افزایش ۲۵۰ درصدی انجام سی‌تی‌اسکن ریه در بیمارستان‌ها

تهران - ایرنا- انجام سی‌تی‌اسکن ریه در بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ۹ استان پرجمعیت کشور به دلیل شیوع کرونا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵۰ درصد افزایش یافت.

 امیر رضا رادمرد عضو  انجمن رادیولوژی ایران روز شنبه افزود: در ابتدای بروز اپیدمی کرونا در کشور که تست های تشخیص قطعی آزمایشگاهی (پی سی آر) به میزان کافی در دسترس نبوده یا دارای دقت اندکی بودند، سی تی اسکن ریه نقش بسیار کلیدی در تایید تشخیص بیماری داشت و هنوز هم علیرغم افزایش کیفیت تست‌های تشخیصی آزمایشگاهی، تصویربرداری نقش بسیار مهمی در تشخیص بیماری، تعیین شدت درگیری ریه و بررسی عوارض ثانویه آن دارد.

به گزارش انجمن رادیولوژی ایران، رادمرد افزود: افزایش انجام سی تی اسکن ریه در بیمارستان ها نشان دهنده بارسنگین پاندمی کرونا بر جامعه رادیولوژی کشور است.

 دبیر علمی سی و ششمین کنگره سالیانه انجمن رادیولوژی ایران اظهار داشت: این کنگره از ۱۳ تا ۱۶ آبان با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین مباحث در حوزه های مختلف خصوصا تصویر برداری ریه،   عروق، اسکلتی - عضلانی، زنان-مامایی و هوش مصنوعی در آن مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت. وی با اشاره به اینکه امسال به دلیل شیوع کرونا، کنگره به صورت مجازی در قالب ۱۲ وبینار و بیش از ۷۰ سخنرانی ضبط شده برگزار می شود، گفت: شعار کنگره امسال "رادیولوژی خط مقدم نبرد با بیماری‌های فراگیر جهانی" است.

رادمرد با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا رادیولوژی نقش مهمی در تشخیص بیماری و تعیین پلن درمانی بیماران داشته است، گفت: از آنجا که یکی از بهترین روش های تعیین شدت درگیری ریه در ابتلا به ویروس کرونا، تصویربرداری ریه بوده، این موضوع امسال در سی و ششمین کنگره سالیانه به عنوان یکی از موضوعات اصلی برگزیده شده و شعار کنگره نیزحول این محورانتخاب شده است.

وی گفت: در کنگره سی و ششم رادیولوژی، سخنرانان برجسته و صاحب نظرخارجی نیز از کشورهای فرانسه، انگلستان، آمریکا، کانادا و اتریش با هدف انتقال دانش روز به رادیولوژیست های کشور به صورت مجازی حضورخواهند داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =