۲۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۴
کد خبرنگار: 1880
کد خبر: 84045230
۰ نفر

برچسب‌ها

سوریه: هلند در آخر صف حقوق بشر

تهران- ایرنا- وزارت خارجه سوریه روز شنبه در بیانیه ای تاکید کرد که با توجه به حمایت هلند از گروه های تروریستی در سوریه دولت هلند باید آخرین طرفی باشد که درباره حقوق بشر صحبت می کند.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه سوریه در این بیانیه که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) منتشر شد، افزود،  دولت هلند که به ایفای نقش تبعیت از آمریکا راضی است، ضمن نقض آشکار تعهدات خود به عنوان کشور میزبان دادگاه بین‌المللی دادگستری (لاهه) همچنان از این دادگاه به عنوان پایگاهی برای تخطی از قوانین و مقررات سازمان ملل متحد و حقوق بین‌المللی استفاده می کند.

دیوان بین‌المللی دادگستری شناخته ‌شده به دادگاه جهانی رکن قضایی اصلی سازمان ملل متحد است که ستاد آن در کاخ صلح شهر لاهه در کشور هلند واقع شده ‌است.

رسیدگی به اختلافات قانونی میان کشورها به این دادگاه سپرده می‌شوند که به آن صلاحیت ترافعی می‌گویند و همچنین ارائه نظر مشورتی در پاسخ به سوالات حقوقی سازمان‌های بین‌المللی، آژانس‌های تخصصی سازمان ملل و مجمع عمومی سازمان ملل متحد از وظایف اصلی این دیوان است که از آن به عنوان صلاحیت مشورتی یاد می‌شود.

وزارت امور خارجه و مهاجران سوریه تصریح کرد : پس از رسوایی بزرگ دولت هلند به خاطر حمایت مالی از گروه های مسلح و تروریست در سوریه که در فهرست سازمان‌های تروریستی دادستان عمومی هلند قرار دارند، دولت این کشور آخرین کسی است که حق دارد در مورد حقوق بشر و حمایت از غیرنظامیان صحبت کند.

سوریه از اسفند ماه ۱۳۸۹ درگیر بحران ناشی از فعالیت تروریست های مورد حمایت برخی از کشورهای غربی و عربی، همسایگان و رژیم صهیونیستی است که در این مدت شمار زیادی از مردم سوریه کشته و یا زخمی شده اند.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است : موضع هلند چیزی جز مانور برای مخفی کردن رسوایی‌های آن و تلاش ناامیدانه برای رسیدن به آنچه که نتوانست از طریق حمایت از گروه های تروریستی در سوریه به آن دست یابد، نیست.

این وزارتخانه با تاکید بر این که دولت سوریه حق دارد هر کسی را که در حمایت از تروریسم در سوریه سهیم بوده ‌است، تحت پیگیری قانونی قرار دهد، افزود،  دولت‌ها و افرادی که در خون ریزی ملت سوریه شریک بودند، مسئول خون غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌ها و غارت منابع مردم سوریه هستند.

دولت هلند روز جمعه ۲۸ شهریور از سوریه به دلیل آنچه که «نقض شدید حقوق بشر» در این کشور نام برده است، شکایت کرد.

در جریان بحران سوریه بر اساس برخی گزارش ها اتباع ۱۲۵ کشور جهان در بین ۳۶۰ هزار تروریست حاضر در این کشور حضور داشتند که ۵۵ نفر از آنان از هلند بودند و اکنون آنان دارای زن و فرزند هستند و دولت هلند مجبور به پذیرش و قبول بازگشت آنان شده است.

پیشتر گزارش هایی در خصوص این که کشورهای اروپایی به خاطر ترس نسبت به خروج غیرقانونی برخی افراد مشکوک به اقدامات تروریستی از کشورهای خود چشم پوشی می کنند ، منتشر شده بود.

پیشتر گزارش هایی به نقل از شبکه ملی هلند در خبرگزاری فرانسه منتشر شد که در آن آمده بود هلند کمک‌هایی را به ۲۲ گروه مخالف و مسلح دولت سوریه ارائه کرده است .

سیاستمداران هلندی در همین ارتباط خواستار پاسخگویی دولت به این مساله شدند و دادستانی این کشور نیز پرونده ای را برای بررسی آن گشوده است.

به نوشته دو روزنامه هلندی  شامل "نیوزآور" و "ترو" این کمک ها شامل تلفن‌های ماهواره‌ای، یونیفرم، تجهیزات چندکاره و حتی خودروهای تویوتا هایلوکس بوده است که بخشی از آنها در اختیار جبهه النصره از جنایتکارترین گروه های تروریستی در سوریه قرار گرفته است.

وزارت دادگستری هلند این جبهه را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =