دارد و طول دریاچه حدود ۲ کیلومتر و مساحت حدود ۷۰ کیلومتر است.  

این سد پنج میلیون مترمکعب گنجایش دارد و در حال حاضر نزدیک به ۲ و نیم میلیون مترمکعب آب را در خود جای داده است. 

این طرح در اراضی دشت اسدآباد اجرا شد که جزو دشت‌هایی است که افت منابع زیرزمینی دارد و عمده‌ترین مصرف‌کننده بخش کشاورزی محسوب می‌شود. 

 عملیات اجرایی طرح ملی سد نعمت‌آباد سال ۱۳۸۳ آغاز شد. 

 اکباتان، آبشینه، شیرین‌سو، کلان ملایر، سرابی تویسرکان و شنجور از سدهای مهم استان هستند که ۱۲۶ میلیون متر مکعب گنجایش دارند و در حال حاضر ۷۶ درصد از این ظرفیت پر است.

وزیر نیرو در ادامه سفر خود به همدان ۴۰۰ طرح آبرسانی کشور را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می‌کند تا مردم ۲۰ استان کشور از آب سالم و پایدار برخوردار شوند.

وزیر نیرو صبح امروز یکشنبه در پویش هر هفته الف- ب-ایران (ساخت و سازها) و (ساز و کارها) هفته بیست و یکم به استان همدان سفر کرد و در این سفر طرحهای
سد مخزنی نعمت آباد، آبرسانی به ۳۰ روستا در سطح استان همدان، سه طرح تامین برق و افزایش ظرفیت در ملایر، رزن، اسدآباد را افتتاح می کند و عملیات اجرایی خط ۴۰۰ کیلوولت ملایر_خرم آباد نیز آغاز می شود.

برای این طرحها در مجموع ۵۸۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =