۲۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۵
کد خبرنگار: 1100
کد خبر: 84044301
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده ولی‌فقیه در فارس: فرهنگ پوشش در جامعه مدنظر باشد

شیراز-ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام‌ جمعه شیراز گفت: مساله فرهنگ پوشش در جامعه باید مدنظر قرار گیرد و روی آن کار شود.

به گزارش دریافتی جمعه ایرنا، آیت الله لطف الله دژکام در جلسه شورای مرکزی قرارگاه عفاف و حجاب استان فارس به مسئله فرهنگ پوشش اشاره کرد و افزود: برخی لباس ها، لباس خیابان و انظار عمومی نیست وگرنه فی نفسه لباس بدی نیست.
وی ادامه داد: در هر مکانی، لباس مناسب نیاز است و باید در زمینه فرهنگ پوشش کار شود.

آیت الله دژکام بیان کرد: جلوه گری در طبع انسان است و اگر هیچ جا حتی محافل خانوادگی و در بین محارم خود مجال جلوه گری پیدا نکند طبیعی است مقاومت خواهد کرد و این مسئله مدنظر باید قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: از طرفی حمایت سیاسی و قدرت باید به نحوی پشت سر این جریان باشد و بنده دلم می خواهد در سطح استان نهادها و سازمان هایی که قدرت دارند با آنها هماهنگ شود که در بحث پوشش حمایت کنند.
آیت الله دژکام با بیان اینکه حمایت لازم است ولی کافی نیست، افزود: تولید کننده نیز خود باید تلاش کند و نهایتا حمایت سیاسی لازم است.این موضوع خصوصا در معاونت اجتماعی سپاه فجر نیاز به هماهنگی دارد تا نگاه ستاد به عنوان حامی پشت قضیه باشد.البته همان طور که گفتم در ابتدا خود تاجر و تولید کننده باید جنس مناسب ارائه دهد و با زور حمایت جلو نمی رود.
وی همچنین در رابطه با پوشش اسلامی، خطاب به فعالان این حوزه بیان کرد: در بحث پوشش اسلامی هرچه انجام دهید نمی توانید ماهیتش را از کار تجاری اقتصادی تغییر دهید و این تجارت است و در عرصه تجارت شما با بقیه کسانی که تولید کننده هستند رقابت دارید.
آیت الله دژکام افزود: اگر می خواهید یک پوشش اسلامی به بازار عرضه کنید که موفق باشد و با استقبال عموم مردم مواجه شود، خود آن پوشش باید بتواند خرجش را دربیاورد یعنی باید قشر جوان جامعه و دیگر اقشار جامعه خودشان به آن پوشش اقبال نشان دهند و آن را تهیه کنند.
وی ادامه داد: اگر غیر از این باشد، تلاش شما شکست می خورد لذا بهترین کار این است که خود این مراکز تولید پوشاک را درگیر تولید طرح های اسلامی و جوان پسند کنیم یعنی سود آنها در این قضیه باید معنا شود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: ممکن است به کسی بگوییم به سود کمتر راضی باش ولی اگر قرار بر این باشد که در این مسیر ورشکسته شود بیخیال کار می شود بنابراین ما باید تسهیل گر این باشیم که مسائل اقتصادی با بحث ارزشی ما جوش بخورد و کار را از نظر اقتصادی آنها دنبال کنند حتی اگر مجموعه ای داریم که می خواهد کار اقتصادی کند باید مراقب باشد که اگر در روابط اقتصادی بخواهیم تنش سنگینی ایجاد کنیم زورمان نمی رسد.
آیت الله دژکام افزود: بحث دیگر این است که در مسائلی ما بسیار سخت گیرانه پیش می رویم و این بدترین روش است.
وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم برای اینکه پذیرش ایجاد شود و تنوع هایی که از نظر شرعی مجاز است را در پوشش بانوان محدود نکنیم و البته از حدود شرعی خودمان عدول نیز نکنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: باید در این مسائل امکان انتخاب گری را به مردم دهیم و از این جهت به نظرم سلیقه ها مهم است؛ در چارچوب فقهی واضح است ولی سلیقه اجرایی کردن متفاوت می شود و گاهی نوع نگاه آنقدر بسته و خشک می شود که نمی توان ادامه داد.
امام جمعه شیراز در ادامه گفت: در بحث معروف و منکر ما مراتبی از ترک معروف داریم و مراتبی از انجام منکر داریم که گاهی متوجه این موضوع نیستیم.
آیت الله دژکام افزود: شاید یک نفر کار خوبی را ترک می کند یا منکری را انجام می دهد که در جریان آن نیست.گاهی جای خوب و بد در ذهن فرد عوض می شود و نگرش ها تغییر کرده که این تغییر نگرش کار را سخت می کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مرحله پایانی که از همه بدتر است زمانی است که طرف فعال اجتماعی است  و منکر را ترویج می کند و با معروف مخالفت می کند، ما با توجه به اینکه در طرح هادی با کدام یک از این نوع انسان ها برخورد داریم باید مراقب باشیم و در شاخص هایی که پایش می کنیم تا ببینیم طرح موفق است یا خیر باید به این موضوع توجه داشته باشیم.
آیت الله دژکام افزود: پیامبر(ص) فرمود وای به آن زمان که روزی می آید که عده ای امر به منکر می کنند و نهی از معروف می کنند و متاسفانه در جامعه ما طیفی اینگونه ایجاد شده است، در بحث اینکه منکر و معروف جایش با هم عوض می شود باید دقت کنیم.
وی ادامه داد: در بحث تبلیغ و فضاسازی نیز بسیار عقب هستیم، عمدتا تبلیغ هست که فضای جامعه را به سمت دیگری می برد و مردم در رفتار شاید چنین نباشند که تبلیغات این فضا را دامن می زند بنابراین بعد تبلیغاتی کار را نیز نباید فراموش کنیم.
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئله تقسیم کار در جمهوری اسلامی ایران افزود: جا انداختن تقسیم کار بین اجزای مختلف حاکمیت جزو جامعه پردازی است که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم فرمودند.
وی ادامه داد: این تقسیم کار نه اینکه وجود ندارد ولی گویی مورد توجه و قبول عمومی قرار نگرفته است.
رییس شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: بعد از پیروزی انقلاب به واسطه اینکه کارهای درون نظام بسیار پیچیده بود و نظام سلطنتی قبل را بهم زده بودیم بسیار از مواقع مسئولیت های ما با هم تداخل پیدا کرده است.
آیت الله دژکام افزود: این تداخل مسئولیت ها طبیعتا آثار بدی داشته است، وقتی حد و مرز وظایف افراد مشخص نمی شود مطالبه گری هم رخ نمی دهد و سوالی که مطرح است این است که از چه کسی چه چیزی را مطالبه کنیم؟
وی ادامه داد: به عنوان مثال امروز همه نسبت به وضعیت عفاف و حجاب عمومی در جامعه نگرانیم، حال از چه کسی باید مطالبه گری کنیم؟
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: وقتی مسئولیت های قانونی و اختیارات برعهده فردی نیست نباید توقع اجراییات هم از او وجود داشته باشد.
آیت الله دژکام با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا این تقسیم کار به نحو مناسب و مشخص انجام گیرد، افزود: متاسفانه جریان های سیاسی و احزاب در کشور ما درگیر کسب قدرت می شوند و به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند و این نقطه ضعف اخلاقی بزرگ در جامعه ما شده است.
وی ادامه داد: نقش امام جمعه نقش مدیریت راهبردی است و ورودش به عرصه اجراییات با کار دیگران تداخل دارد و عدم درک صحیح این مساله، خیلی وقت ها سوء تفاهم ایجاد می کند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: از یک طرف، برخی ممکن است از امام جمعه توقع کار اجرایی و میدانی داشته باشند که غلط است و از طرفی، برخی وقتی امام جمعه می خواهد مدیریت راهبردی داشته باشد در برابر او موضع می گیرند و فکر می کنند در کاری که به او ربطی ندارد ورود کرده است.
آیت الله دژکام با بیان اینکه امام جمعه باید هدایت راهبردی جامعه شهری خود را بر عهده داشته باشد، افزود: مدیران، مسئولان و مردم باید از ایشان توقع هدایت گری و بیان راهبردهای کلان را داشته باشند نه چیز دیگری.
وی ادامه داد: در مقابل دولت مسئولیت مدیریت اجرایی را در کشور دارد و در سطوح پایین تر تا به استاندار و فرماندار می رسد مدیران اجرایی هستند یعنی برنامه ای وقتی تدوین می شود این مدیران باید اجرا کنند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: امکانات و اختیارات در دست آنها است و باید مجری باشند و آنها و ما باید وظیفه خود را انجام دهیم حتی قوه قضاییه هم جز اجرایی ها هست ولی ما اجرایی نیستیم.
آیت الله دژکام گفت: این تقسیم کار در کشور ما به هم ریخته است و به خاطر همین گاهی از رهبر معظم انقلاب توقعاتی می رود در حالیکه کار رهبری، دخالت در مسائل جزئی اجرایی نیست بلکه مدیریت راهبردی کلان کشور است.
وی افزود: در راس هرم ائمه جمعه و روحانیت رهبری قرار دارد که کار ایشان مدیریت راهبردی است اما گاهی سوال است که چرا رهبر در فلان مساله اجرایی ورود  نمی کند؟ این به خاطر گم شدن تقسیم کار اجتماعی است و این بسیار خطرناک است برای اینکه مسئله ای که دیگری باید پاسخ گو باشد از رهبری طلب می کنند.
وی با بیان اینکه آیا رهبری خط و نشان راهبردها را نکشیده است؟ اظهارکرد: اگر راهبرد هست باید سراغ مجری برویم که چرا اجرا نمی کند؟ مساله حجاب و عفاف نیز همینگونه است، ما مطالبه را گم کرده ایم.
وی ادامه داد: بسیاری از بچه های انقلابی ما در مطالبه گری بلد نیستند که از چه کسی چه مطالبه ای داشته باشند؟
تولیت آستان مقدس حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) گفت: این تفکیک مسئولیت ها و تقسیم کار اجتماعی نیاز جامعه ما است و نهایتا هر فرد و مسئولی در حیطه مسئولیت خود باید درست عمل کند و در ادامه به عنوان ناظر نسبت به دیگران ببیند چرا کار درست انجام نمی شود؟ کسی که کار نمی کند باید به جلو هل داده شود وگرنه لطمه می خوریم.
آیت الله دژکام افزود: اینکه به اسم رهبری اما در مسیری دیگر حرکت کنیم اشتباه است و فاصله ببیشتر می شود و فتنه ایجاد می شود.
وی ادامه داد: در مسئله راهبری باید دقت داشته باشیم که همه ما ذیل مسئله ولایت معنی می شویم و اگر بخواهیم خود را با هر زاویه کوچکی از ولایت ببینیم مسئله به مشکل می خورد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: پس وظیفه ما این است که بحث هدایت راهبردی را انجام داده و به تبیین و ترویج نگاه رهبری در استان و تهیه برش استانی آن کمک دهیم.
آیت الله دژکام افزود: در خصوص مسائل بانوان که عفاف و حجاب یکی از آنهاست همان طور که دولت درگیر یکسری کارهای اجرایی است و ما باید نسبت به آنها هم هدایت راهبردی اعمال کنیم، هم رصد کنیم و هم مطالبه اصلاح مسیر داشته باشیم و در جاهایی که لازم است باید بتوانیم از ظرفیت یکسری مراکز مردمی که عمدتا دغدغه آنها این است که کار برای ولایت انجام دهند را به مسیر صحیح هدایت کنیم و مسلما جریان های دیگری نیز هستند که اهداف دیگری دارند و باید مراقب آنها باشیم.
وی ادامه داد: از طرف دیگر، در عرصه سیاسی نیز باید حیثیت امام جمعه حفظ شود و همه جریانات و گروه ها سیاسی متوجه این مساله باشند.
امام جمعه شیراز بیان کرد: بنده عضو هیچ حزبی نیستم و بحث بنده در عرصه سیاست، هدایت سیاسی در سطح کلان است اما احزاب و گروه ها باید بدانند موضع گیری حزبی و سیاسی خود را نباید به امام جمعه منتسب کنند و باید اجازه دهند امام جمعه و نماینده مقام معظم رهبری در استان، پدر معنوی همه جریانات و گروه ها باشد.
آیت الله دژکام همچنین با اشاره به طرح هادی که قرار است سبک و سنگین شود و با همکاری قوه قضاییه به صورت طرح پایلوت در یک محدوده پس از رفع ایرادات به صورت گسترده اجرا شود، افزود: نیاز دارید که با خیریه ها،مراکز امداد رسانی دولتی و مردمی به نحوی ارتباط داشته باشید تا گره گشایی از کار مردم انجام شود.
وی ادامه داد: باید لیستی از همه مراکزی که ممکن است درصدد گره گشایی از مشکلات و معضل مردم باشند تهیه شود و از مراکزی مثل مرکز آسیب های اجتماعی شهرداری، کمیته امداد و...و مشاوران با این مراکز کانال ارتباطی داشته باشند تا در مشاوره خود بدانند راه حل کار کدام مرکز است.
وی اضافه کرد: در طرح هادی نیاز به این کار داریم وگرنه پس از مدتی که طرف مشاوره می گیرد و می داند باید روش خود را تغییر دهد اما چون امکان زندگی برایش فراهم نیست دوباره دچار مشکل می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =