آیین بزرگداشت حجت الاسلام موسویان در قم برگزار شد

قم - ایرنا - آیین گرامیداشت حجت الاسلام سید عباس موسویان عضو فقید شورای فقهی بانک مرکزی عصر پنج شنبه با حضور جمعی از طلاب و فضلای حوزه در صحن مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد.

 به گزارش پنج شنبه شب مرکز خبر حوزه در این آیین که نمایندگان دفاتر مراجع تقلید و علما، جمعی از طلبه ها و روحانیان حوزه علمیه قم و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند یاد آن عالم ربانی گرامی داشته شد. 

 پس از قرائت آیه هایی از کلام الله مجید و ذکر مصیبت، رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه طی سخنانی اظهار داشت: تا زمانی که روزگار هست عالمان دینی نیز باقی هستند، ولو جسم آن ها زیر خاک باشد.

حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه با تاکید بر بالا بودن مقام شهیدان بیان کرد: پیامبر اسلام تاکید کرده که مقام عالم درجه ای از شهید برتر است، مصداق بارز علما اهل بیت (ع) هستند اما قطعا علمایی که در این مکتب درس خوانده اند نیز مخاطب این روایت هستند.

 خسروپناه یادآور شد: علمی که همراه با تفکر است، برای جامعه نافع و همراه با عمل است، علم دارای حکمت بوده و مرحوم موسویان نیز از علمایی است که تمام این ویژگی ها را برای علم خود دارا بود.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه گفت: آن مرحوم در تنقیح فقه الاجتماع نقش مهمی داشت و در این راستا آثار بزرگی را تالیف کرد و بیش از ۳۰ سال تلاش کرد تا در حوزه اقتصاد نقش مهمی داشته باشد.

وی تصریح کرد: حجت الاسلام موسویان در بانکداری اسلامی صاحب نظر بود و بانکداری اسلامی که عقود شرعی را رعایت نمی کنند، مشکل های فراوان برای مردم و کشور ایجاد کرده است.

خسروپناه ادامه داد: آن مرحوم در سه دانش فقه، علم اقتصاد و تفسیر صاحب نظر بود که رهبر معظم انقلاب فقدان ایشان را ضایعه بزرگ دانستند.

وی با بیان اینکه سیاستگذاری ابزار و ساختار مالی نیز از حوزه هایی بود که مرحوم موسویان دنبال می کرد، یادآور شد: مرحوم موسویان پاسخگو، خلاق و الگوساز بود و با تمام علم و دانشی که داشت، سر تا پا تواضع بود و فارغ از بذل علمی دارای بذل مالی و منصبی نیز بود.

حجت الاسلام خسروپناه در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از بزرگترین توفیق هایی که داشت، این بود که با آیت الله مدنی مانوس بود، آیت الله مدنی انسان بزرگ، اهل بکا و تفکر بود و مشخص است که کسی که با این شخصیت مانوس باشد، خلیق و اهل بذل خواهد بود.

حجت الاسلام سید عباس موسویان عضو انجمن اقتصاد حوزه علمیه قم و عضو شورای فقهی بانک مرکزی نوزدهم مردادماه سال جاری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درقم دار فانی را وداع گفت.

سردبیر مجله اقتصاد اسلامی، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عضو شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، عضو کمیته فقهی بانک مرکزی، نایب رئیس کمیته فقهی سازمان اوراق بهادار و تالیف چندین کتاب و مقاله از فعالیت های استاد موسویان بود.

«بانکداری اسلامی؛ بانکداری مرکزی و سیاستگذاری پولی و ارزی» و «بانکداری اسلامی؛ مبانی نظری و تجارب عملی» به همراه حسین میثمی، «بانکداری اسلامی» با همکاری محمد نقی نظرپور و ایوب خزائی، «بازار سرمایه اسلامی»، «معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید»، «تجربه بانکداری بدون ربا در ایران»، «طرح تحول نظام بانکی» و «ابزارهای مالی اسلامی(صکوک)" از جمله تالیف های وی به شمار می آید./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =