۲۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۳
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 84043983
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بازداشت ده ها شهروند سوری و انتقال آنها به ترکیه

تهران- ایرنا- رسانه ها از انتشار گزارشی توسط سازمان ملل متحد خبر دادند که در آن فاش شده، ترکیه از آغاز حمله به شرق سوریه در سال گذشته ده ها شهروند سوری را دستگیر و برای محاکمه به آن کشور منتقل کرده است.

خبرگزاری اوقات الشام روز جمعه به نقل از روزنامه الشرق الاوسط گزارش داد: نزدیکان افراد بازداشتی و یک سازمان امدادرسان  مدافع آنان تاکید کردند که بیشتر این افراد از اکتبر گذشته توسط عناصر مسلح سوری وابسته به ترکیه دستگیر شده اند.

به گفته این سازمان مدافع سوری های بازداشتی، بازداشت شدگان به مقام های ترکیه ای تحویل و در دادگاه ترکیه به اتهام وابستگی به گروه های مسلح تروریستی و لطمه زدن به تمامیت ارضی ترکیه محاکمه می شوند.

برخی از بازداشت شدگان به حبس ابد محکوم شده اند.  

گزارش کمیته تحقیق وابسته به سازمان ملل در امور سوریه خاطرنشان کرد که انتقال افراد بازدداشتی، شاید تا حد جنایت جنگی مربوط به انتقال غیرقانونی افراد تحت حمایت، افزایش یابد.

این کمیته همچنین مستندی از حضور برخی مسئولان ترک زبان با لباس نظامی در جریان بازجویی هایی ارایه داده که عناصری از شبه نظامیان «ارتش آزاد سوریه» هنگام بازجویی از شکنجه و تهدید استفاده کرده اند. 

تشکل موسوم به «کمیته کَردی حقوق بشر» اعلام کرده است که از زمان تجاوز نظامی به شمال شرق سوریه که به اشغال شهرهای راس العین و تل ابیض توسط نیروهای ترکیه و گروه های وابسته انجامید، 182تن به ترکیه منتقل شده اند. 

ترکیه در ۲۵ مهرماه ۹۸ نیز برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوری» از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha