بلاروس شورای حقوق بشر را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کرد

تهران – ایرنا – وزارت خارجه بلاروس  به قطعنامه «شورای حقوق بشر سازمان ملل» که در ارتباط با نظارت این سازمان بر نقض حقوق بشر در این کشور می باشد، اعتراض و آن را مداخله در امور داخلی خواند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشت: شورای حقوق بشر سازمان ملل با قطعنامه ارسالی روز جمعه اتحادیه اروپا مبنی بر تحت نظر گرفتن وضعیت بلاروس و ارایه گزارش از سوی «میشله باچلت» رئیس این شورا تا پایان سال جاری میلادی موافقت کرد.

بنابراین گزارش «ولادیمیر ماکئی» (Vladimir Makei) وزیر خارجه بلاروس در اعتراض آن را  قطعنامه ای  «کاملا مهندسی شده» توصیف کرد.

رویترز نوشت: این قطعنامه در پی مذاکرات طولانی مدت ۴۷ عضور این شورا در ژنو سوئیس و به دنبال وقایع پس از انتخابات نهم اوت(۱۹ مرداد ۱۳۹۹) در بلاروس صادر شد، اما از آنجایی که بلاروس عضو این شورا نیست،  ادامه روند این قطعنامه متوقف نخواهد شد.  

پاسخ بلاروس به تحریم های احتمالی اتحادیه اروپا

بنابراین گزارش وزیرخارجه بلاروس درباره تحریم های احتمالی اتحادیه اروپا علیه مینسک  نیز گفت که پاسخ این کشور به این تحریم ها بدیهی و اجتناب ناپذیر خواهد بود.

رویترز افزود: وزیر خارجه بلاروس در بیانیه ای که در این باره بر تارنمای وزارت خارجه این کشور قرار گرفت، اعلام کرد: البته که ما مختار به دادن پاسخی مناسب خواهیم بود، تحریم هایی علیه نمایندگی های مختلف اتحادیه اروپا و هم علیه نمایندگان مختلف عضو کشورهای اتحادیه اروپا.

وزیر خارجه بلاروس در این زمینه گفت که پاسخ این کشور به تحریم های احتمالی از سوی اتحادیه اروپا می تواند بر مجوزهای ارایه شده به رسانه های بین المللی که مجاز به فعالیت دراین کشور شود نیز تاثیر گذارد.

هشدار مسکو به واشنگتن درباره مداخله خارجی در بلاروس

درحالی مینسک  قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل را مداخله در امورداخلی خود خواند که در روزهای اخیر مسکو به واشنگتن درباره هرگونه مداخله در امور داخلی بلاروس هشدار داد.

به گزارش ایرنا از دفتر مسکو «آندره رودنکو» معاون وزیر خارجه روسیه روز ۲۷ شهریور ماه در پاسخ به تماس تلفنی «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو به وی خاطرنشان کرد که هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی بلاروس و تلاش برای بی ثبات کردن این کشور و تحمیل میانجی گری خارجی بر بلاروس، غیرقابل قبول است.

انتخابات  بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و پس از رای گیری، اعلام شد لوکاشنکو برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا رییس جمهور شده است.

مخالفانی که هفته ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند، با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند اعتراضاتی که تا امروز ادامه داشته است هر چند بسیاری از معترضین بازداشت شده اند.

روسیه از این انتخابات حمایت کرده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که در صورت بی ثبات شدن اوضاع بلاروس، مسکو به حکومت بلاروس به عنوان همپیمان خود کمک خواهد کرد.

***۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =