۲۹ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 84044891
۰ نفر

برچسب‌ها

اردبیل پیشرو در تدوین سند آمایش است

اردبیل-ایرنا-رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: این استان در تدوین سند آمایش با در نظر گرفتن چشم‌انداز توسعه تا سال ۱۴۲۴ از استان‌های پیشرو کشور است.

به گزارش ایرنا،داود شایقی روز شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: از ۲ سال پیش  اقدامات مطالعاتی و اجرایی تدوین این سند در اردبیل آغاز شد و سال گذشته کلیات آن به تصویب شورای برنامه‌ریزی استان رسید.

وی بیان کرد: در عمل به فرمایش مقام معظم رهبری در تدوین برنامه بلندمدت برای توسعه کشور سند آمایش استان‌ها با محوریت سازمان برنامه و بودجه تدوین شده و امسال نیز قرار است سند ملی آمایش در سطح ملی تدوین شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های پیشرو این سند را در ۲ هزار و ۵۰۰ صفحه و ۲۱ جلد تهیه کرده که به اذعان متخصصان و ناظران جزو اسناد برجسته در سطح کشور محسوب می‌شود.

شایقی بیان کرد: تا افق ۱۴۲۴ در این سند چشم‌انداز توسعه استان اردبیل در نظر گرفته شده تا به صورت راهبردی بتوان برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌ها را انجام داد.

وی ادامه داد: این سند که با یک نگاه تخصصی و جامع با جمع‌بندی نظرات نخبگان و متفکران طراحی و تدوین شده می‌تواند محور برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌های ۶ برنامه پنج ساله قرار گیرد.ب

شایقی رفع ایرادهای برنامه ششم توسعه را در تهیه و تدوین برنامه هفتم ضروری خواند و گفت: در این سند سعی شده تا اهداف و سیاست‌های بنیادین در مسیر توسعه استان اردبیل مدنظر قرار گیرد که از جمله آن می‌توان به پایداری ساختار محیط روستایی، نگهداشت جمعیت، تقویت ارتباطات، رقابت‌پذیری توسعه منطقه‌ای، تقویت خوشه‌های صنعتی، سازماندهی شبکه حمل و نقل، توسعه فعالیت‌های خدماتی، گردشگری و کشاورزی و تولید انرژی‌های نو اشاره کرد.

وی اظهار داشت: در این سند به تقسیم کار ملی و منطقه‌ای تاکید شده و قرار است تا پایان سال ۱۴۲۴ اردبیل به استان ممتاز و پیشرو در پایداری مبانی زیست محیطی، رقابت‌پذیری در بخش‌های تجاری، اقتصادی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های مرزی، کسب جایگاه نمونه در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری و صنعتی و رعایت الزامات توسعه فرهنگی نایل شود.

وی به ماموریت‌های توسعه‌ای استان در این سند اشاره کرد و افزود: در این سند قلمرو استقرار واحدهای تولیدی، افزایش کشت و زرع در سه دشت مهم، ایجاد کریدور شمال – جنوب و دایر کردن سکونتگاه‌های رسمی در استان‌های مجاور و شهرهای مرزی مورد توجه قرار گرفته و آسیب‌شناسی عدم توسعه یافتگی مناطق مختلف استان انجام شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: در این سند اولویت توسعه‌ای استان در بخش صنعت شهرستان‌های نمین، اردبیل و  نیر، توسعه بخش کشاورزی در دشت مغان و دشت اردبیل، توسعه معادن در خلخال و مشگین‌شهر و توسعه گردشگری در سرعین، مشگین‌شهر و اردبیل هدفگذاری شده است.

شایقی اظهار امیدواری کرد سند آمایش اردبیل که در تهیه و تدوین آن از نظرها و تجربیات مدیران، صاحبنظران و اساتید دانشگاه استفاده شده و یک مسیر مشخصی را ارائه داده است بتواند در سال‌های آینده راهگشای توسعه استان باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =