رییس دانشگاه علوم‌پزشکی همدان: مدارس ۲ هفته دیگر تعطیل می‌شود

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: با توجه به وضعیت کنونی اپیدمی کرونا در کشور و استان به طور حتم تداوم این وضعیت موجب تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی تا ۲ هفته آینده می‌شود.

رشید حیدری مقدم روز شنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته ۷۳ درصد دانش‌آموزان مدارس ابتدایی، ۷۵ تا ۷۷ درصد متوسطه اول و ۸۰ درصد متوسطه دوم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت ۲۰ تا ۲۵ درصد دانش‌آموزان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

وی بیان کرد: هم اینک یکی از اساتید و پزشکان بخش عفونی که متولی بخش کرونا است به این ویروس مبتلا شده بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که یک دانش‌آموز ابتدایی ۱۰۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های اصلی علوم پزشکی، کُند بودن زمینه آموزش آنلاین است و انتظار می‌رود در جاهایی که زیر ساخت وجود دارد با از دست ندادن فرصت به سمت آموزش در فضای دیجیتال پیش رفت.

حیدری مقدم با بیان اینکه برخی دانش‌آموزان و معلمان علائم بیماری خود را پنهان می‌کنند اظهار داشت: مدیران مدارس اقدام به ایجاد کانال هایی در فضای مجازی کرده و مسائل پزشکی مورد تاکید علوم پزشکی را بدون واسطه در این کانالها بارگذاری و اطلاع رسانی کنند.

حیدری مقدم درباره فراوانی موارد مثبت کرونا در همدان گفت: ویروس کرونا رفتار جوانمردانه دارد یعنی هر جا مردم رعایت کردند ویروس عقب نشینی کرد و کوتاه آمد و هر جا رعایت نکردیم ویروس خود را به طور کامل نشان داد و این نشان دهنده قابل پیش بینی بودن رفتار ویروس کرونا است.

وی با بیان اینکه روند ابتلا به ویروس کرونا در همدان صعودی است افزود: شاخص سرایت پذیری از ۹ دهم به ۱.۱ دهم در شهریور رسیده و این وضعیت نگرانی جدی مسوولان بهداشتی را به همراه داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: هشت هزار و ۶۰۰ مبتلا به کرونا بستری و غیربستری در این استان داشته ایم که ۵۰ درصد این افراد بالای ۶۰ سال سن دارند و شمار مبتلایان زیر یک سال از زیر یک درصد به ۸.۱ درصد افزایش داشته است.

حیدری مقدم اضافه کرد: میانگین جنسی جمعیت مبتلا به کرونا در همدان برابر است و از نظر مکانی ۷۰ درصد افراد مشکوک و تاحدی مبتلایان به کرونا را جمعیت ساکن در شهرها  و ۳۰ درصد روستانشینان تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: ۳۷ درصد از مبتلایان به کرونا دارای بیماری زمینه ای بودند و در مقابل ۶۳ درصد از آنها هیچگونه بیماری نداشتند و هم اینک شمار افراد بستری از ۶۱۲ نفر به ۴۵۰ نفر کاهش داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: در ۱۴ تا ۲۱ شهریور امسال ۳۳ طغیان در همدان رخ داد که عامل ۶۰ درصد آنها شرکت در اجتماع و مراسم ها، ۳۶ درصد تماس های خانوادگی و عیادت بیمار و مابقی به علت مسافرت و حضور در بازار برای خرید بوده است.

حیدری مقدم افزود: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی در همدان ۷۵ درصد بووده در حالیکه میانگین کشوری آن ۶۲ درصد است همچنین به دنبال نظارت گشترده به  اسناف و اماکن، ۲۴ واحد متخلف پلمب شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش همدان نیز گفت: ۷۷ درصد دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، ۷۲ درصد متوسطه اول و ۶۲ درصد متوسطه دوم در مدارس حضور دارند و در مجموع ۷۰ درصد دانش آموزان به صورت حضوری در مدارس به کسب علم می پردازند.

محمد پورداود افزود: در راستای آموزش آنلاین، شبکه شاد به روز رسانی شد و سیم کارت های رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: شبکه شاد فعال بوده و نسخه جدید و به روز رسانی شده این شبکه به زودی در دسترس قرار می گیرد همچنین فعالیت‌های آموزشی در آن بارگذاری می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه هایی برای ارائه به صدا و سیما همدان تولید شده است اظهار داشت: در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی هفته گذشته اقلام بهداشتی توسط استانداری در اختیار این اداره کل قرار گرفت.

رییس دانشگاه بوعلی سینا همدان نیز گفت: با وجود شیوع کرونا بخش تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تعطیل نشد و خوابگاه های دانشگاه بوعلی نیز دایر است، دروس عملی ترم قبل در دو هفته گذشته به پایان رسید.

یعقوب محمدی فر با بیان اینکه آموزش آنلاین از امروز آغاز شده است اضافه کرد: هم اینک ۵۰ درصد آموزش ها به صورت آنلاین بوده و سعی بر این است تا با رفع برخی موانع و توسعه زیرساخت‌ها ۵۰ درصد مابقی نیز به صورت آنلاین شود.

وی تاکید کرد: طبق بررسی های صورت گرفته ۳۰ درصد دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان امکان دسترسی به آموزش آنلاین را نداشتند بنابراین در وب سایت دانشگاه  چند گروه طبقه بندی شده و به دنبال آموزش کارکنان و اساتید، کُل درس در سایت بارگذاری شد.

وی ادامه داد: دانشجویانی که امکان دسترسی آنلاین به آموزش مجازی را ندارند می توانند مفاد درس و جلسه را در زمان دیگری دانلود و استفاده کنند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =