واکسیناسیون طیور سیستان و بلوچستان به طور رایگان در حال اجراست

زاهدان- ایرنا- رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، کرم ابریشم و زنبورعسل اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: مرحله نخست طرح واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل در طیور بومی استان به طور رایگان در حال اجراست.

دکتر محمدکریم پورمند روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در راستای وظایف ذاتی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی بخش بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام، اقدام به اجرای طرح واکسیناسیون نیوکاسل در طیور بومی در سطح استان کرده است. 

وی گفت: یکی از موارد مهم در به ثمر نشستن و سوددهی پرورش مرغ بومی انجام واکسیناسیون به موقع و مرتب طبق برنامه واکسیناسیون مرغ بومی بوده که از مهمترین آنها انجام واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، کرم ابریشم و زنبورعسل اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: عملیات واکسیناسیون با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت از تولیدات داخلی از ۲۰ شهریور به صورت آشامیدنی و رایگان در جمعیت طیور بومی استان در حال اجراست.

وی ادامه داد: از جمله اهداف عمده این طرح جلوگیری از انتشار ویروس به واحدهای صنعتی و کاهش کانون‌های بیماری در این واحدها و کاهش خسارت در طیور روستایی و کمک به معیشت روستاییان است.

پورمند بیان کرد: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری‌های مهم در پرندگان بوده که ضمن ایجاد تلفات در جمعیت طیور، می‌تواند خسارات اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش از جمله نیمچه‌های گوشتی و مزارع مرغ تخم گذار به دنبال داشته باشد و مهمترین راه پیشگیری از بروز این بیماری واکسیناسیون است.

وی گفت: در طول اجرای فاز واکسیناسیون نیوکاسل همکاری روستاییان و مسوولان روستاها و دهیاری‌ها با کارشناسان دامپزشکی برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار تعیین کننده است و از این افراد می‌خواهیم در تمامی مراحل با کارشناسان فنی و بهداشتی دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =