بار مراجعه بیماران کرونا استان‌های همجوار بر دوش مراکز درمانی فارس

شیراز – ایرنا- طی روزهای گذشته شمار مبتلایان به کرونا در برخی از استان های همجوار با استان فارس افزایش داشته است ، شتاب کرونا در این مناطق مراجعه بیماران به مراکز درمانی شیراز و دیگر مناطق استان فارس را نیز افزایش داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز شنبه در یکصد و شصت و پنجمین نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا  در دانشگاه این موضوع را یاد آور شد و نسبت به جدی تر شدن خطر کرونا  در آستانه آغاز فصل سرما هشدار داد و گفت: از مردم استان فارس می خواهیم همچنان از شرکت در هرگونه مراسم و مکان های تجمع خودداری کنند و توصیه ها و پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرید.

  مهرزاد لطفی  با بررسی مصوبه های پیشین ستاد مدیریت کرونا  در دانشگاه، گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا در استان های همجوار، مراجعه به مراکز درمانی فارس نیز افزایش یافته است و همین امر لزوم توجه جدی تر به رعایت بهداشت را ضروری می سازد.

وی با قدردانی از تلاش کادر درمان در مراکز درمانی و بیمارستان ها که در شرایط دشواری به خدمت رسانی می پردازند، افزود: با وجود گذشت چند ماه از بحران کروناویروس، اما برای حفظ سلامت خود و عزیزانمان لازم است اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، شست و شو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها، حفظ فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در تجمعات را رعایت کنیم.

دکتر لطفی ضمن بررسی روند نمونه گیری آزمایش های کروناویروس طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست درباره شیوه نامه های جدید، مطالبی عنوان کرد.

این مقام مسوول در دانشگاه ادامه داد: از مجموع ۶۹۹ بیمار مشکوک و دارای علامت کروناویروس در بیمارستان های سطح استان فارس، ۷۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

دکتر همتی در ادامه با اعلام آمار تجمعی موارد ابتلا به کرونا  در سطح شهرستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز توضیح داد: شیراز با ۲۲ هزار و ۶۸۰ مورد ابتلا بیشترین تعداد را در استان داشته و شهرستان های کازرون با دو هزار و ۱۰۸ مورد؛ مرودشت با هزار و ۵۱۸ مورد؛ داراب هزار و ۱۱ مورد؛ کوار ۸۷۳ مورد؛ لامرد ۸۰۴ مورد؛ قیروکارزین ۷۵۲ مورد؛ زرین دشت ۷۴۱ مورد؛ آباده ۷۰۷ مورد؛ فیروزآباد ۶۳۵ مورد؛ ممسنی ۶۳۰ مورد؛ مُهر ۴۷۱ مورد؛ فراشبند ۴۴۹ مورد؛ زرقان و سپیدان هر کدام ۴۴۴ مورد؛ استهبان ۴۲۵ مورد؛ کوه چنار ۴۱۴ مورد؛ اقلید ۳۷۷ مورد؛ پاسارگاد ۳۲۷ مورد؛ خرم بید ۳۰۸ مورد؛ نی ریز ۲۵۹ مورد؛ رستم ۱۸۷ مورد؛ ارسنجان ۱۷۲ مورد؛ سروستان ۱۷۰ مورد؛ بیضا ۱۵۴ مورد؛ خرامه ۱۵۰ مورد؛ بوانات ۱۴۰ مورد؛ بختگان ۷۰مورد و سرچهان ۶۳ مورد ابتلا در استان را به خود اختصاص داده اند.

معاون بهداشت دانشگاه تاکید کرد: با توجه به افزایش روزافزون بیماری کرونا  و وضعیت قرمز استان های همجوار، امکان افزایش ابتلای این بیماری در سطح استان فارس نیز وجود دارد که از مردم استان می خواهیم تا پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند و هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده کنند، فاصله فیزیکی را رعایت کرده و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

 علی اکبری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز دیگر عضو این نشست بود که در مورد آمار افراد بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه بیمارستان های مرجع شیراز و شهرستان های استان، گزارشی ارایه داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز با حضور در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) ضمن عیادت از مدافعان سلامت بستری در بخش های مختلف بیمارستان و گفت و گوی صمیمانه با کارکنان، روند ارائه خدمات درمانی به بیماران مبتلا به کووید۱۹ در این مرکز درمانی را بررسی کرد.

دکتر اکبری  در این بازدید از تلاش‌ شبانه روزی، فعالیت، تعهد و خدمات مثال ‌زدنی کادر درمان در بخش ‌های مختلف بیمارستان در مقابله با کروناویروس و با هدف حفظ سلامت مردم استان، قدردانی کرد.

 او با شرکت در نشست مشترکی که با حضور مسوولان بیمارستان و جمعی از پزشکان این مرکز درمانی برگزار شد، به بررسی نیازهای پزشکان و کارکنان، فرآیندها و امکانات بیمارستان، با هدف بهبود خدمات درمانی و رسیدگی به مبتلایان پرداخت.

ارایه گزارش بازدید از بیمارستان های مرودشت، کازرون و لامرد، یررسی نیازهای مراکز درمانی و بیمارستان های شهرستان های یاد شده در راستای افزایش خدمت رسانی به مراجعان در بحران کرونا و بررسی وضعیت ابتلای کادر درمانی در بیمارستان ها، دیگر محورهای نشست امروز این ستاد بود که با ارائه گزارشی از سوی دکتر  علیرضا صحراگرد  رییس اداره نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه انجام شد.

  از دیروز تا امروز ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۸۴۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی و مجموع بیماران   به ۴۱۹ هزار و ۴۳ نفر رسید،   متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۶ بیمار کرونا  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۴ هزار و ۱۱۸ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها