صالح و الحلبوسی خواهان بازگرداندن اقتدار دولت عراق شدند

بغداد - ایرنا - رئیس جمهوری و رییس پارلمان عراق امروز (شنبه) خواهان انحصار سلاح و بازگرداندن اقتدار دولت در کشور شدند.

به گزارش ایرنا، «برهم صالح» و «محمد الحلبوسی» امروز (شنبه) در آیین ویژه‌ای که به مناسبت اول صفر، «روز اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان» در دفتر «سید عمار حکیم» برگزار شد، بر ضرورت بازگرداندن اقتدار و انحصار سلاح در دست دولت عراق تاکید کردند.

صالح در این راستا بیان کرد: هر یک از ما در هر جایگاهی که هستیم، بکوشیم اقتدار دولت بازگردد و قانون در کشور اعمال شود.

به گفته وی، لازمه اصلاحات در کشور تحقق فضای سیاسی مناسب با اراده‌ای جدی است که بدون اجرای انتخابات آزاد و شفاف به دور از سلطه سلاح و ثروت عملی نخواهد بود.

در این چارچوب الحلبوسی نیز گفت که از تلاش‌های دولت در برخورد با قانون‌شکنان و انحصار سلاح در دست دولت و تأمین فضای آزاد لازم برای رأی دادن به دور از تهدید و فساد حمایت می‌کند.

وی افزود که خطر فساد کمتر از خطر تروریسم نیست و باید با قاطعیت در این مسیر دست به اقدام‌های ملموس بزنیم.

این دو مقام بلندپایه عراق به همین مناسبت بر ضرورت حمایت بیشتر از زنان و زدودن برخی باورهای غلط درباره آنان تاکید کردند.

صالح در این مراسم گفت که کارهای بسیاری در پیش داریم و بسیاری از سنت‌های مربوط به آزادی آموزش زنان همچنان حاکم است، اما همه باید برای اصلاح این سنتها تلاش کنیم.

رئیس جمهوری عراق با اشاره به اینکه امروز بسیاری از زنان «ایزدی، ترکمان و شبک» هنوز در نتیجه تروریسم ربوده یا کشته شده‌اند، بر ضرورت تکمیل قانون زنان ایزدی نجات یافته از دست گروه تروریستی «داعش» و توسعه آن به دیگر زنان جامعه عراق تاکید کرد.

رییس پارلمان عراق نیز بی‌توجهی به مادران و زنان شهدا، خانواده‌های افراد مفقودالاثر که سرنوشت آنها مشخص نیست و زنانی که برای ششمین سال پیاپی در اردوگاه آوارگان به سر می‌برند، به عنوان سه محور خشونت در جامعه عراق نام برد.

الحلبوسی تاکید کرد که باید همه ارکان حکومت برای تضمین و تکریم زندگی این سه گروه تلاش کنند.

روز اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان به مناسبت اول صفر سالروز ورود کاروان اسیران کربلا به شام و خشونتی که علیه زنان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) صورت گرفت، در عراق نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =