ادامه محکومیت‌ عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - به دنبال توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، موج محکومیتها از جانب کشورهای عربی همچنان ادامه دارد. مغرب، یمن و تونس از جمله کشورهایی هستند که با صدور بیانیه‌هایی این توافق را محکوم کردند.

تجمع اعتراض آمیز در مغرب

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری (عربی ۲۱) ده‌ها شهروند مغربی دیروز (جمعه) در همبستگی با ملت فلسطین و اعتراض به عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در «رباط» پایتخت این کشور تجمع کردند.

این تجمع به دعوت ۲۸ انجمن و حزب با شعار "فلسطین امانت است و عادی‌سازی خیانت" در مقابل ساختمان پارلمان مغرب برگزار شد.

شرکت کنندگان با به اهتزاز درآوردن پرچم‌های فلسطین و مغرب شعارهایی مانند "محکومیت معامله خیانت" ، "نه اسرائیل، نه عادی‌سازی، فلسطین فروشی نیست" و "مقاومت امانت است و عادی‌سازی خیانت " را سر دادند.

در میان تجمع‌کنندگان افرادی چون «عبدالرحیم شیخی» رئیس «جنبش وحدت و اصلاحات» و دبیر کل «حزب سوسیالیست متحد» و «نبیله منیب»  رئیس «ستاد مخالف عادی‌سازی» و «احمد ویحمان» و «عبدالقادر العالمی» هماهنگ کننده گروه «اقدام ملی برای فلسطین» و تعدادی از حقوقدانان، سیاستمداران و فعالان مدنی مغربی نیز حضور داشتند.

در پایان این مراسم تجمع‌گنندگان با صدور بیانیه‌ای امضای توافق‌نامه حاکمان امارات و بحرین، تحت حمایت آمریکا با دشمن صهیونیستی را خیانت به ملت فلسطین برشمرده و آن را محکوم کردند.
در این بیانیه همچنین تاکید شد که آرمان فلسطین برای ملت مغرب همیشه مسئله‌ای ملی باقی خواهد ماند.

اعتراضها در عراق به اقدام امارات و بحرین
قبایل و «هیئت امنای الرباط المحمدی» (صوفیه) در فلوجه عراق دیروز (جمعه) با حضور «احمد عقل» سفیر فلسطین در بغداد، توافق‌نامه های عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم اشغالگر قدس را محکوم و بر موضع خود در حمایت از ملت فلسطین و حقوق آن تاکید کردند.
این تجمع که با حضور طوایف فلوجه و الرباط المحمدی و برخی از سیاسیون ترتیب داده شده بود، با صدور بیانیه‌ای حمایت خود را از حقانیت ملت فلسطین در برابر استبداد صهیونیست اعلام کردند. در متن این بیانیه آمده است که هیچ کس حق ندارد از حقوق و سرزمین ملت فلسطین و مقدسات مسلمانان چشم‌پوشی کند.
در این تجمع همچنین قطعات شعری در محکومیت عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطین قرائت شد.

در همین راستا «مقتدی صدر» رهبر «جریان صدر» در عراق با صدور بیانیه‌ای عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.  او تاکید کرد که فلسطین در قلب ما زنده است و ما شهدای «انقلاب سنگ» را فراموش نخواهیم کرد.

تظاهرات محکوم‌کننده در یمن

ده‌ها شهروند یمنی دیروز پس از نماز جمعه، در شهر «الوضیع» در استان «ابین»در جنوب این کشور، در حمایت از فلسطین و محکومیت عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با اسرائیل تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان با حمل بنرهایی علاوه بر شعارهای محکومیت توافق‌نامه‌های امارات و بحرین با اسرائیل، هرگونه حضور صهیونیستها در مجمع الجزایر «سقطری» در جنوب شرقی یمن را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان با حمل پرچم‌های فلسطین و تصاویر مسجد الاقصی و با سردادن شعارهایی در رد توافق با اسرائیل، نسبت به هرگونه حرکت مشابه در خاک یمن هشدار دادند.

تظاهرکنندگان  با بیان اینکه عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی خیانت به دین و اعتقادات اسلامی است، از ملتهای عربی و اسلامی خواستند تا در برابر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بایستند.

 تظاهرات مخالفان در بحرین ادامه دارد

تظاهرات اعتراضی دیروز در منامه پایتخت بحرین، در محکومیت امضای توافق عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی بار دیگر با برگزار شد. معترضان بحرینی با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و بحرین و بنرهایی با شعار"جمعه خشم بیت المقدس" اعتراض خود را نسبت به اقدام آل خلیفه نشان دادند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد که اعتراضات «جمعه خشم بیت المقدس» در بحرین پس از نماز جمعه در تعدادی از روستاهای این کشور برگزار شد ، در حالی که نیروهای پلیس در خارج از روستاها مستقر شده بودند.

موضع‌گیری تونس در قبال آرمان فلسطین

«محرزیه العبیدی» رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان تونس، بر موضع کشورش در حمایت از حق فلسطین تاکید کرد و هرگونه اقدام را با هدف تضعیف آرمان فلسطین محکوم کرد.

العبیدی در دیدار خود با «هائل الفاهوم» سفیر فلسطین در تونس گفت: که اساس ثبات در منطقه مبتنی بر یافتن یک راه حل عادلانه و جامع برای مسئله فلسطین از طریق تصمیمات قانونی بین‌الملل و ابتکار صلح عربی است که شامل پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و ایجاد یک کشور مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس است.

وی با تأکید بر اهمیت ویژگی‌های گفتمان عربی در قبال حقوق مشروع مردم فلسطین گفت که مسئله فلسطین همچنان در اولویت اصلی مردم تونس و همه ملتهای عربی باقی خواهد ماند.

العبیدی خاطرنشان کرد که مسئله فلسطین نقش مهمی را در هویت بخشی به شهروند عربی و تعلق خاطر او به سرزمین اجدادی خود ایفا می‌کند.

سه‌شنبه شب گذشته در واشنگتن قرارداد سازش میان امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی در حضور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به صورت رسمی امضا شد.          

رژیم صهیونیستی روابط خود را با امارات متحده عربی و بحرین عادی کرده و این ۲ کشور به همراه عربستان به هواپیماهای صهیونیستها اجازه داده‌اند که از حریم هوایی آنها استفاده کنند؛ مسأله‌ای که بسیاری آن را خیانت به آرمان ملت فلسطین خواندند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =