دوستدار محیط زیست در مهاباد جان هزاران قطعه ماهی را نجات داد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: یکی از دوستداران محیط زیست در این شهرستان با احیای یک آبگیر فصلی موجب نجات هزاران قطعه ماهی رودخانه‌ای در این شهرستان شد.

فاروق سخنور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این دوستدار خوشنام محیط زیست در این شهرستان که "مولود عزیزی" نام دارد با هزینه شخصی خود و با استفاده از یک دستگاه بیل مکانیکی و هدایت آب جاری به داخل این آبگیر فصلی که به دلیل کم‌آبی ماهیان داخل آن در حال نابودی بودند، از مرگ آنها جلوگیری کرد.

وی افزود: بیش از سه هزار قطعه ماهی که بر اثر کم آبی در این مکان در روستای "قویطل" واقع در بخش خلیفان مهاباد در معرض تلف شدن بودند، با اقدام این دوست‌دار محیط زیست از مرگ حتمی نجات یافتند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: این اتفاق هر ساله در این موقع سال با خشک شدن برکه‌ها و استفاده کشاورزان و باغداران حاشیه از منابع آبی برای آبیاری اراضی و باغات رخ می دهد که هر بار جمعی از سمن‌ها و همیاران محیط زیست به یاری آبزیان گرفتار در آنها می‌شتابند.

سخنور ضمن قدردانی از اقدام این شهروند مهابادی گفت: مردم در صورت مواجهه با چنین آبگیر و برکه‌هایی که دلیل کم‌آبی خطر مرگ موجودات داخل آن تهدید می‌شود مراتب را به اداره محیط زیست مهاباد گزارش دهند.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است و دارای تالاب بین‌المللی کانی‌برازان، تالاب‌های دایمی «حسن خان» و «قوپی باباعلی» و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله گروس، داشخانه و قره قشلاق است.

از گونه های مهم جانوری در تالاب‌های مهاباد می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =