۲۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۸
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84044274
۰ نفر

برچسب‌ها

دیپلمات صرب: انتقال سفارت به بیت‌المقدس دشوار است

بلگراد- ایرنا- سفیر پیشین صربستان در مصر درباره تأثیر و جنبه‌های توافق‌نامه بحث برانگیز صربستان و کوزوو که بتازگی در واشنگتن به امضا رسید، نوشت: انتقال سفارت به بیت‌المقدس مسأله‌ای دشوار و پیچیده است.

به گزارش ایرنا، «دراگان بیسنیچ» روز جمعه با نگارش گزارشی برای روزنامه «داناس» چاپ بلگراد، درباره امضای توافق نامه بین صربستان و کوزوو که در آن از جمله به رسمیت شناختن استقلال بین رژیم صهیونیستی و کوزوو از یکطرف و از طرف دیگر به انتقال احتمالی سفارت صربستان به بیت المقدس اشاره شده، افزود: انتقال سفارت به بیت المقدس مساله ای دشوارتر است.

وی تصریح کرد: در موافقت‌ نامه واشنگتن که بین بلگراد و پریشتینا امضا شده، سه بند وجود دارد که به طور مستقیم با موضوعات خاورمیانه ارتباط دارد؛ به رسمیت شناختن متقابل کوزوو و اسرائیل، گشایش سفارت صربستان و کوزوو در بیت المقدس و محکوم کردن جنبش حزب‌الله و قراردادن آن در لیست سازمان‌ های تروریستی؛ اما این کار آسانی نیست. هر کدام از این موارد از جنبه سیاست داخلی و خارجی به طور مستقل برای همه کسانی که با آن ارتباط دارند، پیچیده است.

این دیپلمات کارکشته که اکنون به کار خبرنگاری اشتغال دارد،در گزارش خود در روزنامه داناس صربستان افزود: به رسمیت شناختن استقلال کوزوو از سوی اسرائیل و در مقابل آن گشایش سفارت آن در بیت المقدس ابتکار «هاشم تاچی» رئیس جمهوری کوزوو بوده که در سال 2018 میلادی آن را ارائه کرده است.

«اگرچه در ابتدا به نظر می‌رسید که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌ وزیر اسرائیل در جریان گفت وگو با نخست‌وزیر کوزوو اعلام کرد که به رسمیت شناختن استقلال کوزوو امری قطعی است، اما در اسرائیل مواضعی شنیده می‌شود دال بر اینکه در صورت به رسمیت شناختن، این اقدام ممکن است براحتی علیه خود اسرائیل به کار گرفته شود».

در این گزارش نوشته شده است: انتقال سفارت به بیت المقدس مساله ای دشوارتر است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون شش قطعنامه از جمله قطعنامه 478 را در ارتباط با موقعیت بیت المقدس به تصویب رسانده است. بر اساس این قطعنامه، اعلام «بیت المقدس یکپارچه» به عنوان «شهر همیشگی و غیرقابل تفکیک اسرائیل» نقض حقوق بین‌الملل بوده و محکوم شده است.

سفیر پیشین صربستان در مصر در گزارش خود با اشاره به اینکه دولت ترامپ ساخت بنای جدید سفارت آمریکا در بیت المقدس را آغاز کرده است، نوشت: صربستان در این صورت دومین کشوری خواهد بود که از آمریکا پیروی خواهد کرد؛ البته در صورتی که قادر باشد بر مخالفت‌ها و فشارهای اتحادیه اروپا، فلسطین و سایر کشورهای عربی و غیرعربی مخالف با این اقدام فایق آید. این اقدامات به معنای تغییر جهت اساسی در سیاست‌های صربستان نسبت به خاورمیانه و پیوستن به سیاست ترامپ در قبال آینده خاورمیانه است.

بیسنیچ نوشت: به هر حال، واضح است که این امری بسیار مهم برای ترامپ به شمار می رود. از یک طرف بنا به دلایل اصولی و از طرف دیگر به دلیل تلاش وی برای پیروزی در انتخابات و کسب پست ریاست جمهوری برای دومین دوره و جلب آرای دو گروه از رأی‌دهندگانی که طرح صلح خاورمیانه برای تصمیم‌ گیری و رأی آنها بسیار مهم تلقی می شود.

این خبرنگار صرب به تشابه توافق نامه اخیر بلگراد و پریشتینا در واشنگتن و امضای موافقت نامه صلح کمپ دیوید اشاره کرد و نوشت: زمانی که به مناسبت چهلمین سالگرد امضای موافقت‌نامه صلح کمپ ‌دیوید بین مصر و اسرائیل در سال 1979 میلادی در کتاب خود تحت عنوان «پلی به سوی صلح» که منتشر کردم، مسأله مقایسه بین پروسه صلح خاورمیانه و وقایع بالکان به ویژه در رابطه با کوزوو را مدنظر داشتم.

وی ادامه داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال 2018 میلادی در نامه‌ای برای «آلکساندار ووچیچ» رئیس جمهوری کنونی صربستان و «هاشم تاچی» رئیس جمهوری کوزوو ابراز تمایل کرد که واشنگتن میزبان امضای توافق بین بلگراد و پریشتینا باشد. در آن زمان پیش بینی می شد که این واقعه شبیه مراسم امضای موافقت‌نامه کمپ‌دیوید خواهد بود.

این دیپلمات سابق صربستان در گزارش خود برای روزنامه داناس توضیح داد: هنگامی که چند هفته پیش موافقت‌نامه عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی امضا شد، گمان می شد که بین این پروسه و دیدار هیأت‌ صربستان و کوزوو ارتباط و سازگاری عمیق تری وجود خواهد داشت.

«به رغم این مسائل، نمی‌توانستیم حدس بزنیم موافقت نامه‌ای که در واشنگتن بین بلگراد و پریشتینا به امضا رسید، فراتر از همه انتظارات بوده و به بخشی از طرح صلح خاورمیانه تبدیل شود.»

بر اساس این گزارش؛ این وضع گمانه های بسیاری را ایجاد کرده است؛ از جمله انگیزه و توجیه دخالت صربستان در این مسأله چیست؟ این وضع چه تأثیری بر روابط نزدیک صربستان با سایر کشورها می گذارد و همچنین روابط بلگراد با اتحادیه اروپا که قرار است به عضویت آن در آید چه خواهد شد؟ چه روابطی بین صربستان با آمریکا برقرار می‌شود و در نهایت، وضع و موقعیت کوزوو پس از همه این مسائل چه خواهد بود؟

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری صربستان و نخست وزیر کوزوو  چهارم سپتامبر (14 شهریور) توافق نامه ای را با میانجیگری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در زمینه روابط اقتصادی امضا کردند.

در گزارش هایی که در رسانه های مختلف داخلی نوشته شده، به بندهایی از این توافق نامه اشاره شده که صربستان سفارتخانه خود را به بیت المقدس انتقال می دهد.

« ایویتسا داچیچ» وزیر امور خارجه صربستان پیش تر در خصوص بخشی از توافق های انجام شده در واشنگتن که به گشایش دفتر اتاق بازرگانی و انتقال سفارت صربستان به بیت المقدس در سال آینده مربوط می شود، گفت: آیا این توافق ها اتفاق خواهد افتاد؟ همانطور که از رئیس جمهوری شنیده شده، تمامی این اقدامات به روابط ما با اسرائیل و توسعه همکاری ها بستگی دارد.

با توجه به اینکه صربستان با رژیم صهیونیستی روابط خوبی دارد نمی توان به رسمیت سناختن کوزوو را توسط این رژیم انتظار داشت. از طرف دیگر صربستان با کشورهای اسلامی و عربی از جمله با فلسطین در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی روابط خوبی دارد و به یقین سیاستمداران صربستان در جهتی گام برنمی دارند که این روابط به تیرگی گراییده شود.

پارلمان کوزوو در فوریه 2008 به طور یکجانبه استقلال این بخش از صربستان را اعلام کرد. بلگراد با اعلام اینکه کوزوو، استان جنوبی صربستان است، اعلام یکجانبه استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل شدن سند استقلال کوزوو از راه های دیپلماتیک و صلح آمیز است.

صربستان که بر اساس قانون اساسی خود و قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل، کوزوو را استان جنوبی خود می داند و از طریق راه های صلح آمیز و حقوقی در ممانعت از عضویت کوزوو در سازمان های بین المللی استفاده می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =