۷۵ پکیج خورشیدی بین عشایر آذربایجان‌غربی توزیع می‌شود

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی با اشاره به تجهیز مناطق عشایری این استان به انرژی‌های خورشیدی، گفت: ۷۵ پکیج خورشیدی برای تامین روشنایی و برق مناطق تا پایان امسال تحویل عشایر داده می‌شود.

علی ناجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برنامه های دولت برای حمایت از عشایر افزود: توسعه استفاده از امکانات و دستگاه‌هایی که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند، از مهمترین برنامه های اداره کل در راستای خدمت رسانی مناسب به عشایر است.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون ١۴ دستگاه حمام خورشیدی برای استفاده ١٨٢ خانوار عشایر این منطقه در استان توزیع و نصب شده است.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه رسیدگی به عشایر در کانون توجه دولت قرار دارد، بیان کرد: راه‌اندازی حمام‌ و پکیج خورشیدی با هدف تامین رفاه و آسایش عشایر انجام می‌شود.

ناجی ادامه داد: عشایر این استان با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و باید امکانات و تجهیزات لازم در اختیار آنان قرار گیرد.

وی، با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال ١٣٨٧، بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری در استان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد، ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده‌اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

وی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای عشایری دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم‌اکنون ظرفیت‌های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده‌های عشایری وجود دارد.

به گزارش ایرنا ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در آذربایجان‌غربی وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار ( ۵۹ درصد) تحت پوشش عشایر استان است.

عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

آذربایجان‌غربی سومین استان کشور به لحاظ برخورداری از جمعیت عشایری است و حدود ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۱۰۴ هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که ۳.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =