پوتین: آمریکا روسیه را مجبور به ساخت سلاحی بی همتا کرد

مسکو – ایرنا – رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که خروج آمریکا از قرارداد محدودیت تسلیحات پدافند موشکی با روسیه، مسکو را مجبور به ساخت مجموعه موشکی مافوق صوت کرد که مسکو را مجهز به سلاحی بی همتا کرده است.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین امروز شنبه به مناسبت روز سازندگان سلاح روسیه با گیلبرت یفرموف طراح اصلی مجموعه موشکی مافوق صوت آوانگارد به صورت وبیناری گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اهمیت برقراری و حفظ موازنه راهبردی در عرصه موشکی برای روسیه و تلاش آمریکا برای برتری در این عرصه اظهار داشت: در زمان حاضر برای نخستین بار در تاریخ معاصر روسیه، این کشور از پیشرفته ترین سلاح برخوردار است که ازنظر قدرت و سرعت و دقت بر همه سلاح های دیگر برتری دارد.

 پوتین به مناسبت روز سازندگان سلاح روسیه، به سازندگان موشک مافوق صوت هوایی کینژال، زیردریایی بدون سرنشین با موتور اتمی پوسیدون، موشک بالدار با برد نامحدود بوروستنیک، موشک دریایی سیرکون و سایر موشک های روسیه تبریک گفت.

  رئیس جمهوری روسیه گفت: اما در این میان، موشک آوانگارد با سرعت ۲۷ برابر سرعت صوت و دارای قدرت مانور بالا از جایگاه خاصی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این نوع جدیدی از تسلیحات راهبردی است.

پوتین خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از قرارداد پدافند موشکی در سال ۲۰۰۲ روسیه را مجبور به طراحی موشک مافوق صوت جدید کرد.

وی افزود: ما مجبور به ساخت این مجموعه موشکی در پاسخ به استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی راهبردی بودیم که در آینده می توانست توانمندی هسته ای روسیه را خنثی کند.

وی خطاب به سازنده موشک اوانگارد گفت: اما گیلبرت یفرموف با کمک شما و همکارانتان این واقعه (برتری تسلیحاتی آمریکا)  رخ نداد.

موشک آوانگارد دارای سرعت ۲۷ برابر سرعت صوت از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار است و می تواند در بالای لایه جو زمین حرکت کرده و در مسیر خود به سوی هدف ارتفاع خود را تغییر دهد و این خصوصیت ها امکان رهگیری آن را برای هر سامانه پدافند موشکی را در حال حاضر غیر ممکن می‌کند.

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دولت اوباما را مقصر دانست که روسیه این موشک جدید را ساخت و توانست فناوری مربوطه را از آمریکا برباید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =