۷۵ هکتار از اراضی ۳ دانشگاه به پارک‌های علم و فناوری واگذار شد

تهران- ایرنا- ۷۵ هکتار از اراضی دانشگاه‌های قم، بین المللی امام خمینی (ره) و ایلام با موافقت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به پارک‌های علم و فناوری قم، قزوین و ایلام واگذار شد.

توافق‌نامه‌های واگذاری ۱۵ هکتار از اراضی دانشگاه قم به پارک علم و فناوری قم، واگذاری ۳۰ هکتار از اراضی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به پارک علم و فناوری قزوین و واگذاری ۳۰ هکتار از اراضی دانشگاه ایلام به پارک علم و فناوری ایلام به امضای منصور غلامی وزیر علوم و مسوولان پارک های فناوری استان های قم، قزوین و ایلام رسید.

وزیر علوم در آیین امضای تفاهم‌نامه‌های واگذاری بخشی از اراضی دانشگاه‌های قم، بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین و ایلام به پارک‌های علم و فناوری این سه استان‌ که به صورت حضوری و مجازی در سالن همایش شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد، تاکید کرد: حضور پارک‌های علم و فناوری در جوار دانشگاه‌ها موجب ارتقای کیفیت فعالیت ها و سرعت عمل در انجام امور علمی و فناوری می شود.

غلامی به عملکرد مفید پارک‌های علم و فناوری در سال‌های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در هشت سال اخیر با توجه به رویکرد جدید کشور در توجه به پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، توسعه فناوری‌ها و استفاده از این فناوری‌ها در این مراکز در جهت تولید و اشتغال و ایجاد درآمد، روز به روز بیشتر شده و نمود و اثرگذاری این مراکز هم بارزتر شده است.

وی با بیان این که یکی از وجوه توسعه آموزش عالی در بخش علم و فناوری، ارائه روش‌هایی برای توسعه فناوری‌ها در زمینه‌های مختلف علمی است، گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بستر مناسبی برای انجام این امر هستند و هر تلاشی در این مراکز علمی در راستای تحقق این اهداف است.

وزیر علوم با یادآوری فعالیت مناسب پارک‌های علم و فناوری در سال‌های اخیر با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم ها، افزود: حرکت جوانان، نوآوران و کارآفرینان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد را می‌توان به یک حرکت جهادی تشبیه کرد که برای ناامیدی بدخواهان کشور و امیدواری مردم برای ساخت آینده کشور به دست مردم و جوانان کشور انجام می‌شود.

غلامی یادآور شد: ایده شکل‌گیری پارک‌های علم و فناوری مبتنی بر حضور استادان، دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی است؛ در کشورهای دیگر هم همین‌گونه است که این امر موجب پیشبرد امور و نتیجه‌گیری بهتر در عملکرد پارک‌ها می‌شود.

وی با بیان این که حاصل واگذاری بخشی از اراضی دانشگاه‌ها به پارک ها، به نفع پارک‌ها بوده و نتیجه آن سوددهی بیشتر و بهتر به مردم و همچنین محقق شدن اهداف پارک‌ها است، خاطرنشان کرد: دوری پارک‌های علم و فناوری از دانشگاه، رفت‌و آمد بین این دو مرکز علمی را بسیار محدود می‌کند.

وزیر علوم بر لزوم نزدیکی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری برای ارتقای کیفیت و سرعت عمل تاکید کرد. ادامه داد: اگر پارک علم و فناوری در داخل دانشگاه باشد، رفت و آمد اساتید به آنجا خیلی بیشتر انجام می‌شود؛ حتی دانشجویان هم می‌توانند با سهولت به پارک‌ها رفته و با بخش‌های مختلف آن آشنا شوند و تاثیرگذاری این رفت و آمدها برای دانشجویان در جهت کسب تجربه و انتخاب شغل آینده‌شان بسیار مهم است.

غلامی افزود: دانشگاه‌ها اراضی خوبی در اختیار دارند و به همه آن هم نیازی ندارند، ولی در مواقع این‌چنینی به کارشان می‌آید و مجموعه‌ای که شکل می‌گیرد باید با نگاه به دانشگاه‌های نسل چهارم ادامه فعالیت دهد که در این صورت همکاری مجموعه دانشگاه و پارک موثر خواهد بود.

وی از روسای دانشگاه‌های قم، بین المللی امام خمینی (ره) و ایلام به دلیل واگذاری بخشی از اراضی این دانشگاه‌ها به پارک های علم و فناوری استان‌های ذیربط تشکر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =