تاجیکستان برای تامین مواد خام پالایشگاه نفتی خود با ایران مذاکره می‌کند

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسیا پلاس تاجیکستان با بیان اینکه راه اندازی یک پالایشگاه بزرگ در این کشور به دلیل کمبود مواد اولیه به ویژه نفت خام به تعویق افتاده است، گزارش داد مذاکرات برای تأمین مواد اولیه این پالایشگاه با شرکت های ایران، قزاقستان و روسیه در حال انجام است.

به گزارش ایرنا،‌ این رسانه تاجیکستانی امروز شنبه نوشت: این پالایشگاه  نفت در منطقه آزاد اقتصادی «دنغره» تاجیکستان ساخته شده که راه اندازی آن به دلیل کمبود مواد اولیه در شرایط قابل قبول به تعویق افتاده است.
به گفته صفرعلی طایفوروف  معاون منطقه آزاد اقتصادی «دنغره»، این شرکت برای ادامه کار آمادگی کامل دارد و تمام زیرساخت های لازم از قبل موجود است.  
وی خاطرنشان کرد که مشکل اصلی، تهیه نفت خام برای این شرکت است و مذاکرات برای تأمین مواد اولیه با شرکت های ایرانی، قزاقستانی و روسی در حال انجام است.  
وی افزود: راه اندازی پالایشگاه منوط به خرید نفت تحت شرایط قابل قبول است که می تواند عملکرد کارآمد شرکت را تضمین کند.  
طراحی و ساخت پالایشگاهی با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن نفت در سال، از سال ۲۰۱۴ و به صورت مشترک توسط چین و تاجیکستان «تی-کی اویل» آغاز شد؛ سهام چین در این پروژه ۹۰ درصد و سهام تاجیکستان ۱۰ درصد اعلام شده است.
ساخت این نیروگاه دو سال پیش به پایان رسید، اما راه اندازی آن همچنان به تعویق افتاده است.
پیش بینی می شد که در مرحله اول، این نیروگاه به تولید سوخت دیزل، بنزین با اکتان کم و قیر ساختمانی بپردازد و در مرحله بعدی، این شرکت قصد داشت مارک های اروپایی بنزین، یورو-۴ و یورو-۵ و همچنین گاز مایع، سوخت دیزل، پارافین و قیر ساختمانی را تولید کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =