درخواست جمهوریخواهان کنگره برای قطع کمک به مخالفان تحریم تسلیحاتی ایران

تهران- ایرنا- تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه در نامه‌ای به «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، خواستار قطع کمک مالی به کشورهایی شدند که با تلاش‌های این کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالف هستند.

به گزارش ایرنا، «مارک واکر» نماینده جمهوریخواه ایالت کارولینای شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه به وقت محلی متن این نامه را در تارنمای خود منتشر کرد.
این نامه از سوی واکر، «جودی آرینگتون» نماینده تگزاس، «دان بیکن» نماینده نبراسکا و «داگ لامالفا» نماینده کالیفرنیا در مجلس نمایندگان برای پمپئو ارسال شده است.
در این نامه آمده است: اقدامات اخیر اندونزی و نیجر برای کارشکنی در مقابل تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل عمیقاً مشکل‌ساز است و ایجاب می‌کند که درباره اینکه آیا باید به کشورهایی که منافع ما را تضعیف می‌کنند، کمک‌های مالی داده شود یا نه، صحبت شود.
واکر در بیانیه خود با اشاره به اندونزی و نیجر اعلام کرد: از پمپئو می‌خواهم تا توقف ۱۱۴ میلیون دلار کمک خارجی که آمریکا هر سال برای این ۲ کشور می‌فرستد، بازنگری کند؛ زیرا روشن است که آنها با ارزش‌ها و نگرش ما در مورد صلح در خاورمیانه همسو نیستند.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در این توافق پایان داد. او سپس همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند؛ اقدامی که خلاف قوانین بین‌المللی و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید برجام بود.
پمپئو مدعی است که واشنگتن مکانیسم ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را با نامه‌ای که ماه گذشته به این شورا داد، فعال کرده است. اما کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه و همچنین ریاست این شورا تأکید دارند که این مکانیسم فعال نشده؛ چراکه ایالات متحده دیگر مشارکت‌کننده برجام به شمار نمی‌رود.
«دیان دجانی» رییس وقت شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه اوت نیز اعلام کرد: «با توجه به مخالفت ۱۳ عضو با خواسته آمریکا درباره مکانیسم ماشه علیه ایران، اجماعی وجود ندارد و نمی‌توان اقدام بیشتری انجام داد». این موضع سپس از سوی «عبدو آباری» رییس جدید و نیجری شورای امنیت باز هم تکرار شد.
به دنبال ناکامی آمریکا در این زمینه، خبرگزاری رویترز شامگاه پنجشنبه نوشت: رییس جمهوری آمریکا قصد دارد فرمانی اجرایی صادر کند که بر اساس آن، وی می‌تواند مجازات‌هایی را علیه هر کسی که تحریم تسلیحاتی متعارف علیه ایران را نقض کند، اعمال کند.
این خبرگزاری به نقل از سه منبع آگاه با این موضوع نوشت: انتظار می‌رود صدور فرمان اجرایی توسط ترامپ در روزهای آتی انجام شود و به رییس جمهوری اجازه می‌دهد متخلفان را با مجازات های ثانویه مجازات کرده و آنها را از دسترسی به بازار ایالات متحده محروم کند.
«نبی آزادی» رایزن سیاسی نمایندگی دائم ایران در ژنو، در جلسه عمومی کنفرانس خلع سلاح در پاسخ به اظهارات سفیر آمریکا در کنفرانس خلع سلاح مبنی بر تلاش واشنگتن برای ادامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و ادعای حمایت ایران از تروریسم اعلام کرد نگاهی به اظهارات و اعترافات مقامات رسمی آمریکا روشن می‌کند که چه کسی حامی تروریسم است.
نماینده ایران با اشاره به سخنان «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا و ترامپ درباره ایجاد القاعده و داعش اعلام کرد که آمریکا حامی اصلی تروریسم دولتی است.
وی با هشدار نسبت به تهدیدات مکرر رییس جمهوری آمریکا مبنی بر توسل به زور علیه ایران، چنین اظهارات تحریک‌آمیزی را نقض اصول بنیادین مندرج در منشور ملل متحد بویژه ماده ۲ در خصوص ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور و تهدید جدی صلح و امنیت بین‌المللی دانست و نسبت به عواقب خطرناک سیاست‌های غیرمسؤولانه و اقدامات غیرقانونی آمریکا هشدار داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =