۲۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۸
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 84044192
۰ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه کرج: امام (ره) روحیه شهادت‌طلبی را در جوانان زنده کرد

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با یادآوری نحوه فرماندهی و رهبری امام خمینی (ره) در جنگ تحمیلی گفت: امام (ره) جنگ را به دفاع مقدس تبدیل و روحیه شهادت‌طلبی را در جوانان کشور زنده کرد.

آیت الله حسینی همدانی در خطبه های مکتوب این هفته  اظهار داشت: باید در مقابل جریانی که در کشور سعی می‌کند دوران دفاع مقدس را کم‌رنگ و بی‌رنگ کند و یا بر ضد آن سخن می‌گوید ایستاد و تا می‌توان در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و جنگ نابرابری که با مقاومت کم‌نظیر مردم ایران اسلامی در تاریخ ماندگار شد تلاش کرد.

نقش کشورهای استکباری در جنگ تحمیلی

خطیب جمعه کرج گفت: صدام در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و با ادعاهای ارضی، به طور رسمی جنگ را با حمله همه‌جانبه نیروی هوایی و بعد نیروی زمینی از شمال قصر شیرین تا خرمشهر شروع کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: طه یاسین رمضان معاون نخست‌وزیر عراق طی مصاحبه‌ای در ۷ مهر ۱۳۵۹ می‌گوید: این جنگ به دلیل قرارداد ۱۹۷۵ و یا چند صد کیلومتر خاک و یا نصف شط‌العرب نیست، این جنگ برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است.

وی با یادآوری نقش کشورهای استکباری و به خصوص آمریکا در جنگ تحمیلی اظهار داشت: در یک مقطعی از جنگ، آمریکا شفاف خودش را نشان نمی‌داد اما وقتی علائم شکست صدام نمایان شد، از سال ۱۳۶۶ اقدام به مداخله مستقیم کرد.

امام جمعه کرج ادامه داد: کمک‌های نظامی اول پخش اطلاعات بود و بعد مسائل دیگر را هم شامل شد؛ برای مثال ایجاد درگیری نظامی با نیروی دریایی ایران در خلیج‌فارس، حمله هلی‌کوپترهای آمریکایی به ناو ایران، اجر به بهانه مین‌گذاری، حمله ناوهای آمریکا به سکوهای نفتی سیری و ساسان، حمله به ناوهای سهند و سبلان به بهانه برخورد کشتی آمریکایی ساموئل رابرتس با مین در خلیج‌فارس و موارد دیگر که مقامات آمریکائی اقرار می‌کنند به حضور در کنار ارتش عراق و حتی تا کنار مرزهای ایران هم عراقی‌ها را همراهی کرده‌اند و به آنان سلاح‌های کشتارجمعی هم فروخته‌اند.

وی اضافه کرد: ناگوارترین بخش این دستور کار حمله ناو جنگی وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷ بود که نزدیک به ۳۰۰ نفر را به شهادت رساند، اما هیچ‌کدام از این اقدامات و کمک‌ها خطر شکست عراق را در جنگ کم‌رنگ نمی‌کرد و حتی وقتی تصمیم گرفتند فاو را پس بگیرند این آمریکا بود که مستقیماً به آنان در پس‌گیری کمک کرد.

خطیب جمعه کرج تصریح کرد: آمریکا پیروزی ایران را تهدیدی جدی برای موجودیت خودش در منطقه می‌دانست، از این رو سعی می‌کرد عراق شکست نخورد.

آیت‌الله حسینی همدانی یادآور شد: در گزارش سنای آمریکا در سال ۱۹۸۷ آمده است که بهترین راه برای جلوگیری از شکست عراق، پایان دادن به جنگ ایران و عراق است و این تنها از طریق تلاش هماهنگ جامعه بین‌المللی میسر خواهد شد؛ در ادامه نیز آمده که آمریکا به کمک سازمان ملل می‌تواند با اعمال تحریم تسلیحاتی و اقتصادی ایران را به توقف جنگ وادارد.

فلسطینی‌ها منتظر کشور و گروهی نمی‌مانند

خطیب جمعه کرج گفت: آنچه در این روزها شاهد هستیم آشکار شدن چهره واقعی آل‌ها در منطقه است؛ آل خلیفه یهودی‌تبار و نوکر آل سعود برای اینکه قدرتش را بر ۷۷۸ کیلومتر حفظ کند خودفروشی کرده در مقابل اربابان جلادش تن به هر کاری می‌دهد حتی حاضر است برای اینکه آنان دیرتر ساقط شوند خود زودتر سقط شود، از این رو به‌راحتی نسبت به آرمان‌های جهان اسلام خیانت می‌کند.

آیت الله حسینی همدانی افزود: کشوری که حتی برای اداره خودش ساختار ندارد و ترامپ و بن سلمان و نتانیاهو که خودشان در معرض زوال هستند او را سرپا نگه‌داشته‌اند و گرنه مردم او را به رسمیت نمی‌شناسند و ساکت هم نخواهند نشست و اعتراضات آنان اوج خواهد گرفت.

وی با طرح این پرسش که سه کشوری که خودشان به‌سرعت در حال نابودی هستند چگونه می‌توانند از آل خلیفه مزدور حفاظت کنند، ادامه داد: آمریکا که دچار تابستان داغ است و به امید خدا تا چند ماه آینده در مسیر جدید نابودی قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: البته باید دانست که گروه‌های فلسطینی برای آزادی قدس شریف منتظر هیچ کشور و گروهی نخواهند ماند و آنچه رهبر معظم انقلاب فرمودند که کرانه غربی رود اردن مسلح شود باید به‌سرعت انجام شود تا دیگر هیچ شهرک‌نشین صهیونیستی در آن منطقه خواب راحتی نداشته باشد؛ که در حال انجام است.

سرنگونی طاغوت با الگوگیری از نهضت حسینی

خطیب جمعه کرج گفت: ۲۹ شهریورماه مصادف با اول ماه صفر، ماه حزن و اندوه آل الله و شیعیان اهل‌بیت علیهم‌السلام است و چون اتفاقات سنگینی در این ماه واقع‌شده است، ارتحال نبی مکرم اسلام (ص) ،  شهادت امام مجتبی(ع ) و شهادت امام رضا (ع) و اول ماه هم‌ مصادف شده با ورود کاروان اسراء به شهر شام و بنا به قولی  جنگ صفین در سال ۳۷ قمری هم در این روز واقع‌شده، لذا در بعضی روایات سفارش شده در این ماه از کارهای مهم اجتناب کنید و برای دفع ابتلائات صدقه فراوان بدهید که البته صدقه برای دفع بلا مربوط به این ماه فقط نیست.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه در طول زندگی بشر جنگ‌های مهم و جنایات سنگینِ فراوانی واقع‌شده است که در تاریخ گم‌شده و اثری از آن‌ها نیست، افزود: اما واقعه کربلا از بعد وقوع آن تا امروز زنده مانده و در همه این مدت تأثیرگذار بوده و هرروز بر حرارت آن افزوده‌شده و افرادی را به مقصد رسانده است. چون امام حسین (ع) برای احیاء دین خدا قیام و اقدام کرد.

وی خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران با الگوگیری از نهضت حسینی طاغوت را سرنگون کرد و دوران دفاع مقدس با همین الگو اداره شد.

امام جمعه کرج ادامه داد: آنچه به مردم انگیزه قیام داد تا در مقابل صدام بلکه تمام دنیا بایستند و در سایه دفاع از ارزش‌های دینی و ایمانی، اقدام به حفظ منافع و مصالح ملی کنند حماسه‌ حسینی بود، در غیر این صورت باید در دوره‌ای که کماندوهای شوروی ایران را اشغال کرده بودند چنین اقدامی می‌کردند که نکردند.

وی یادآور شد: بر پایه دین نه باید سلطه‌گر و نه سلطه‌پذیر باشیم و همین امر باعث می‌شود شخص برای اعتلای کلمه‌الله از وطنش دفاع و جان خود را نثار کند.

وی تاکید کرد: بسیار لازم است که جوانان عزیزمان را با تاریخ انقلاب و جنایاتی که در دوره پهلوی بر ملت ایران واقع شد و آنچه در دوران دفاع مقدس اتفاق افتاد آشنا کنیم.

توجه ویژه به معرفت افزایی

وی با تاکید بر اینکه نباید مجالس روضه و نشست‌های مذهبی را کوچک شمرد اظهار داشت: همه باید اهمیت بدهیم و بزرگ بشماریم حتی اگر جلسه خیلی محدود باشد، اما بانیان نشست‌ها باید بدانند برگزاری جلسات وقتی ثواب و اثر دارد که خالی از هرگونه شائبه غیرخدایی باشد.

آیت‌الله حسینی همدانی ادامه داد: پرچم امام حسین (ع) که بالا رفت و خیمه حضرت برپا شد باید دین و معارف اهل‌بیت (ع ) احیاء شود و مردم بامعرفت شوند؛ باید جلوی بدعت‌ها و کجی‌ها از مجلس امام حسین (ع) گرفته شود و اجازه انحراف و یا نشر آن داده نشود.

وی تصریح کرد: آنچه در عزای امام حسین اثر دارد گریه و آه و سوز از روی معرفت است تا حماسه درست کند و جریان سازی کند، از این رو مردم تا می‌توانند معرفت افزایی کنند.

بیمارستان امام(ره)، شاخص ارزیابی توان اجرایی مدیران استان

امام جمعه کرج اظهار داشت: برای کارهایی که در استان باید انجام شود تا مردم در رفاه و آسایش باشند اما به خاطر سیاسی فکر کردن و فعالیت برای ماندن در پست و مقام، اهمیتی داده نمی‌شود و مدت‌ها طول می‌کشد که همه‌اش نشانه ضعف مدیریتی است، تاسف می خورم.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه برخی از مسائل را باید به‌سرعت انجام داد افزود: اگر در مورد موضوعی توان ندارید به طور رسمی اعلام کنید، تا با مشارکت مردم به‌سرعت آن کار را حل کنیم.

وی ادامه داد: بیمارستان امام خمینی (ره) که هنوز به سامان نرسیده، شاخص خوبی برای نمره دادن به توان اجرایی مدیران استان است.

وی با دعوت برخی از اعضای شوراهای شهر به رعایت دوباره به تقوا و رسیدگی به حال مردم و عدم تخلف و رعایت قانون، خطاب به آنان گفت: مردم را ناامید نکنید.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه در آستانه چهلمین سالگشت دوران دفاع مقدس، با سی‌امین هفته‌ درگیری با مهاجم منحوس (کرونا) و تعطیلی نماز جمعه مواجه هستیم، اظهار داشت: از کادر بهداشت و درمان استان، پزشکان، پرستاران، گروه‌های جهادی و خدمه بیمارستان‌ها و همه‌کسانی که در کنترل و رفع این ابتلاء فعال هستند و از جهاد بی‌وقفه و خاموشی که آثار فراوان آن در جامعه منتشر است، قدردانی کرده و از خدای تعالی سلامتی و قوت بیشتر و برای شهدای عرصه سلامت، علّو درجه خواهانم.

وی افزود: از مردم خوب و عزیزمان و جامعه انقلابی و مذهبی که پیشتاز در رعایت دستورات بودند همچنان درخواست می‌کنم نسبت به رعایت کامل اصول بهداشتی و تقویت بنیه بدنی خود بی‌تفاوت نبوده و اهتمام داشته باشند.

امام جمعه کرج با بیان اینکه ۳۱ شهریور مصادف با سوم ماه صفر به روایتی ولادت امام باقر (ع) است، این روز را به همه اهل اسلام و به‌ویژه اهل ایمان تبریک گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =