شاعران و نویسندگان، شناسنامه ملی جامعه محسوب می‌شوند

قزوین- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به اینکه ادبیات، آینه تمام نمای اندیشه‌هاست، گفت: شاعران و نویسندگان، شناسنامه ملی جامعه محسوب می‌شوند.

به گزارش ایرنا ، محمد حسین اسماعیلی روز شنبه در نشست جمعی از شاعران و نویسندگان استان با هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین، مفاخر ادبی و فرهنگی را سرمایه‌ای بزرگ برای جامعه دانست و بر لزوم برنامه ریزی در جهت بهره مندی بیشتر از ظرفیت آنها تاکید کرد.
اسماعیلی اظهار داشت: در این دولت در حوزه‌های فرهنگی، برنامه ریزی‌های برای تکریم اصحاب فرهنگ و هنر و پاسداشت این سرمایه‌های اجتماعی با عنوان در محضر عشق در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به پاسداشت روز فرهنگ و ادب فارسی، تصریح کرد: زبان و ادبیات، نقش مهمی در بدنه فرهنگی شعر ایفا می‌کند زیرا برای فهم و ارائه فرهنگ نیازمند زبان مشترک هستیم.
اسماعیلی با بیان اینکه زبان در حوزه فرهنگ، یکی از مباحث اساسی و بنیادی است و هویت ملی ما را تشکیل می‌دهد، ادامه داد: اشتراکات فرهنگی در میان ملل مختلف از اهمیت به سزایی برخوردار است و در این میان زبان مشترک به عنوان عنصر هویت‌ساز، جایگاه ویژه‌ای دارد.
این مسوول اضافه کرد: زبان فارسی به عنوان یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های معنوی، از مرزهای جغرافیایی فراتر رفته و به لطف مفاخر حوزه فرهنگ و ادب این سرزمین، در سراسر دنیا شناخته شده است.
اسماعیلی تصریح کرد: بدون شک اهمیت پاسداشت زبان، شعر و ادب فارسی و گرامیداشت حافظان این میراث گرانبها بر کسی پوشیده نیست و نامگذاری روز زبان و ادبیات فارسی در تقویم، تلنگری ارزشمند است تا به پاسداشت زبان و ادبیات  فارسی بپردازیم و آن را از گزند آسیب‌ها و مخاطرات فرهنگی مصون بداریم.
وی خاطر نشان کرد:  وجود شخصیت‌های برجسته در حوزه‌های مختلف دینی، علمی، هنری و انقلابی در قزوین گویای غنای فرهنگی آن بوده و استان قزوین این نعمت را مرهون بزرگانش است.
اسماعیلی افزود: استان قزوین که خاستگاه بزرگان زبان و ادبیات فارسی بوده و بزرگانی چون علامه دهخدا، محمد دبیرسیاقی، عبید زاکانی، حمدالله مستوفی، جواد مجابی، اشرف‌الدین حسینی، واعظ قزوینی، عارف قزوینی و ده‌ها نویسنده و پژوهشگر و ادیب را پرورش داده، امروز نیز مهد فرهنگ و ادب و هنر است و بسیاری از نویسندگان پیشکسوت و جوان در این استان قلم می‌زنند.
این مسوول فرهنگی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این راستا، تصریح کرد: احیای مفاخر قزوین، راه‌اندازی انجمن ادبی قزوین، حمایت از خرید کتاب مولفان استان قزوین و راه‌اندازی باغ کتاب از جمله اقدامات در حال پیگیری است.
در ادامه جلسه، شاعران و نویسندگان استان دغدغه‌ها و مشکلات خود را مطرح کردند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =