تکمیل طرح های نیمه تمام در یزد ۳ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد می کند

یزد_ ایرنا_ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با اشاره به پیشرفت ۷۵ درصدی طرح های نیمه تمام در این استان گفت: با تکمیل این طرحها زمینه اشتغال سه هزار و ۵۰۰ نفر فراهم می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، 
سید مجتبی حسینی پور با اشاره به  جزییات تفاهم نامه ۳۸ طرح جهش تولید فی مابین استاندار یزد و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: صنعت و معدن، توسعه اقتصاد دانش بنیان، آب و کشاورزی، گردشگری، انرژی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از محورهای طرح های جهش تولید در استان است .
وی طرح های جهش تولید در استان  را شامل ۱۶طرح عمرانی و ۲۲ طرح اقتصادی بیان و تصریح کرد: از این تعداد چهار طرح تامین برق  هشت طرح مرتبط با آبرسانی و احداث تصفیه خانه آب، دو طرح مرتبط با شبکه گاز ۱۱ طرح مرتبط با احداث واحدهای اقامتی در حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و نیز مجتمع خدمات رفاهی بین راهی ،۱۲ طرح بزرگ عمرانی و یک طرح در حوزه علم و فناوری است. 
وی مهمترین این طرح را شامل بهسازی محور یزد- خاتم، باند دوم جاده اردکان- چوپانان،سد مخزنی هرات، احداث آب شیرین کن شهر بافق ، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره فولاد در استان در قالب ۴ طرح بزرگ صنعتی و تولید شمش طلا و نقره  بیان کرد.

حسینی پور اضافه کرد:توسعه طرح های مردمی پایگاه اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استان ، تولید انواع پودرهای صنعتی و معدنی ،تولید کربن فعال در هرابرجان هرات و نیز کمک به مرمت و تامین زیرساخت کارخانه نوآوری درخشان در راستای گسترش اقتصاد دانش بنیان از دیگر طرح ها است. 
رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گفت : بر اساس برآوردهای صورت گرفته اجرای کامل این طرح ها در مجموع بیش از ۱۱ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان به افزایش تولید در استان یزد کمک خواهد کرد.
حسینی پور گفت :منابع مالی برای تمام این ۳۸ پروژه در قالب اعتبارات ملی، استانی، بودجه شرکتهای دولتی، تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل و سرمایه گذاری بخش خصوصی دیده شده است که در قالب بیش از ۹۸۰ میلیارد تومان اعتبارات ریالی و بیش از ۱۲۹ میلیون دلار اعتبارات ارزی تأمین خواهد شد. 
دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان ادامه داد: ۱۱۳ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات از منابع بودجه عمومی کشور تأمین خواهد شد و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در قالب کمک های فنی و اعتباری به منظور تأمین یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.
حسینی پور تامین مالی از محل تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل ، سرمایه گذاری بخش خصوصی و بودجه شرکت های دولتی را از دیگر محل های تامین منابع مالی ذکر کرد. 

دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد خاطر نشان کرد:بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان ، بالفعل نمودن ظرفیت ها و مزیت های مندرج در سند آمایش سرزمین استان و تامین سرمایه در گردش طرح ها و پروژه های صنعتی و معدنی در انتخاب این طرحها برای استان مد نظر قرار گرفته است . 
حسینی پور تکمیل و توسعه واحدهای صنعتی بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی با هدف ارتقاء ظرفیت، فناوری و کیفیت تولید توسعه صادرات صنعتی و معدنی و توسعه و تکمیل زنجیره تولید محصولات صنعتی و معدنی از دیگر راهبردهای جهش تولید در استان ذکر کرد. 
وی پیش بینی تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات کمک های فنی و اعتباری ، پیش بینی کمیته های بررسی و رفع موانع پروژه های مصوب در چارچوب ضوابط و مقررات و قرارگرفتن اولویت طرحهای مصوب در روند تخصیص بودجه از محل اعتبارات استانی و یا شرکت های دولتی را از اقداماتی دانست که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای بهره برداری به موقع این طرحها در نظر گرفته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =