جامعه جهانی برای تحریم ظالمانه دارو چاره‌ای بیندیشد

مشهد- ایرنا- عضو انجمن داروسازان ایران گفت: مجامع بین‌المللی در شرایط تحمیل تحریمهای ظالمانه علیه ملت ایران باید به کمک بیایند تا برای خرید داروهای مورد نیاز بیماران از طریق تعیین اعتبارات مالی جداگانه تدابیری اندیشیده شود.

دکتر علیرضا شهریاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صرف اعلام این که دارو و غذا جزء موارد تحریم نیست کافی به نظر نمی‌رسد زیرا وقتی نتوانیم مبادلات پولی انجام دهیم یعنی همه چیز تحریم است.
وی ادامه داد: این درست است که دارو و غذا جزء موارد تحریم  علیه ایران نیست اما چالش مهم در گشایش و تامین منابع مالی برای خرید دارو از کشورهای مختلف است.
رییس انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: هم‌اینک هیچ نوع گشایش اعتباری برای بانکهای ایرانی امکان پذیر نیست و شرکتهای دارویی خارجی به دلیل مشکل پولی نمی‌توانند به ما دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کنند.
دکتر شهریاری افزود: به طور نمونه در زمینه تامین "واکسن آنفلوآنزا"  ایران دچار مشکلاتی بوده و این در حالی است که برای پیشگیری از این بیماری همه‌گیر در شرایط بحران کرونا ناگزیر به تامین واکسن برای گروههای مختلف در معرض خطر هستیم.
وی به نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت جمهوری اسلامی ایران به رییس سازمان بهداشت جهانی درباره پایان دادن به تحریم دارویی اشاره و بیان کرد: به دلیل محدودیت در جا به جایی پول و تامین ارز، سازمان غذا و دارو اکنون در تامین دارو دچار مشکل است و این موضوع  سلامت بیماران را تهدید می کند.
این پزشک داروساز ابراز امیدواری کرد سازمانهای بین المللی که در حقیقت حافظ صلح هستند برای موضوع دارو و غذا گشایش اعتبار جداگانه ای را تعریف کنند تا تبادلات مالی برای خرید دارو انجام شود.
دکتر شهریاری افزود: در شرایط کنونی هیچکدام از شرکتها و مراکز تامین کننده مواد غذایی و دارویی در دنیا  حاضر به معامله با ایران نخواهند بود.
وزیر بهداشت، هفته پیش در نامه‌ای به "تدروس آدهانوم" مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از وی خواست برای پایان دادن به تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب رنج و درد و مرگ مردم ایران و سایر ملتها شده است و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می آورد اقدامات لازم را انجام دهد.
دکتر سعید نمکی در این نامه افزود: در هفت ماه اخیر شرایط سختی را متحمل شده ایم، در حالی که همزمان علیه کووید۱۹ و تحریم های غیر قانونی و یکجانبه در حال مبارزه بودیم. بنابراین، انتظار قانونی و مشروع در این شرایط اضطراری این است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانسهای بین المللی این اطمینان را به وجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ایران قرار می گیرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =