عراق: الکاظمی به پاریس سفر خواهد کرد

بغداد - ایرنا - وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر ماه آینده میلادی به پاریس، پایتخت فرانسه سفر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه عراق در بیانیه ای نوشت که «فواد حسین»، وزیر امور خارجه در دیدار با همتای فرانسوی خود «ژان ایو لودریان» در پاریس درباره تحولات و اوضاع سیاسی و امنیتی عراق و نیز اهمیت ادامه هماهنگی در چارچوب همکاری های دو جانبه و نیز ائتلاف بین المللی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش گفت و گو کرد. 

بیانیه افزوده است که دو وزیر همچنین پروژه های اقتصادی قابل سرمایه گذاری در عراق و تکمیل مقدمات سفر الکاظمی، نخست وزیر به پاریس در ماه اکتبر را مورد بحث قرار دادند.

حسین نقش مؤثر فرانسه در مبارزه با سازمان تروریستی داعش در ائتلاف بین المللی را ستود و بر اهمیت ادامه این همکاری برای جلوگیری از بازگشت فعالیت گروه های تروریستی تأکید کرد.

وزیران خارجه عراق و فرانسه همچنین سازوکارهای همکاری دو جانبه در بخش های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و ورود شرکت های فرانسوی برای کمک به بازسازی عراق را مورد بحث قرار دادند.

وزیر امور خارجه عراق از سفر «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه به بغداد قدردانی و تأکید کرد که این امر انگیزه مهمی در پیشبرد روابط دو جانبه ایجاد کرد و سفرهای دیگری نیز به دنبال آن انجام می شود که مهمترین آنها دیدار مصطفی الکاظمی، نخست وزیر در هفته های آینده با هدف دستیابی به روابط گسترده در زمینه های مختلف است.

وزیر خارجه عراق بار دیگر خواستار اهتمام طرف فرانسوی برای ادامه همکاری های امنیتی و نظامی موثر پاریس در چارچوب ائتلاف بین المللی برای مبارزه با سازمان تروریستی داعش و کمک به بازسازی سرویس های امنیتی، علاوه بر همکاری های امنیتی و اطلاعاتی بین دو طرف شد.

لودریان نیز بر آمادگی کامل کشورش برای حمایت از عراق و تقویت جایگاه پاریس در جامعه بین المللی و منطقه تأیید کرد و توضیح داد که فرانسه از طریق فعالیت های دیپلماتیک، به نقش بین المللی خود در حمایت از حاکمیت عراق عمل خواهد کرد.

مکرون، رییس جمهوری فرانسه، چهارشنبه 12 شهریور جاری  در سفری یک روزه وارد بغداد شد و با نخست وزیر، رئیس جمهوری و رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. 

مکرون ساعتی پیش از ورود به بغداد در توئیتی گفته بود که حامل یک طرح با همکاری سازمان ملل برای حمایت از حاکمیت ملی در عراق است.

وی در نشست خبری مشترک با «برهم صالح» همتای عراقی نیز خاطر نشان کرد که دخالت‌های خارجی یکی از چالش‌های عراق است که منافع ملی این کشور را تضعیف می‌کند.

مکرون همچنین در نشست مطبوعاتی مشترک با الکاظمی گفت که پاریس خواهان همراهی و مشارکت در اجرای طرح‌های مهم و زیربنایی عراق به ویژه متروی بغداد و پروژه‌های انرژی است. 

وی تاکید کرد که فرانسه به تامین منابع انرژی در عراق پایبند و آماده اجرای طرح‌های انرژی در این کشور است. 

رئیس جمهوری فرانسه در این سفر همچنین در نشستی جداگانه با «نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و و گفت‌وگو کرد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =